DAJ CYNK

Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie

Marian Szutiak (msnet)

Artykuł sponsorowany

Samsung Galaxy Note10+, Samsung Knox

W pamięci urządzeń mobilnych przechowujemy coraz więcej swoich danych, także tych wrażliwych. Za ich pomocą kontaktujemy się ze znajomymi i rodziną, ale także korzystamy z bankowości, publikujemy w serwisach społecznościowych, robimy zakupy i o wiele więcej. Smartfon to coraz większa część naszego życia, a cyberprzestępcy czyhają, by uszczknąć z tego coś dla siebie. Kluczowa w takiej sytuacji staje się świadomość zagrożeń oraz sposobów ochrony przed nimi.

Smartfony i dane wrażliwe

Dzień coraz większej grupy konsumentów rozpoczyna się i kończy podobnie - ze smartfonem w dłoni. Jak pokazały wyniki badania Deloitte Mobile Consumer Journey, 6% Polaków sięga po smartfon tuż po przebudzeniu, a kolejne 48% robi to w ciągu pierwszych 15 minut. Dla 45% ankietowanych smartfony są też jednym z ostatnich urządzeń, z jakich korzystają przed pójściem spać. Popularność urządzeń mobilnych ciągle rośnie, wydłuża się także czas, który spędzamy online przy ich pomocy.

Urządzenia mobilne są ważną częścią naszego życia prywatnego, ale także zawodowego. Samsung zlecił badanie Blurred World, z którego wynika, że Polacy chętnie podejmują pracę z wykorzystaniem smartfonu, na przykład w drodze do biura (średnio 1,6 godziny w tygodniu) lub przebywając w domu (6,7 godziny tygodniowo). Często zdarza się nam korzystać ze służbowego smartfonu w celach prywatnych, do czego przyznaje się 87% polskich respondentów Blurred World. Z drugiej strony, prawie 25% przedsiębiorstw zezwala pracownikom na przetwarzanie danych firmowych na ich prywatnych urządzeniach.

To wszystko sprawia, że urządzenia mobilne i przechowywane oraz przetwarzane na nich dane stają się celem cyberprzestępców. Rocznie na świecie identyfikuje się dziesiątki milionów mobilnych zagrożeń typu malware, które skutkują stratami w wysokości setek miliardów dolarów. Najgorsze jest to, że zagrożenia te i ataki stają się coraz bardziej wyrafinowane i coraz bardziej skuteczne, a ponadto rośnie liczba wektorów ataku, głównie z powodu coraz większej liczby urządzeń podłączonych do sieci.

Samsung Galaxy Note10+, aparat

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News