DAJ CYNK

Tedee Lock – inteligentny zamek, który zadba o bezpieczeństwo Twojego domu

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Tedee Lock aplikacja


Inteligentny zamek Tedee na co dzień

Po zamontowaniu i skonfigurowaniu, inteligentny zamek Tedee może być zamykany lub otwierany ręcznie. Wystarczy obrócić zamek (w prawo lub w lewo) albo nacisnąć przycisk. To ostatnie spowoduje zamknięcie otwartego zamka i odwrotnie. Przycisk możemy wyłączyć w aplikacji.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na mały, ale dosyć istotny drobiazg. Zamek Tedee „pamięta” ile razy go przekręciliśmy w celu zamknięcia. Gdy więc ustawimy pozycję zamkniętą po jednym przekręceniu, a potem zamkniemy na dwa, to podczas otwierania Tedee Lock przejdzie do właściwej pozycji zamka otwartego (przekręci się dwa razy, a nie tylko raz).

Nie po to jednak kupujemy inteligentny zamek, by go potem używać w opisany powyżej sposób. Tego samego dokonamy w aplikacji Tedee – zamkniemy zamek lub otworzymy, zależnie od potrzeb. Z tą jednak różnicą, że dzięki połączeniu internetowemu, możemy tego dokonać z dowolnego miejsca na świecie, o ile mamy tam Internet.

Aplikacja pozwala na o wiele więcej. Najciekawsze opcje to auto-zamykanie i auto-otwieranie. Jak to działa? Pierwsza z funkcji umożliwia automatyczne zamknięcie zamka po określonym czasie od otwarcia zamka. Jest jedno ale – zamek nie wie, czy drzwi są domknięte, więc przejdzie do stanu zamknięty również wtedy, gdy same drzwi są uchylone. Oczywiście nie muszę chyba wspominać o tym, co się stanie, gdy wyjdziemy na chwilę z domu bez telefonu lub klucza, a drzwi się same zamkną. Znają to z autopsji osoby, które nie mają w drzwiach klamki na zewnątrz. Jest też opcja automatycznego domykania zamka, gdy zostawimy go w pozycji niedomkniętej.

Auto-otwieranie to wciąż rozwijana funkcja, której celem jest odryglowanie zamka zanim chwycimy klamkę. Jak to działa? Dzięki czujnikowi GPS w telefonie, Tedee Lock „wie”, gdzie się znajduje (współrzędne geograficzne). W ustawieniach aplikacji ustawiamy strefę wejścia, w promieniu od 100 do 900 metrów od lokalizacji zamka. Jeśli nasz telefon się w niej znajdzie, przez określony w aplikacji czas zamek będzie czekał na kontakt Bluetooth z naszym telefonem, co nastąpi, gdy podejdziemy pod drzwi. Gdy tak się stanie, zamek się otworzy. Możemy ustawić też, że takie otwarcie nastąpi dopiero po potwierdzeniu.

Tedee Lock zrzuty - używanie zamka


Inteligentny zamek Tedee Lock możemy udostępnić innym użytkownikom – pozostałym domownikom lub gościom. Wystarczy wpisać w aplikacji ich adresy e-mail, a także wybrać poziom dostępu (Gość/Admin), typ dostępu (stały lub czasowy) oraz to, czy mogą zdalnie (przez Internet) otwierać i zamykać zamek. Jeśli zdecydujemy się na czasowy dostęp, możemy określić od kiedy do kiedy i/lub podać w jakie dni i w jakich godzinach dany użytkownik będzie mógł korzystać z Tedee Lock.

Tedee Lock zrzuty - użytkownicy


Stan zamka w każdej chwili możemy sprawdzić w aplikacji Tedee i odpowiednio zareagować, gdy jest niewłaściwy. A czego w tym wszystkim brakuje? Harmonogramu otwierania i zamykania, tak by na przykład drzwi zostały zaryglowane o określonej godzinie, a nie tylko po ustawionym czasie od otwarcia.

Podczas testów otrzymałem od znajomego pytanie: czy koniecznie trzeba używać aplikacji Tedee? Odpowiedź znalazłem w Internecie. Został stworzony dodatek do systemu Home Assistant, dzięki któremu można sterować zamkiem Tedee Lock za pośrednictwem Internetu. Oczywiście, konieczny jest do tego Tedee Bridge. Jeśli mamy wersję zamka z łącznością Z-Wave, wtedy możliwości się znacznie zwiększają.

Tedee Lock profil

Mam też dobrą wiadomość dla użytkowników asystentów głosowych. Jeśli mamy zamek Tedee Lock z bramką Tedee Bridge, nic nie stoi na przeszkodzie, by sterować zamkiem za pomocą Alexy lub Asystenta Google. W przypadku asystenta głosowego firmy Amazon, wystarczy w aplikacji Alexa na telefonie dodać skilla Tedee, a potem ustawić, że chcemy sterować zamkiem głosowo. Jeśli się na to zdecydujemy, ustalamy też kod PIN, który będziemy musieli podać przy otwieraniu. W przypadku Asystenta Google proces jest podobny.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak

Przewiń w dół do następnego wpisu