DAJ CYNK

Plus ma 25 lat! Przez ćwierć wieku świat zmienił się na plus

Marian Szutiak (msnet)

Artykuł sponsorowany

Plus logo salon


Telefon komórkowy jako kieszonkowe centrum sterowania

Kolejna duża zmiana w historii Plusa miała miejsce w 2000 roku. Operator sieci rozpoczął wtedy świadczenie usług na częstotliwości 1800 MHz oraz wprowadził pakietową transmisję danych GPRS. To był przełomowy moment, ponieważ przestaliśmy płacić za czas połączenia z Internetem, a wysokość ponoszonych kosztów zaczęła zależeć od ilości przesłanych danych. Dzięki temu mogliśmy być online przez cały czas. Także strony Internetowe dla telefonów nie musiały już być tak ograniczone, jak w przypadku WAP-u.

Nowa rewolucja w sposobie komunikowania się z innymi osobami nastąpiła w maju 2002 roku, gdy Plus wprowadził usługę MMS. Teraz do tekstu wiadomości mogliśmy dołączyć zdjęcia, dźwięk, a nawet krótki film. A nie od dziś wiadomo, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Początek MMS-ów zbiegł się w czasie z pojawianiem się na rynku pierwszych telefonów komórkowych wyposażonych w aparat fotograficzny. Dzięki temu mogliśmy szybko zrobić zdjęcie i przesłać je do znajomego czy członka rodziny.

Nokia 7650
Nokia 7650 (źródło: Mischar Jung / freeimages.com)

W 2003 roku operator sieci Plus wprowadził nowocześniejszą technologię transmisji danych EDGE, która oferowała większą przepustowość i pozwalała na przykład na automatyczne sprawdzanie poczty e-mail za pomocą telefonu czy korzystanie z popularnego wówczas komunikatora gadu-gadu. W wielu miejscach w Polsce była to też jedyna możliwość, by skorzystać z Internetu.

Rok później pojawiła się plusowa oferta MIX. Łączyła ona w sobie jedną z głównych zalet oferty na kartę, czyli pełną kontrolę kosztu, a także typową dla abonamentu możliwość zakupu markowego telefonu już za złotówkę. W 2005 roku wprowadzono przełomową usługę nielimitowanych połączeń w ramach sieci Plus. Rozmowy telefoniczne mogły stać się dłuższe, o wiele dłuższe. Obecnie abonamenty czy pakiety z nielimitowanymi połączeniami oraz wiadomościami SMS i MMS są już standardem.

W połowie pierwszego dziesięciolecia XXI wieku rozpoczęła się historia dwóch niezwykle obecnie popularnych serwisów internetowych, Facebooka i YouTube. By z nich sprawnie korzystać także na telefonie komórkowym, potrzebne było odpowiednio szybkie połączenie. Takie operator sieci Plus wprowadził w 2007 roku w technologii HSDPA, z transferem na poziomie 7,2 Mb/s. Dwa lata później Plus jako pierwszy umożliwił swoim klientom transmisję danych w technologii HSPA+, co pozwoliło na korzystanie z zasobów Internetu za pomocą łącza o przepustowości do 21 Mb/s. W ten sposób Plus stał się innowacyjną siecią nie tylko na polską, ale także na europejską skalę.

Wieża GSM


Ciekawostki:

  • Na polskim gruncie prekursorem znanych na całym świecie muzycznych serwisów streamingowych była Muzodajnia – pierwszy polski cyfrowy sklep z muzyką online.
  • W 2007 roku, kiedy na rynku dominowała technologia UMTS, przez sieć Plusa przeszedł blisko jeden petabajt danych. Dla porównania, 13 lat później w 2020 roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przesłali ponad 1500 razy więcej danych – w sumie ponad półtora miliarda gigabajtów, 1518 petabajtów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay, Plus, Telepolis, Unsplash

Źródło tekstu: Plus, Wikipedia, wł.