DAJ CYNK

Dał nam 5G mimo odwołania aukcji. Jak działa DSS? Wyjaśniamy to na przykładzie #hello5G w Orange Polska

Dodane przez: Mieszko Zagańczyk

Kategoria: Akcje partnerskie

Interakcje: 42855

#hello5G logo
Orange Polska przygotował się do dynamicznego współdzielenia już wcześniej

Start oferty #hello5G w Orange nie polegał tylko na tym, że „ktoś włączył” DSS i już wszystko zaczęło działać z dnia na dzień. Było to już wcześniej dobrze przygotowane przez operatora, który nieustannie pracuje nad optymalizacją i usprawnieniem swojej sieci z myślą o różnych zastosowaniach i potrzebach klientów. 

W Orange Polska przeprowadzony został projekt MIMO 4x4 obejmujący pasma LTE 1800 MHz i 2100 MHz. Polegało to na zastosowaniu w komunikacji radiowej zamiast anten 2x2, układu anten w systemie 4x4. Pozwoliło to z kolei na zwiększenie pojemności sieci, a jednocześnie umożliwiło uruchomienie 5G od razu aż dla 1600 stacji. Dzięki tym działaniom operator, startując z #hello5G, objął zasięgiem 6 mln użytkowników telefonów komórkowych.

Orange 5G mapa

Inżynierowie Orange musieli się przy tym liczyć z pewnymi ograniczeniami. W przypadku wdrożenia DSS jednym z nich jest szerokość wykorzystywanego bloku pasma FDD, czyli wspomniane 10 MHz. To niewiele w porównaniu do bloku 80 MHz, które jest wartością docelową. Zasada jest prosta – im szerszy blok pasma mierzony w MHz, tym przepustowość łącza jest większa. Docelowa szerokość kanału 80 MHz przy zakładanych parametrach pozwoliłaby osiągnąć zawrotne wyniki, nawet gdyby z jednego przekaźnika korzystała duża liczba klientów operatora. 

Agregacja i kotwica dla 5G

Rozwiązaniem problemu wąskiego pasma jest ich agregacja, czyli łączenie pasm w taki sposób, by ich przepustowości sumowały się i dawały lepszy łączny wynik. Dzięki zastosowaniu agregacji w LTE operator jest w stanie zaoferować znacznie więcej niż to, co można wycisnąć wyłącznie na dostępnej szerokości 10 MHz. Jedno z agregowanych pasm 4G tworzy tzw. anchor, czyli kotwicę dla warstwy 5G. 

W takim wariancie, by smartfon użytkownika mógł korzystać z 5G, najpierw musi się podłączyć do częstotliwości, na którym działa sieć 4G – tu jest właśnie potrzebna ta kotwica. Kotwica przesyła dane sygnalizacyjne między urządzeniem klienta a siecią i w momencie transferu danych dołącza warstwę 5G. 

W ofercie Orange #hello5G anchorem może być każda inna niż używane 2100 MHz warstwa LTE, a więc 800 MHz, 1800 MHz czy 2600 MHz. Która z nich jest wykorzystywana, to już zależy od obciążenia sieci i warunków radiowych w określonej okolicy.

Samsung Galaxy S20+ SIM

Co ważne, sieć Orange umożliwia agregację nie tylko jednego, ale wszystkich używanych pasm LTE i DSS. Czyli możemy zaprząc do pracy np. cztery pasma LTE albo też trzy pasma LTE oraz jako czwarte – DSS, a więc i 5G. Wszystko zależy od tego, na ile pozwoli nam smartfon, z jakiego korzystamy. Przykładowo w przypadku Samsunga S20+ 5G,S20 Ultra oraz Xiaomi Mi 10 mogą to być 3 pasma 4G LTE i 5G DSS. Im więcej warstw zostanie zagregowanych z DSS, tym większą prędkość transferu danych osiągnie użytkownik.

Jaki jest efekt takiego łączenia pasm? W realnych warunkach pozwala to na osiągnięcie prędkości nawet do 390 Mbps. Przepustowość limitowana jest obciążeniem danej stacji bazowej, zależy też od smartfonu, z którego korzysta klient. W tym przypadku kluczowa jest możliwość agregacji jak największej liczby pasm nośnych.

Nie sieć jest tu problemem, lecz urządzenie, z którego korzysta użytkownik. Smartfony 5G oferowane przez Orange agregują przy wykorzystaniu DSS, zależnie od modelu, od 2 do 4 pasm. Oznacza to, że z DSS można zagregować od 1 do 3 warstw LTE. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z #hello5G na polecanych przez operatora smartfonach, bo inne mogą nie zapewnić właściwego wsparcia dla zastosowanych rozwiązań. Zawsze aktualna lista smartfonów gotowych do pracy w #hello5G znajduje się na stronie:

https://www.orange.pl/sklep/smartfony5g


Trzeba też pamiętać, że prawidłowe funkcjonowanie 5G z wykorzystaniem DSS w Orange Polska zapewniają jedynie urządzenia kupione w sieci dystrybucji operatora, które mają wgrane odpowiednie oprogramowanie Orange.

Orange 5G smartfony

Co dalej z #hello5G?

Orange Polska zamierza dalej budować swoją sieć #hello5G. Zgodnie z deklaracjami operatora, systematycznie poszerzana jest listę smartfonów obsługujących DSS. Gdy nastąpił start oferty #hello5G, było to 7 modeli, dziś jest ich już aż 12. Orange obiecuje, że w miarę pojawiania się nowych modeli na rynku, będzie wprowadzać wsparcie dla stosowanych przez siebie rozwiązań dla kolejnych wybranych urządzeń.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu