DAJ CYNK

Test telefonu Huawei P30 Lite - świetny tryb nocny to nie wszystko

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Wydajność

Huawei P30 Lite napędzany jest chipsetem Kirin 710 z ośmiordzeniowym procesorem 2,2 GHz i grafiką Mali-G51 MP4. Układ ten ma do dyspozycji 4 GB pamięci RAM, co wystarcza do zapewnienia płynnego działania interfejsu systemowego, a także zainstalowanych aplikacji i gier. Na początku testów zdarzyło się kilka razy, że system w niektórych sytuacjach kazał na siebie chwilę poczekać. Problemy te na szczęście dosyć szybko minęły, a po aktualizacji oprogramowania (udostępnionej w międzyczasie) już nie wróciły.

Testowany egzemplarz P30 Lite został wyposażony w 128 GB pamięci masowej, z możliwością jej rozszerzenia za pomocą karty pamięci microSD. Chcąc z niej skorzystać musimy zrezygnować z drugiej karty SIM (hybrydowy dual SIM).

Podczas trwającego dłużej wysokiego obciążenia obudowa telefonu robi się wyraźnie cieplejsza, jednak daleko jest do stanu, który można by nazwać przegrzaniem. Nie ma też oznak zjawiska throttlingu – wydajność urządzenia pozostaje na mniej więcej stałym poziomie.

Zasilanie

Testowany smartfon jest zasilany akumulatorem o pojemności 3340 mAh, czyli większym o około 11% od poprzednika, modelu P20 Lite (3000 mAh). Zmieniły się jednak również podzespoły – większy ekran z jednej strony i nowszy, oszczędniejszy procesor z drugiej. W sumie powinno to dać nieco dłuższy czas działania nowszego smartfonu. Ponieważ nie testowałem P20 Lite, ciężko mi jest tu powiedzieć, czy tak jest w rzeczywistości.

Jeśli wierzyć benchmarkom, energii zgromadzonej w akumulatorze Huaweia P30 Lite powinno wystarczyć na ponad 3 godziny grania w zasobożerne gry lub prawie 7 godzin pracy z aplikacjami multimedialnymi przy stale włączonym ekranie (jasność około 200 nitów). Podczas testów częstotliwość podłączania telefonu do ładowarki zależała od intensywności korzystania z urządzenia. Gdy ta była dosyć wysoka: benchmarki, zdjęcia i filmy, kilka rozmów telefonicznych, przeglądanie Internetu i korzystanie z mediów społecznościowych, energii wystarczało na cały dzień. Gdy zdarzyło mi się przez jakiś czas znacznie rzadziej sięgać po ten telefon, czas ten wydłużył się do około 4 dni. Czas pracy możemy wydłużyć, aktywując jedną z opcji optymalizujących lub ograniczających zużycie energii.

W zestawie z telefonem znalazła się ładowarka o mocy 18 W. Pierwsze 30 minut korzystania z niej uzupełnia około 36% pojemności baterii.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News