DAJ CYNK

HP Elitebook 840 G5 - test biznesowego laptopa (prawie) idealnego

orson_dzi (Arkadiusz Dziermański)

Testy sprzętu

Ekran i tryb Sure View

HP Elitebook 840 G5 wyposażony został w 14-calowy panel IPS LCD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Jego cechą szczególną jest technologia Sure View, która z premedytacją ogranicza widoczność treści na ekranie dla osób postronnych. Nie są to przy tym po prostu niskie kąty widzenia, lecz aktywowany przyciskiem filtr polaryzacyjny.

Co ciekawe, funkcję udało się zastosować bez szwanku dla parametrów wyświetlacza, który choć ekranem dla grafików nie jest, to oferuje pokrycie kolorów sRGB na poziomie 88%. Imponujące jest też odwzorowanie barw – średnie deltaE to zaledwie 0,6, a najwyższe odchylenie (1,64) nie spędzi snu z powiek nikomu. Przyjmuje się, że do wartości 2,0 różnice barwowe są praktycznie niezauważalne dla użytkownika, także brawo!

Na tym jednak nie kończą się zalety ekranu testowanego Elitebooka, bo na dokładkę ma on jasność ponad 500 nitów, która zapewnia komfortową pracę w praktycznie każdych warunkach. Testowana równolegle Yoga 530, z jasnością nie przekraczającą 250 nitów, wypadła na tle HP bardzo blado (a właściwie to ciemno). Do pełni szczęścia zabrakło w Elitebooku jedynie większej równomierności podświetlenia, przez co kąty widzenia w pionie nie są idealne. Bardzo szybko można jednak wyrobić nawyk odpowiedniego odchylania klapy ekranu i łatwo wtedy tej wady nie zauważyć.

Podsumowując – bardzo dobry ekran, ze świetną kalibracją i odpornością na wścibskie spojrzenia. Szkoda, że wszyscy producenci nie trzymają się tak wysokich standardów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu