DAJ CYNK

Samsung Galaxy Z Fold3 5G – test składanego telefonu, który uzależnia

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy Z Fold3 5G pulpit


Interfejs systemowy i aplikacje

Składany smartfon Samsunga pracuje pod kontrolą systemu Android 11 z interfejsem One UI 3.1.1. To najnowsza wersja jednego z najlepszych (według mnie) interfejsów systemowych, jaki można znaleźć w tego typu urządzeniach. Domyślnie dzieli on ekran główny na pulpity i szufladę ze skrótami do wszystkich aplikacji (można ją wyłączyć). Na lewo od pulpitów znajduje się ekran Google z najnowszymi informacjami z kraju i ze świata.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G zrzuty - pulpit

Jeśli już o pulpitach mowa, to możemy tu skorzystać z funkcji o nazwie Odbicie lustrzane okładki. Domyślnie układ ikon na pulpicie wyświetlanym na wewnętrznym ekranie może jest inny niż na ekranie okładki (zewnętrznym). Po włączeniu powyższej funkcji, na pulpicie widocznym na większym wyświetlaczu zostaną pokazane ikony z dwóch pulpitów mniejszego ekranu.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G zrzuty - odbicie lustrzane okładki

Inną funkcją, która została pomyślana z myślą o dwóch ekranach, jest przechodzenie aplikacji pomiędzy nimi. Jeśli uruchomimy na przykład przeglądarkę internetową na małym ekranie i otworzymy telefon, aplikacja pojawi się na większym ekranie, natomiast ekran okładki zgaśnie. Jeśli zamkniemy urządzenie, domyślą akcją będzie jego zablokowanie. Możemy jednak wskazać aplikacje, z których będziemy nadal mogli korzystać na ekranie okładki.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G zrzuty - kontynuacja na ekranie okładki

Z uwagi na swoją konstrukcję, Galaxy Z Fold3 5G może być używany jak miniaturowy laptop. W takiej konfiguracji jedna połowa ekranu może pracować na przykład jako dotykowa klawiatura, a druga część będzie się zachowywać jak wyświetlacz tradycyjnego laptopa, pokazując wpisywany tekst w Wordzie czy gdziekolwiek indziej. Z kolei na przykład YouTube na jednej części ekranu wyświetli oglądany aktualnie film, a na drugiej będziemy mogli napisać komentarz lub wykonać inne akcje. To tak zwany Flex View, w którym pół składanego ekranu odpowiada za wyświetlanie treści, a reszta za pokazywanie kontrolek sterujących itp. Widać tu nawiązanie do ogólnej koncepcji interfejsu One UI, w którym górna część ekranu służy do pokazywania treści, natomiast dolna służy do interakcji z użytkownikiem.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G YouTube


Podobnie, jak w wielu innych smartfonach Samsunga, do dyspozycji mamy tu Panele przy krawędzi. To wysuwane z prawej lub lewej strony ekranu (zależnie od ustawień) dodatkowe panele zawierające na przykład skróty do wybranych aplikacji, ulubione kontakty czy narzędzia typu kompas. Używając panelu aplikacji można w łatwy sposób skorzystać z funkcji oferowanej przez Galaxy Z Fold3 5G, którą jest ekran podzielony na trzy części. Wystarczy dotknąć skrót wybranej aplikacji i umieścić ją w odpowiednim miejscu.

Układ okien na podzielonym ekranie może być różny (przykład poniżej), a granice pomiędzy aplikacjami możemy przesuwać, w zależności od potrzeb. Wybrane aplikacje możemy też uruchomić w tak zwanych. wyskakujących oknach, dzięki czemu jednocześnie na ekranie możemy mieć jeszcze więcej aplikacji. Do wybranych okien możemy dodać przezroczystość. A jeśli chcemy jednocześnie skorzystać z funkcji podzielonego ekranu i wyskakujących okien – również jest taka możliwość.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G zrzuty - podzielony ekran, wyskakujące okna

Jeśli chodzi o klawiaturę ekranową, ta może pracować w kilku różnych trybach: jako jedna całość, jako dwie części oddzielone od siebie (na wewnętrznym wyświetlaczu) lub jako pływające okno. Jest też funkcja rozpoznawania pisma odręcznego, która działa całkiem nieźle także z polskimi literami.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G zrzuty - klawiatura

Samsung w swoich smartfonach stawia przede wszystkim na własne aplikacje systemowe czy multimedialne (one najlepiej współgrają z interfejsem One UI) i nie inaczej jest w Galaxy Z Fold3 5G. Jest tu też oczywiście zestaw aplikacji Google i kilka dodatków. W skrócie – wszystko to, co znajdziemy w innych smartfonach koreańskiego producenta.

Łączność

Galaxy Z Fold3 5G to flagowiec, więc obsługuje wszystkie nowoczesne standardy łączności bezprzewodowej. Do dyspozycji mamy tu 5G, które działa we wszystkich polskich sieciach komórkowych. Testowałem to z kartą sieci Plus w Szczecinie i nie zauważyłem żadnych problemów, a osiągane prędkości były wyższe niż przy korzystaniu z LTE. Z Internetu można korzystać również za pośrednictwem Wi-Fi, natomiast przy okazji połączeń głosowych do dyspozycji mamy funkcje VoLTE oraz WiFi Calling (VoWiFi). Z obu mogłem korzystać w sieci Plus oraz Orange (także nju mobile). Innych sieci nie sprawdzałem. Na jakość połączeń telefonicznych również nie mogę narzekać – dźwięk w obie strony był odpowiednio głośny oraz pozbawiony zniekształceń.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G telefonowanie

Do testowanego smartfonu z powodzeniem podłączałem takie urządzenia, jak smartwatch, słuchawki bezprzewodowe czy inny telefon lub komputer, a to wszystko za pośrednictwem Bluetooth. Z kolei moduł NFC był przydatny podczas zbliżeniowego płacenia telefonem w sklepach i punktach usługowych.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G ma miejsce na dwie karty nanoSIM, ale skorzystać możemy również z eSIM. To wciąż jeden z niewielu smartfonów na naszym rynku, który wspiera tę technologię.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G SIM

Testowany „składak” Samsunga może także działać jako nawigacja, do czego wykorzystamy wbudowany odbiornik satelitarny. Fiksacja położenia urządzenia następuje bardzo szybko, a zasięg z satelitami nie jest gubiony bez wyraźnego powodu. Dokładność wyznaczania położenia sięga kilku metrów. Do dyspozycji mamy tu również cyfrowy kompas, który też może pomóc w przemieszczaniu się po nieznanym terenie, o ile zostanie wcześniej skalibrowany.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis

Przewiń w dół do następnego wpisu