DAJ CYNK

Sony Xperia 1 III – świetny smartfon dla tradycjonalistów

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Sony Xperia 1 III wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Xperia 1 III została wyposażona w 6,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 4K (1644 x 3840 pikseli) i odświeżaniu 120 Hz. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie aż 643 ppi, co przekłada się na idealnie ostry i płynny obraz, bez poszarpanych krawędzi.

Ekran w testowanej Xperii nie jest mistrzem pod względem jasności. Przy ustawieniu ręcznym zmierzone maksimum wyniosło 360 nitów, natomiast przy ustawieniu automatycznym sięgnęło 569 nitów. To nieco lepiej niż w poprzedniku, ale wciąż daleko od ideału. W trybie Twórcy, jak poprzednio, jest nieco lepiej – zmierzone maksimum wyniosło 627 nitów. W słoneczny dzień raczej nie powinniśmy mieć problemów z odczytaniem informacji pokazanych na ekranie, ale nie zawsze jest to bardzo komfortowe.

Sony Xperia 1 III zwyświetlacz

Panel OLED zastosowany we flagowcu Sony bardzo dobrze radzi sobie z wyświetlaniem kolorów, które tak samo dobrze wyglądają pod każdym kątem. Szczególnie w trybie twórcy, dla którego średnia wartość wskaźnika ∆E wyniosła 1,11, a maksymalna 2,79. To doskonałe wyniki. W trybie standardowym (domyślnie ustawiony) jest nieco gorzej, ale wciąż bardzo dobrze. Szczegóły w tabeli poniżej.

Tryb kolorów Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Standardowy 7864 K 99,9% sRGB
85,6% AdobeRGB
91,5% DCI P3
138,6% sRGB
95,5% AdobeRGB
98,2% DCI P3
2,38 (8,79)
Twórcy 7106 K 94,6% sRGB
66,5% AdobeRGB
68,4% DCI P3
96,9% sRGB
66,8% AdobeRGB
68,6% DCI P3
1,11 (2,79)


W ustawieniach systemowych znajdziemy kilka opcji, które wpływają na jakość wyświetlanego obrazu. Oprócz zmiany trybu kolorów możemy zdecydować, czy tryb twórcy ma się włączać automatycznie. Jest też ulepszenie obrazu wideo. Dostosować do własnych preferencji można również balans bieli oraz częstotliwość odświeżania obrazu. Nie zabrakło też trybu ciemnego oraz podświetlenia nocnego (filtr światła niebieskiego).

Sony Xperia 1 III zrzuty - ekran

Xperia 1 III korzysta z panelu OLED, więc nie powinna nikogo dziwić obecność funkcji always on display (AOD), która w przypadku firmy Sony nosi nazwę Ekran dostosowany do otoczenia. Funkcja ta wyświetla na wygaszonym ekranie między innymi takie informacje, jak data i godzina oraz powiadomienia. Informacje te mogą się zawsze wyświetlać na ekranie lub tylko w niektórych sytuacjach, na przykład po podniesieniu smartfonu.

Głośniki i jakość dźwięku

Xperia 1 III ma dwa głośniki skierowane do przodu. Układ stereo w przypadku Sony ma stałą konfigurację: prawy głośnik jest na dole, a lewy na górze. Obrócenie telefonu nie powoduje zmiany tego układu, zatem najlepiej oglądać filmy lub grać w taki sposób, by przyciski były na górze.

Sony Xperia 1 III gramofon


Nie zmienia to faktu, że głośniki flagowca Sony grają bardzo dobrze i czysto (środek i wysokie tony), a brakuje im tylko głębszych basów. Odbiór dźwięku może być dodatkowo wzmocniony za pomocą wibracji dynamicznych. Telefon wibruje wtedy odpowiednio do muzyki czy innych dźwięków. Zmierzone maksimum głośności wyniosło 76,6 dB podczas słuchania muzyki z Tidala oraz 81,2 dB przy odtwarzaniu fabrycznych dzwonków.

Jak zwykle w przypadku smartfonów, także do Xperii 1 III lepiej podłączyć słuchawki, jeśli chcemy usłyszeć także mocne basy. Możemy to zrobić bezprzewodowo (Bluetooth) lub korzystając z tradycyjnego gniazda audio Jack 3,5 mm.

Sony Xperia 1 III słuchawki

Jakość dźwięku możemy dostosować do własnych preferencji, korzystając z dostępnych ustawień. Do dyspozycji mamy funkcje Dolby Atmos z dostępem do korektora graficznego, 360 Spatial Sound i DSEE Ultimate. Ta ostatnia zwiększa jakość skompresowanej muzyki za pomocą sztucznej inteligencji. Jest też inteligentny filtr przeciwwietrzny, który usuwa hałas powodowany przez wiatr padający na mikrofon podczas nagrywania.

Sony Xperia 1 III zrzuty - dźwięk

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak (Telepolis)