DAJ CYNK

T-Mobile Smart Car – Twój samochód też może być inteligentny

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Akcje partnerskie

Interakcje: 58873

T-Mobile Smart Car widok ogólny kierownica

Smart Car to usługa sieci T-Mobile, dzięki której właściciel dowolnego auta może zmienić swój samochód w inteligentny pojazd. Rozwiązanie to pozwala również monitorować parametry pojazdu, takie między innymi jak położenie, prędkość poruszania się czy stan akumulatora.

T-Mobile ma w swojej ofercie usługę, z którego może skorzystać prawie każdy użytkownik samochodu osobowego i dostawczego, zarówno prywatnego, jak i firmowego. W zamian za niewielką opłatę miesięczną możemy uczynić swój pojazd bardziej inteligentnym, kontrolując jego stan i położenie za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Towarzyszące usłudze Smart Car urządzenie pozwala również udostępnić pasażerom samochodu Internet mobilny LTE za pośrednictwem tworzonej pokładowej sieci Wi-Fi.

Dzięki uprzejmości T-Mobile Polska, przez ostatnie dwa tygodnie mogłem korzystać z usługi Smart Car we własnym samochodzie. Ile jest ona warta na co dzień? Tego dowiesz się z tego artykułu, do którego przeczytania i komentowania zapraszam.

ZTE Smart Car VM6200S - wygląd i specyfikacja

Jednym z najważniejszych elementów wchodzących w skład usługi T-Mobile Smart Car jest bezprzewodowy router LTE ZTE VM6200S. Urządzenie ma formę wykonanej z czarnego plastiku kostki o wymiarach 75 x 52 x 28 mm i masie 75 g. Jeden z mniejszych boków zajmuje interfejs OBD II, służący do połączenia routera ze złączem serwisowym w samochodzie. Takie złącze mają wszystkie samochody, wyprodukowane po 2001 roku. Po przeciwnej stronie producent umieścił dwie diody pokazujące stan urządzenia: zasilanie (wewnętrzne, zewnętrzne lub brak) oraz korzystanie z sieci komórkowej.

T-Mobile Smart Car OBD II

T-Mobile Smart Car diody

Na lewym boku urządzenia (patrząc od strony z logo T-Mobile) znajdziemy wysuwaną tackę na kartę microSIM, a także przyciski Restart i Reset. Do użycia tego drugiego potrzebujemy igły.

T-Mobile Smart Car przyciski

ZTE Smart Car ma wbudowany odbiornik GPS, który dba o precyzyjne określenie położenia pojazdu. Ponadto, dzięki żyroskopom, oprogramowanie rejestruje nawet niewielkie ruchy lub przechyły urządzenia. Całość stanowi kompleksowe źródło kontroli, diagnostyki oraz informacji dla właściciela pojazdu, podanej w przystępny sposób.

Specyfikacja urządzenia ZTE Smart Car VM6200S:

  • Procesor: Qualcomm MDM9215 z rdzeniami Cortex-A5 550 MHz,
  • Transmisja danych: LTE kategorii 3 (100/50 Mb/s), pasma 800/900/1800/2100/2600 MHz; WCDMA DC (do 42 Mb/s), 900/2100 MHz; GSM, pasma 900/1800 MHz,
  • Router Wi-Fi: 802.11 b/g/n 2,4 GHz, limit do 5 urządzeń,
  • Firewall: rozwiązanie zdalne firmy Moi.jo,
  • Odbiornik GPS o wysokiej czułości,
  • Czujnik położenia i przyspieszenia,
  • Pełne zarządzanie z aplikacji T-Mobile Tracker,
  • Zasilanie: wbudowany akumulator 110 mAh, zasilanie z portu OBD II 12V/1A, bardzo niski pobór prądu w trybie czuwania.

Pierwsze kroki

Przygodę z usługą Smart Car należy zacząć od zainstalowania w smartfonie z Androidem lub iOS aplikacji T-Mobile Tracker, którą możemy pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Po uruchomieniu aplikacji rejestrujemy się, by utworzyć nowe konto w usłudze. W procesie tym zostaniemy między innymi poproszeni o podanie swojego numeru telefonu komórkowego i jego weryfikację przez SMS. W samym urządzeniu ZTE z kolei instalujemy kartę SIM, otrzymaną od magentowego operatora. Potrzebna jest wersja microSIM - należy ją odpowiednio wyłamać z karty uniwersalnej.

Kolejny krok to zarejestrowanie urządzenia ZTE Smart Car na naszym koncie. W tym celu skanujemy kod kreskowy z numerem IMEI z urządzenia lub wpisujemy go ręcznie w odpowiednim polu w aplikacji. Na naklejce z kodem znajdziemy też inne przydatne informacje, takie miedzy innymi jak nazwa sieci Wi-Fi oraz hasło do niej. Dane te zmienimy w aplikacji T-Mobile Tracker. Pozostało już tylko podłączyć urządzenie do gniazda OBD II w samochodzie i ruszyć w drogę.

T-Mobile Smart Car zrzuty - rejestracja

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu