DAJ CYNK

SIM vs. eSIM – wszystko, co musisz wiedzieć

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Akcje partnerskie

Interakcje: 60398


Ekstra karta eSIM w Orange

Z lektury poprzedniej strony już wiesz, czym jest karta eSIM oraz jakie niesie ze sobą zalety. Teraz przyszła pora na wyjaśnienie, w jaki sposób możemy z takiej karty SIM skorzystać. Ponieważ jestem abonentem sieci Orange, posłużę się właśnie tym operatorem, który udostępnia eSIM zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Co więcej, Pomarańczowi pozwalają wybrać, czy karta eSIM ma być główną kartą, czy też dodatkową, przypisaną do tego samego numeru telefonu. Ja skorzystam z tej drugiej możliwości.

Uzyskanie ekstra karty eSIM w Orange jest banalnie proste. Wystarczy zalogować się do aplikacji Mój Orange (w telefonie lub na stronie orange.pl), przejść do sekcji Pakiety i usługi oraz odszukać w usługach dodatkowych opcję Ekstra karta eSIM (tylko Internet lub rozmowy, SMS-y i Internet - do smartfonu oczywistą jest ta druga możliwość). Akceptujemy regulamin, podajemy nazwę urządzenia, decydujemy, czy chcemy na tej karcie odbierać wiadomości SMS i klikamy przycisk Włącz usługę. Chwilę czekamy i gotowe - naszym oczom ukazuje się numer karty eSIM oraz kod QR. W telefonie lub innym urządzeniu z kamerą łatwiej i szybciej jest skorzystać z kodu QR - wystarczy go zeskanować. Gdy nie jest to możliwe, czeka nas przepisywanie numeru karty eSIM. Do aktywacji karty eSIM będzie jeszcze potrzebny kod, który otrzymamy w wiadomości SMS.

eSIM mPTech Hammer Orange

HAMMER i aktywacja karty eSIM

Polska firma mPTech postanowiła iść z duchem czasów, wprowadzając do portfolio marki HAMMER, a niebawem też i myPhone, nowe smartfony z eSIM. To w zasadzie pierwsze tego typu urządzenia na polskim rynku, które nie należą do najwyższych półek cenowych. Do tej pory eSIM było domeną raczej flagowych sprzętów. Możliwość korzystania z tego rozwiązania na tańszych smartfonach może się przyczynić do zwiększenia jego dostępności. Ale nie tylko.

Ważną kwestią dla użytkowników nowych modeli z eSIM od mPTech jest nie tylko większa dostępność tej funkcji, lecz też jej ewolucja. Technologia jest wciąż udoskonalana i w pierwszym kroku instalacja oraz zarządzanie profilami będzie odbywać się z poziomu specjalnej aplikacji eSIM, już zainstalowanej na dedykowanym modelu. Następnie, w kolejnym kroku dzięki aktualizacji OTA, zarządzanie eSIM i profilami będzie odbywało się z poziomu ustawień smartfonu, a nie jak dotychczas, poprzez aplikację.

– powiedział Piotr Spychalski

Pora aktywować kartę eSIM na HAMMERZE. W tym celu, jak już wiemy od Piotra Spychalskiego, uruchamiamy aplikację eSIM, zainstalowaną fabrycznie na smartfonie. Wciskamy pomarańczową ikonę w prawym dolnym rogu i wybieramy, czy chcemy zeskanować kod QR, czy wprowadzić numer eSIM ręcznie. Ja skorzystałem z pierwszej z tych metod. Po zeskanowaniu kodu QR wystarczy potwierdzić, że chcemy aktywować kartę eSIM, a następnie potwierdzić swój wybór kodem otrzymanym w wiadomości SMS od operatora. W aplikacji eSIM pokaże się zapisany właśnie profil, który wystarczy włączyć.


Jak podaje Orange, po aktywacji karty eSIM usługi telekomunikacyjne będą dostępne w ciągu kilku do kilkunastu minut. W moim przypadku trwało to niecałą minutę. Od tego momentu z HAMMERA można dzwonić, wysyłać SMS-y i MMS-y, a także korzystać z Internetu mobilnego.

Na potrzeby niniejszego artykułu wykonałem aktywację karty eSIM w smartfonie HAMMER Explorer Pro, którego otrzymałem jeszcze przed oficjalną premierą. Dokładnie takie same kroki należy podjąć, by skorzystać z eSIM w modelu HAMMER Blade 3 czy w przyszłości w smartfonach myPhone. Oczywiście nie jesteśmy w przypadku tych urządzeń skazani na eSIM, ponieważ zostały one również wyposażone w tradycyjne sloty na karty nanoSIM oraz funkcję Dual SIM.

eSIM mPTech Hammer Explorer Pro

Przełączenie się pomiędzy eSIM i funkcją Dual SIM jest niezwykle proste. Wystarczy jedno kliknięcie w ustawieniach oraz ponowne uruchomienie urządzenia. Dzięki temu możemy w smartfonie pozostawić kartę nanoSIM z naszym numerem telefonu, a jednocześnie skorzystać z profilu eSIM innego operatora do korzystania z Internetu. Genialne i bardzo przydatne na przykład podczas podróży zagranicznych.

eSIM mPTech Hammer włącz eSIM

Usuwanie profilu eSIM

No dobrze. A co w przypadku, gdy będziemy zmieniać telefon? W przypadku tradycyjnej karty SIM, wystarczy ją wyjąć ze starego urządzenia i włożyć do nowego. W przypadku eSIM też jest łatwo. W HAMMERZE uruchamiamy aplikację eSIM, wyłączamy wybrany profil eSIM (jeśli mamy ich kilka), a następnie usuwamy za pomocą kliknięcia w ikonkę kosza i potwierdzenia tego faktu. Teraz danych otrzymanych od operatora (kod QR lub numer karty eSIM oraz kod potwierdzenia otrzymany SMS-em) możemy użyć w innym urządzeniu, na przykład w nowym smartfonie marki HAMMER, a już wkrótce i myPhone.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą mPTech, oferującą między innymi smartfony marki myPhone i HAMMER.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak

Źródło tekstu: mPTech, Orange, Wikipedia, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu