DAJ CYNK

Tenda Nova MW12 – test systemu mesh Wi-Fi dla średnich i dużych domów

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Tenda Nova MW12 aplikacja


Wstępna konfiguracja, aplikacja Tenda WiFi

Przygodę z systemem mesh Tenda Nova MW12 należy zacząć od zainstalowania aplikacji Tenda WiFi na smartfonie z systemem Android lub iOS (ja korzystałem z tego pierwszego). Po uruchomieniu aplikacji zostaniemy poproszeni o połączeniu się z siecią Wi-Fi nowego urządzenia. W tym celu wystarczy zeskanować kod QR, który znajduje się na spodzie produktu.

Po połączeniu jest czas na konfigurację. Gdy używamy, tak jak ja, statycznego adresu IP, zobaczymy komunikat o tym, że nie udało się wykryć typu połączenia oraz link do ustawień ręcznych. W formularzu wpisujemy wszystkie potrzebne informacje (adres IP, maska podsieci, brama domyślna i serwery DNS) i przechodzimy dalej. Kolejnym krokiem jest ustawienie nowej, własnej nazwy sieci bezprzewodowej oraz hasła. I gotowe. Możemy się podłączyć do nowej sieci i zacząć z niej korzystać.

Tenda Nova MW12 aplikacja wstępna konfiguracja

Podłączenie kolejnych jednostek Tenda jest banalnie proste. Wystarczy umieścić urządzenie w odpowiednim miejscu (producent zaleca, by nie było to dalej niż 10 metrów w przypadku braku przeszkód po drodze) i podłączyć zasilanie. Połączenie z siecią nastąpi automatycznie. Wszystkie konieczne do wykonania kroki zostaną nam w czytelny sposób przedstawione przez aplikację.

Tenda Nova MW12 aplikacja poradnik

Tenda podaje, że maksymalnie możemy połączyć 12 jednostek Nova WM12.

Na koniec Tenda WiFi proponuje nam zalogowanie się w aplikacji (na przykład przez konto Google), dzięki czemu można sterować siecią bezprzewodową całkowicie zdalnie, z dowolnego miejsca, w którym jest Internet.

W aplikacji Tenda WiFi możemy od teraz zarządzać stworzoną siecią Wi-Fi w systemie Mesh. Opcji jest sporo, ale łatwo jest się w tym wszystkim połapać, jeśli tylko poświęcimy na to trochę czasu, by przejrzeć dostępne funkcje. Za pomocą aplikacji możemy też zaktualizować oprogramowanie wszystkich połączonych ze sobą urządzeń Tenda Nova WM12. Cały proces może zająć kilka minut.

Tenda Nova MW12 aplikacja ustawienia

Gdy się lepiej przyjrzymy tym wszystkim opcjom, okaże się, że większość z nich jest bardzo ograniczona i pozwala na przykład tylko włączyć lub wyłączyć daną funkcję. Normalnie bardziej szczegółowych ustawień można szukać w interfejsie webowym lub poprzez konsolę. Tu jednak tych elementów nie udało mi się odnaleźć. Z resztą, sam producent na swojej stronie napisał w sekcji FAQ: dostęp do ustawień Nova można uzyskać obecnie tylko za pomocą aplikacji Tenda WiFi. To spore ograniczenie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Nie udało mi się również znaleźć sposobu, by skorzystać ze sterowania dostępem za pomocą filtrowania po adresie URL, o którym jest mowa w specyfikacji na stronie producenta. Być może jest tam błąd.

Aplikacja nie pozwala również stworzyć i nazwać oddzielnie sieci 2,4 GHz i 5 GHz. Z pomocą przychodzi za to inteligentny asystent, dzięki któremu urządzenie mobilne łączy się na 30 minut z siecią Wi-Fi 2,4 GHz. Dzięki czemu można na przykład skonfigurować inteligentne urządzenia domowe, które pracują w lokalnej sieci o tej częstotliwości.

Nie możemy również wybrać kanału Wi-Fi, z którego chcielibyśmy skorzystać. Jak podaje Tenda na swojej stronie, w pasmie 2,4 GHz kanał jest ustalony na 6, a przy 5 GHz – 40.

Tenda Nova MW12 kostka

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis

Przewiń w dół do następnego wpisu