DAJ CYNK

Samsung Galaxy Z Fold3 5G – test składanego telefonu, który uzależnia

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy Z Fold3 5G w ręce


Wygląd zewnętrzny i ergonomia

Samsung Galaxy Z Fold 5G jest wizualnie bardzo podobny do swojego poprzednika, a jedyną wyraźną zmianą na zewnątrz jest nieco inny moduł fotograficzny z tyłu, który jednak zawiera taki sam zestaw aparatów. Urządzenie prezentuje się bardzo dobrze, a w wersji złożonej wygląda na sprzęt dosyć kompaktowy. O ile pominiemy jego grubość, która wynosi kilkanaście milimetrów. W takiej konfiguracji składany smartfon dobrze leży w dłoni, chociaż czuje się, że sporo waży. Tylny panel oraz ramki urządzenia są matowe i są wyraźnie mniej podatne na zbieranie odcisków palców i innych zabrudzeń niż błyszczące powierzchnie oby wyświetlaczy oraz grzbiet urządzenia, znajdujący się po lewej stronie.

Aby rozłożyć smartfon trzeba użyć trochę siły i obu rąk. Także do obsługi tego sprzętu najlepiej jest używać dwóch rąk. Wtedy jest wygodniej i bezpieczniej, z uwagi na duże rozmiary urządzenia oraz wewnętrznego wyświetlacza. Ten otoczony jest ramką, która ma z każdej strony podobną szerokość, wynoszącą około 4 mm. Ekran nie ma żadnych wcięć czy wycięć, ale wyraźnie widać miejsce, gdzie pod powierzchnią wyświetlacza kryje się obiektyw aparatu fotograficznego, szczególnie jeśli wyświetlane są jasne kolory, na przykład biały. Widać też miejsce zgięcia. Na lewo od aparatu producent schował pod wyświetlaczem czujnik oświetlenia.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G duży ekran

Samsung Galaxy Z Fold3 5G aparat pod ekranem

W konfiguracji otwartej, Galaxy Z Fold3 5G ma tył podzielony na dwie części. Na jednej z nich znajdziemy podłużną „wyspę” fotograficzną z obiektywami trzech aparatów i lampą błyskową, natomiast w drugiej znajduje się zewnętrzny wyświetlacz. W mniejszym ekranie jest otwór na obiektyw aparatu do selfie, a w jego pobliżu czujnik oświetlenia.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G tył

Na dole smartfonu znajdują się otwory głośnika, otwór mikrofonu oraz gniazdo USB-C. Po przeciwnej stronie producent umieścił wyloty drugiego głośnika oraz otwory dodatkowych mikrofonów.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G dół

Samsung Galaxy Z Fold3 5G góra

Przyciski głośności oraz przycisk zasilania są po prawej stronie. Po lewej stronie (przy otwartym urządzeniu) znajdziemy wysuwaną tackę na karty nanoSIM. Gdy zamkniemy telefon, wszystko to znajdzie się po prawej stronie.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G prawy bok
Samsung Galaxy Z Fold3 5G lewy bok

Biometria

Galaxy Z Fold3 ma czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania. Osobiście uważam, ze to najlepsza lokalizacja dla tego elementu wyposażenia. W testowanym smartfonie działa to bardzo dobrze i szybko – mój palec był zawsze prawidłowo rozpoznawany, a odblokowanie następuje błyskawicznie. Ustawienia systemowe pozwalają wybrać, czy czujnik ma być aktywny zawsze, czy też tylko przy włączonym ekranie.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G czytnik linii papilarnych

Telefon możemy odblokować również za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy, ale jest to sposób mniej bezpieczny. Użyć w tym celu możemy obu aparatów zintegrowanych z wyświetlaczami, a zapisać możemy dwa obrazy twarzy.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G rozpoznawanie twarzy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis

Przewiń w dół do następnego wpisu