DAJ CYNK

Test smartfonu Samsung Galaxy A50. Czujnik linii papilarnych w ekranie to nie jest to, co Samsung robić potrafi

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 73522

Interfejs systemowy i aplikacje dodatkowe

Samsung Galaxy A50 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 9.0 Pie z interfejsem One UI w wersji 1.1. To nowa nakładka systemowa, która trafiła na pokłady pierwszych smartfonów Samsunga jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Jej najważniejsze zmiany, w stosunku do stosowanego wcześniej interfejsu Samsung Experience, to łatwiejsze sterowanie za pomocą jednej ręki dzięki oddzieleniu części prezentacyjnej (góra) od części interaktywnej (dół) oraz tryb nocny, o którym wspomniałem w poprzednim rozdziale. Wiele elementów pozostało bez zmian – szuflada z aplikacjami, ekran Bixby Home itp.

Interfejs systemowy możemy dostosować do swoich preferencji zmieniając motyw, tapetę oraz układ i wygląd ikon. Zmienić możemy również wygląd elementów Always On Display, czyli zegara i powiadomień, które są widoczne na wygaszonym ekranie (zawsze, w ustalonych godzinach lub po dotknięciu ekranu). W ustawieniach wyświetlacza znajdziemy też pozycje Rozmiar i styl czcionki oraz Powiększenie ekranu. Nie zabrakło również możliwości zamiany przycisków nawigacyjnych miejscami (wstecz i ostatnie), a także rezygnacja z nich na rzecz gestów.

Samsung w swoich smartfonach instaluje własne aplikacje systemowe oraz multimedialne. Są tu oczywiście również podstawowe programy Google’a, kilka produktów Microsoftu (w tym Microsoft Office Mobile) oraz narzędzia dodatkowe. W przypadku tych ostatnich, przy wstępnej konfiguracji telefonu możemy sami zdecydować, czy chcemy je pobrać i zainstalować. Możemy je również później odinstalować, jeśli nie będą nam potrzebne.

W nowych smartfonach z Androidem Pie znajdziemy narzędzie służące do kontrolowania czasu, jaki poświęcamy aplikacjom zainstalowanym na pokładzie urządzenia. W Samsungu funkcjonalność ta nosi nazwę Cyfrowy dobrostan. Jeśli w nocy chcemy być bardziej zrelaksowani, możemy uruchomić tryb Koniec dnia, który przestawi kolory ekranu na skalę szarości oraz zablokuje powiadomienia – oczywiście, jeśli nie wyłączymy odpowiednich opcji. Poszczególnym aplikacjom możemy przypisać maksymalny czas korzystania w ciągu dnia – jeśli ten się wyczerpie, przy próbie uruchomienia programu zobaczymy stosowny komunikat.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu