DAJ CYNK

Jaki komputer do gier? Polecane zestawy na listopad 2021

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Poradniki

Laptop zamiast karty graficznej?

Jeśli tak trudno kupić komputer, to może jest inny sposób, aby cieszyć się najnowszymi grami? Oczywistą alternatywą są konsole. Rzecz w tym, że te nowej generacji też nie zalegają na sklepowych półkach. PlayStation 5 jest towarem niemal równie deficytowym, co karty graficzne. Trochę lepiej wygląda sytuacja z Xboxami Series X/S. Poza tym konsola nie będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto chce grać akurat na komputerze. Dlatego zamiast desktopa i drogiej karty graficznej można wybrać gamingowego laptopa. Dzisiaj przenośne komputery stają się coraz ciekawszą opcją dla PC-towych graczy.


W ciągu kilku ostatnich lat sytuacja na rynku gamingowych laptopów mocno uległa zmianie. Nie tak dawnop laptopy dla graczy nie tylko były piekielnie drogie, ale na dodatek oferowały dużo gorszą wydajność w porównaniu z desktopami. Dzisiaj nadal dobry komputer stacjonarny będzie lepszy od przenośnego i nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Przy normalnych cenach desktop za 5 tys. będzie też wydajniejszy niż laptop za 5 tys. Jednak nie można pominąć faktu, że różnice są już coraz mniejsze, tym bardziej w dobie szalejących cen za GPU. Topowe, mobilne układy graficzne nie mają żadnych problemów z najnowszymi produkcjami, nawet na najwyższych ustawieniach i to w rozdzielczościach wyższych niż 1080p. Pomimo tego przy zakupie laptopa dla gracza trzeba być szczególnie uważnym. Rynek desktopów nie ma bezpośrednio przełożenia na komputery przenośne.

Zobacz: Laptop gamingowy do 3500 zł – TOP 5 na listopad 2021

Przede wszystkim powinniście zwrócić uwagę na model układu graficznego. Przy okazji premiery mobilnych GPU z serii RTX 30 firma NVIDIA zaprezentowała aż 28 różnych wariantów kart graficznych do laptopów. Normalnie nie byłoby w tym nic dziwnego ani złego, gdyby nie fakt, że RTX 3060 potrafi być wydajniejszy niż najsłabsza wersja RTX 3080. Jak to możliwe? Wszystko zależy od ustawionego TGP, czyli tego, ile maksymalnie prądu może pobierać układ. Chociaż na papierze RTX 3060 115 W ma mniej pamięci i jednostek CUDA od RTX 3080 80 W, to ograniczone TGP tego drugiego sprawia, że "sześćdziesiątka" jest w stanie generować więcej klatek na sekundę.

NVIDIA RTX 30 - wszystkie modele mobilnych kart graficznych
fot. VideoCardz

Poza tym pamiętajcie, że RTX 3060 w wersji mobilnej, to nie to samo, co RTX 3060 w wersji desktopowej. Model pełnoprawny, o ile można go tak nazwać, ma przede wszystkim dwa razy więcej pamięci VRAM (12 GB) w porównaniu z tym do laptopów (6 GB). Oba warianty różnią się też liczbą jednostek CUDA, chociaż tutaj akurat na korzyść mobilnego, który ma ich o 256 więcej. Pomimo tego desktopowa karta jest o około 15-30 procent bardziej wydajna. W przypadku mocniejszych modeli — RTX 3070 i RTX 3080 — różnice są jeszcze większe.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Jack B (Unshplash), własne