DAJ CYNK

Huawei Watch D – przetestowaliśmy zegarek z pomiarem ciśnienia i EKG

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Pomiar ciśnienia

W zegarku nie da się skutecznie zmierzyć ciśnienia – tak pewnie myślicie. Żaden z zegarków na rynku nie ma jednak tak przemyślanej konstrukcji, czujników i funkcji programowych, jak Huawei Watch D.

Poza pompowanym paskiem za pomiar ciśnienia odpowiada algorytm TruBP oraz czujnik, który jest w stanie zidentyfikować zmiany ciśnienia pulsacyjnego na poziomie nawet 0,01 mm Hg, a ostateczny dokładność pomiaru wynosi plus minus 3 mm Hg.

Huawei Watch D pomiar ciśnienia

Huawei przekonuje, że jego system został pozytywnie oceniony przez profesjonalne instytucje medycznych, ma też stosowne certyfikaty. Co jednak ważne, zegarek nie ma ambicji zastąpienia sprzętu lekarskiego – pozwoli zdiagnozować niepokojące objawy.

Jak więc dokonywany jest pomiar? Trzeba być wypoczętym (czyli nie robić tego tuż po treningu) i po włączeniu aplikacji trzymać swobodnie rękę na wysokości serca. Po chwili pasek samoczynnie zacznie się wypełniać powietrzem. Ciśnienie poduszki jest bardzo wysokie, czuć je coraz bardziej na nadgarstku, a po kilkudziesięciu sekundach na ekranie prezentowany jest wynik – ciśnienie skurczowe i rozkurczowe oraz puls.

Paski pomiaru ciśnienia składają się z trzech kolorów – zielonego, żółtego i czerwonego. Ten drugi to sygnał, że warto zainteresować się problemem nadciśnienia, czerwony oznacza z kolei, że już jest zdecydowanie źle.

Huawei Watch D  wyniki pomiaru cisnienia

Tego typu pomiar nie jest podstawą do ostatecznej diagnozy lekarskiej, ale w porównaniu do tradycyjnego ciśnieniomierza z opaską na ramię wyniki były zaskakująco zbieżne. Trzeba więc przyznać, że Huawei zrobił to bardzo dobrze. 

W aplikacji Zdrowie znajdziemy dodatkowe dane dotyczące pomiaru – jak bardzo podwyższone jest ciśnienie, jak dany pomiar wygląda na tle innych, można też ustawić stałe przypomnienia o regularnych pomiarach.

Pomiar EKG

Kolejną szczególną cechą, która wyróżnia Huawei Watch D, jest pomiar EKG. Procedura jest bardzo prosta, wystarczy włączyć aplikację, przyłożyć palec do przycisku HEALTH i odczekać w spokoju 30 sekund. Po tym czasie pojawi się ogólny wynik, a w aplikacji można obejrzeć szczegółowy wykres z podstawowym omówieniem. Raport EKG można bezpośrednio z aplikacji udostępnić w e-mailu czy zapisać i jeżeli wyniki badania są niepokojące, należy przekazać takie dane lekarzowi – tak przynajmniej zakłada teoria, bo z praktyką w naszej służbie zdrowia może być różnie.

Dokładność takiego pomiaru można oczywiście kwestionować, podobnie jak pomiar EKG w innych smartwatchach. Jednak i w tym przypadku chodzi o wstępną diagnozę, którą należy później zweryfikować u lekarza. Badania EKG nawet w takiej formie pozwalają dostrzec nieprawidłowości w pracy serca, na przykład migotanie przedsionków, a w przyszłości uniknąć udaru mózgu i podobnych zagrożeń.

Huawei Watch D menu

Inne pomiary zdrowotne

Huawei Watch D ma też zestaw innych funkcji zdrowotnych. Na uwagę zasługuje pozornie oczywisty pulsometr wykorzystujący rozwiązanie TruSeen 5.0+. Czujnik tętna jest w każdym smart zegarku, nie każdy ma jednak tak precyzyjny pomiar w czasie rzeczywistym. Zmiana tętna jest widoczna z sekundy na sekundę i nie ma w tym ściemy – widać, jak puls rośnie, gdy wzmaga się aktywność użytkownika i spada w trakcie uspokojenia. Pomiary dokonywane są w tle, więc nie trzeba uruchamiać aplikacji. Nie wszystkie smart zegarki sobie z tym radzą. 

Wyniki porównywałem z zegarkami Amazfit, Samsung i Garmina, a różnice pomiarów były pomijalne, więc Huawei nie ustępuje w niczym swojej konkurencji.

Huawei Watch D natlenienie krwi SpO2

Czujnik TruSeen 5.0+ ma jeszcze inne zastosowanie – równie wygodny, stały pomiar nasycenia krwi tlenem. Pomiary dokonywane są w trybie stałym, ale już z większymi interwałami co 30 minut, bo w czasie rzeczywistym nie ma to sensu. Także i tu pomiary dokonywane są w tle, nie trzeba uruchamiać aplikacji, chyba że ktoś chce sprawdzić natlenienie w danym momencie. Pomiary w tle nie odbiegają zbytnio od uruchamianych ręcznie, więc skuteczność jest doskonała.

Zegarek ma też funkcję analizy stresu, który można zmniejszyć ćwiczeniami oddechowymi, ma też powierzchniowy pomiar temperatury, a wszystko spaja aplikacja Zdrowe życie, gdzie można przejrzeć, ile zadań zdrowotnych udało się wykonać danego dnia.

Huawei Watch D aplikacja na smartfon

Analiza snu

Funkcja analizy snu TruSleep to jedna z większych zalet Watcha D. Ponieważ mam spore problemy ze snem, bardzo zwracam na to uwagę i wiem, jak różne zegarki miewają problemy z identyfikacją snu. 

Po pierwsze Huawei Watch D jest w stanie skutecznie połączyć sen przerwany długim okresem bezsenności. Powiedzmy, że śpię od godz. 24 do 3, ale od 3 do 6 czytam i nie mogę zasnąć, od 6 do 8:30 łapię jeszcze trochę snu. W takiej sytuacji urządzenia konkurencji nierzadko rejestrowały tylko pierwsze trzy godziny snu, za to Watch D podaje mi dokładnie – 5 i pół godziny. Co prawda obie części snu uznaje za drzemki, ale i tak radzi sobie lepiej niż na przykład mój Garmin Instinct 2.

Huawei Watch D pomiar snu

Wynik snu podawany jest też od razu po wyświetleniu widżetu na wyświetlaczu, bez żadnych dodatkowych czynności jak włączanie aplikacji – a tu konkurencja nie zawsze błyszczy. Wspomniany garmin czeka z tym do ustalonej na sztywno godziny zakończenia pomiarów.

Huawei Watch D mierzy wszystkie fazy snu z REM włącznie, a nawet wyniki dotyczące oddechu w nocy. Po każdym śnie w aplikacji wyświetla się podsumowanie z oceną. Otrzymujemy też wskazówki i porady – tych nigdy za wiele, nawet gdy wydają się banalne. W sumie wszystko to pozwala w połączeniu z innymi czujnikami dość precyzyjnie zdiagnozować własne problemy – na przykład jak śpię po braku aktywności, jak po dużej aktywności, a jak, gdy idę spać wcześniej niż zazwyczaj. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl