DAJ CYNK

Evobox IP Cyfrowego Polsatu - jak działa telewizja kablowa IPTV bez anteny

Sebastian Górski

Artykuł sponsorowany

Cyfrowy Polsat proponuje telewizję kablową w technologii IPTV. W odróżnieniu od tradycyjnej kablówki ma być prościej i wygodniej. Co ja na to? Powiedziałem: sprawdzam i przyjąłem w swoje skromne progi dekoder Evobox IP.

Evobox IP - telewizja inna niż do tej pory

W mojej głowie telewizja kablowa funkcjonuje pod postacią opasłego dekodera, do którego kabel koncentryczny trzeba doprowadzić ze skrzynki na klatce schodowej. Do alternatywy w postaci anteny na balkonie lub dachu jeszcze trudniej mnie przekonać. Tymczasem Cyfrowy Polsat pokazuje, że można inaczej, a co najważniejsze - dużo prościej dla końcowego użytkownika.

Rozwiązaniem jest IPTV (Internet Protocol Television), czyli technologia umożliwiająca przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych. Wykorzystujemy do tego istniejące już w lokalu stałe łącze internetowe. Usługa oferowana przez Cyfrowy Polsat działa z Internetem światłowodowym sieci Plus, jak również ze stałymi łączami Netii oraz Orange (wymagana minimalna przepustowość 8 Mb/s).

Na czas testowania telewizji IPTV Cyfrowego Polsatu z nieukrywaną ciekawością przesiadłem się na hybrydowe przyłącze Plusa (HFC - hybrid fibre-coaxial) o prędkości do 1 Gb/s. Tak, cały gigabit. Jeśli przegapiliście temat, Plus ma od pewnego czasu w swojej ofercie nie tylko Internet mobilny, ale też łącza stacjonarne w wariantach do 150 i do 500 Mb/s oraz okrąglutki 1 gigabit na sekundę, który też wkrótce dla Was dokładnie przetestuję.
    
Do zestawu otrzymałem Evobox IP, czyli dekoder dedykowany usłudze telewizji kablowej IPTV. Okazał się zaskakująco kompaktowy. Gabarytami przypomina bardziej przystawkę do telewizora w stylu Apple TV.

Evobox IP - instalacja i konfiguracja

W pudełku, oprócz samego dekodera, znajdziemy zasilacz, pilot zdalnego sterowania wraz z bateriami i kabel HDMI, którym łączymy „box” z telewizorem. Warto wspomnieć, że Evobox IP można połączyć ze źródłem sygnału (routerem od stałego łącza internetowego) za pośrednictwem kabla Ethernet, jak również bezprzewodowo. Wbudowany moduł Wi-Fi działa w dwóch pasmach - 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Evobox IP nie ma z przodu wyświetlacza, a jedynie diodę LED informującą o aktualnym statusie urządzenia. Z tyłu, poza wspomnianymi gniazdami Ethernet i HDMI, znajdziemy też port USB 2.0 do podłączenia własnego nośnika danych z multimediami (pendrive lub dysk twardy) oraz gniazdo optyczne (S/PDIF) umożliwiające podpięcie dekodera do zewnętrznego zestawu audio.

Na początek zdecydowałem się skorzystać z połączenia bezprzewodowego, aby ograniczyć liczbę kabli do minimum, zatem tylko HDMI, gniazdo zasilania i ruszamy. Konfiguracja dekodera ogranicza się do połączenia z domową siecią Wi-Fi, aktualizacji oprogramowania, ustalenia rozdzielczości obrazu i voila. Urządzenie samo odczytuje rodzaj wykupionego pakietu telewizyjnego i po szybkim skanowaniu kanałów jest gotowe do działania.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News