DAJ CYNK

Tenda Nova MW12 – test systemu mesh Wi-Fi dla średnich i dużych domów

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Tenda Nova MW12 przód


Korzystanie z systemu mesh Wi-Fi

Po rozstawieniu trzech jednostek Tenda Nowa MW12 w mieszkaniu oraz skonfigurowaniu sieci bezprzewodowej, zacząłem z niej korzystać między innymi w czasie pracy dla portalu TELEPOLI.PL, a także w celach prywatnych. Nie zauważyłem przy tym jakiejś istotnej różnicy w porównaniu z używanymi przeze mnie na co dzień urządzeniami systemu mesh Wi-Fi. Z jednym wyjątkiem – sygnał nie docierał do piwnicy (był za słaby do połączenia się z siecią telefonu z siecią), tak jak w przypadku sprzętu, którego używam na co dzień.

A co z osiąganymi prędkościami? W swoim domu używam łącza internetowego UPC o przepustowości maksymalnej 600/60 Mb/s. Mieszkam jednak w mieszkaniu o grubych, ceglanych murach, które częściowo tłumią sygnał sieci Wi-Fi, szczególnie tej działającej w pasmie 5 GHz. Korzystam więc z systemu mesh, by mieć w całym domu mniej więcej taką samą jakość połączenia z Internetem.

Tenda Nova MW12 w ręce

Przy testowaniu urządzeń Tenda Nova MW12 korzystałem z serwisu fast.com do sprawdzania szybkości połączenia z Internetem w różnych miejscach w mieszkaniu i poza nim (ogród i piwnica). Wyniki pomiarów (szybkości pobierania danych z Internetu) zebrałem w tabeli poniżej.

Scenariusz Szybkość maksymalna
Laptop obok jednostki głównej (routera) 597 Mb/s
Laptop obok jednostki dodatkowej (obie jednostki rozdzielał ceglany mur 30 cm) 488 Mb/s
Laptop obok jednostki dodatkowej (obie jednostki połączone kablem kategorii 5e o długości 5 m) 620 Mb/s
Smartfon oddzielony ścianą (30 cm) od jednostki centralnej 420 Mb/s
Smartfon w ogrodzie (10 m od jednostki dodatkowej połączonej z jednostką centralną kablem, po drodze ściana z oknem) 80 Mb/s
Smartfon w piwnicy brak zasięgu


Jak widać w tabeli powyżej, poszczególne jednostki systemu mesh Wi-Fi marki Tenda można łączyć przewodowo. Przyda się to wtedy, gdy z różnych powodów (za daleko, dużo przeszkód po drodze) połączenie nie będzie mogło być zrealizowane bezprzewodowo lub będzie za słabe.

Tenda Nova MW12 zestaw


Testując urządzenia Tenda Nova MW12 podłączałem do utworzonej z ich pomocą sieci bezprzewodowej kilka urządzeń (maksymalnie 4), jednak może ich być znacznie więcej. Producent deklaruje (na opakowaniu), że tójpak Tenda Nova MW12 obsłuży do 120 urządzeń.

Podsumowując mogę stwierdzić, że sprzęt firmy Tenda spełnił swoje zadanie (nie licząc piwnicy), pozwalając na bezproblemowe korzystanie z Internetu z szybkością w zupełności wystarczającą nawet do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, streamowanych z popularnych serwisów VOD.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis

Przewiń w dół do następnego wpisu