DAJ CYNK

Asus ZenBook 14 UX425J: mały laptop, duże możliwości, rozsądna cena

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 23618


Wygląd urządzenia, ergonomia, biometria

Asus ZenBook 14 (UX425J) to małe i bardzo lekkie urządzenie, które jest także przyjemne dla oka i na swój sposób eleganckie, szczególnie jeśli preferujemy prostotę, bez krzykliwych dodatków. Gabaryty laptopa sprawiają, że można go mieć zawsze przy sobie, na przykład podczas podróży służbowych. Wytrzymałość zgodnie z wojskowymi normami MIL-STD-810G to z kolei ukłon dla osób, które potrzebują narzędzia do pracy nie tylko w biurze. Wrażenie psuje pojawiające się czasem skrzypienie podczas otwierania laptopa. Obudowa trzeszczy również przy jej naciskaniu.

Pomimo małych rozmiarów, w testowanym urządzeniu zmieścił się wyświetlacz o przekątnej 14 cali, co zostało osiągnięte dzięki bardzo wąskim ramkom po bokach, mierzącym zaledwie po około 4 mm. Ramki nad i pod ekranem są nieco szersze, a w tej górnej znalazło się miejsce dla kamery zgodnej z funkcją Windows Hello, dzięki której można szybko odblokować komputer. Jest to jedyna forma biometrii, którą tu znajdziemy. Po obu stronach kamery producent umieścił otwory mikrofonów.

Asus ZenBook 14 UX425J Windows Hello

Zastosowana w urządzeniu pełnowymiarowa klawiatura QWERTY ma trzy stopnie podświetlenia i jest bardzo wygodna podczas codziennego użytkowania. Mnie osobiście spodobał się również fakt, że układ klawiszy w dwóch dolnych rzędach jest niemal identyczny, jak w laptopie, którego używam na co dzień, przesiadka na testowane urządzenie była niemal bezbolesna. Niemal, ponieważ nieco niefortunna jest tu lokalizacja przycisku zasilania – to zwykły klawisz w prawym górnym rogu klawiatury. W moim Lenovo Yoga 730 jest tam Delete. Jednak wolę rozwiązania, w których nie da się przypadkiem, podczas pisania, uśpić lub wyłączyć komputer.

Asus ZenBook 14 UX425J klawiatura

Na spodzie testowanego komputera znajdują się wloty powietrza służącego do chłodzenia podzespołów wewnątrz obudowy, a także – po bokach – wyloty głośników. Wylot powietrza został umieszczony z tyłu.

Asus ZenBook 14 UX425J głośnik

Asus ZenBook 14 UX425J tył

Wszystkie porty i gniazda znajdują się po bokach, w tylnej części urządzenia. Po lewej stronie znajdziemy złącze HDMI oraz dwa gniazda USB-C, natomiast po przeciwnej stronie mamy port USB-A i gniazdo na karty pamięci microSD.

Asus ZenBook 14 UX425J lewy bok

Asus ZenBook 14 UX425J prawy bok

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak

Przewiń w dół do następnego wpisu