DAJ CYNK

Oppo Reno 10x Zoom - test smartfonu z fotograficznym peryskopem

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Akumulator 

Energię do pracy Oppo Reno 10x Zoom dostarcza akumulator 4065 mAh. Pojemność jest dość duża, ale nie oznacza to nadzwyczajnych czasów pracy, chociaż narzekać oczywiście też nie można. Po obniżeniu jasności ekranu do 200 cd/m2 w teście PC Mark Work 2.0 - rozładowanie od 100% do 20% - smartfon przepracował 14 i pół godziny, co jest bardzo dobrym wynikiem. Po zwiększeniu jasności do pełna wynik jest już wyraźnie słabszy - test trwał około 7 godzin i 39 minut. Różnica jest uderzająca, zresztą po ręcznym zwiększeniu jasności ekranu do maksimum pojawia się ostrzeżenie o dużym zużyciu energii. Lepiej więc korzystać z automatycznej kontroli jasności, chociaż jej działanie nie w pełni satysfakcjonuje - częstym problemem są nagłe skoki poziomów jasności lub nadmierne ściemnianie. 

Oppo Reno 10x Zoom - test

Wyniki w testach syntetycznych odpowiadają z grubsza rzeczywistości. Aktywne wykorzystanie smartfonu w cyklu mieszanym zapewnia około 8 godzin pracy z nieustannie włączonym ekranem. Dobry wynik, ale nie rewelacyjny.

W ustawieniach baterii domyślnie włączona (i opisana jako zalecana) jest funkcja |Inteligentne oszczędzanie energii), która jednak nieco zbyt agresywnie usypia aplikacje działające w tle, więc mimo dużej pamięci RAM częstym widokiem po powrocie do działającego wcześniej programu jest uruchamianie się go od nowa. Z drugiej strony jest też opcja pozwalająca samodzielnie zadecydować, jak mają być traktowane poszczególne aplikacje - czy mogą działać w tle, czy wprost przeciwnie. A jeżeli użytkownik smartfonu czuje niedosyt mocy, w ustawieniach baterii może włączyć wspomniany tryb wysokiej wydajności, co jednak spowoduje szybsze rozładowanie się akumulatora, trzeba się też liczyć ze wzrostem temperatury.  

Po rozładowaniu się baterii możemy szybko podładować smartfon ładowarką 20 W, korzystając z technologii VOOC 3.0. Można narzekać, że w tak ważnym modelu producent nie zdecydował się na najszybsze swoje rozwiązanie Super VOOC, ale i tak ładowanie przebiega bardzo sprawnie. Naładowanie od 0 do 25% baterii zajmuje 17 minut, do 50% - 34 minuty, a po godzinie ładowania jest 83% stanu baterii. Sto procent smartfon osiąga w nieco ponad półtorej godziny. Niestety, nie ma ładowania bezprzewodowego. 

Podsumowanie

Gdyby Oppo Reno 10x Zoom kosztował tysiąc złotych mniej, jego ocena byłaby prostsza - wtedy zachwycałbym się nim, patrząc na słabości przez palce. Jednak tak wysoka półka cenowa wymaga nieco bardziej krytycznego spojrzenia. Smartfon bez wątpienia wyróżnia się na plus świetną  jakością wykonania i przepięknym wzornictwem, niewiele modeli konkurencji może się z nim równać. Zapewnia też wysoką wydajność, ma bogate wyposażenie komunikacyjne, korzysta się niego niezwykle komfortowo. System ColorOS, mimo że nieco zbyt cukierkowy i iOS-owy, jest dość funkcjonalny i działa sprawnie. No i co chyba najważniejsze - otrzymujemy świetną sekcję foto z matrycą 48 Mpix i aparatem tele z peryskopowym obiektywem pozwalającym uzyskać zoom optyczny 5x. Tu jednak przechodzimy już do tych słabości: aparat nie daje łatwego dostępu do rzeczywistego zoomu 5x, zamiast tego otrzymujemy marketingowe, hybrydowe 6x. Aparat mimo świetnych parametrów bywa bardzo nierówny, zwłaszcza w niestandardowych warunkach, więc na przykład wybór trybu nocnego nocą nie zawsze zapewni optymalną jakość. Drażnią też drobne, ale jednak ważne rzeczy: nieco zbyt niska jasność ekranu (w modelu za 1000 zł byłaby ok), brak wodoszczelności, brak ładowania bezprzewodowego, niektórzy powiedzą także - brak wyjścia audio 3,5 mm. W swojej klasie cenowej  Oppo Reno 10x Zoom nie spełnia więc jednak wszystkich oczekiwań i trudno się oprzeć wrażeniu, że producent trochę za bardzo chciał zwiększyć prestiż marki wysoką ceną. 

Ocena: 9/10

WADY

  • Zbyt niska jasność ekranu jak na smartfon flagowy
  • Utrudniony dostęp do optycznego zoomu 5x
  • Nie do końca dopracowane oprogramowanie aparatu
  • Brak wodoszczelności
  • Brak ładowania bezprzewodowego
  • Zbyt wysoka cena

ZALETY

  • Zachwycające wzornictwo
  • Ładny ekran bez wcięcia
  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Wysoka wydajność
  • Sprawne działanie funkcji komunikacyjnych
  • Świetny aparat (chociaż z zastrzeżeniami)
  • Szybkie ładowanie VOOC

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News