Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zwycięzca przetargu na DVB-H jeszcze w tym półroczu

Zwycięzca przetargu na DVB-H jeszcze w tym półroczu

WitekT 3 Marca 2008 10:21

0 0

Operatorzy telekomunikacyjni szykują się do uruchomienia telewizji w telefonach komórkowych. Nadawcy telewizyjni na razie są sceptyczni, ale deklarują udział w przetargu. Wygląda jednak na to, że usługa nie będzie tania.

UKE planuje ogłosić przetarg na częstotliwości potrzebne do świadczenia usług mobilnej telewizji cyfrowej pod koniec kwietnia. Być może jeszcze w tym półroczu zostanie wyłoniony zwycięzca, który będzie mógł postawić nadajniki w 31 miastach. Miały na nich być prowadzone techniczne testy usługi, ale operatorzy wolą, żeby urząd od razu rozdysponował wolne pasma radiowe.

UKE sygnalizuje, że podstawowym kryterium wyboru oferty będzie oferowana za rezerwację częstotliwości cena. Nie wiadomo, ile zainteresowani są gotowi zapłacić za częstotliwości mobilnej telewizji. W innych przetargach na częstotliwości stawki dochodzą do setek milionów złotych. Kolejne 400 mln zł będzie trzeba wydać na budowę potrzebnej infrastruktury na terenie całego kraju. Jednak te wszystkie koszty zostaną prawdopodobnie podzielone na co najmniej cztery podmioty - operatorów komórkowych. Szerzej o problemie z powołaniem konsorcjum operatorów, nadawców i spółek medialnych pisaliśmy w tym felietonie.




Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Centertela, w rozmowie z The Wall Street Journal Polska, cytowanej przez serwis FKN.pl twierdzi, że nie powinniśmy się spodziewać, by odbiór programów telewizyjnych w komórce był usługą dla każdego. Cena obecnie testowanej usługi zależy od poziomu opłat za częstotliwości, nakładów inwestycyjnych oraz wysokości dopłat do telefonów. W Europie opłaty zaczynają się od 9 euro. Według niej nie oznacza to, że takie ceny będą obowiązywać również w Polsce, jednak wspominana cena 10 zł abonamentu miesięcznie jej zdaniem jest mało realna.

Grażyna Piotrowska-Oliwa nie widzi w nowej usłudze znacznego źródła przychodów. Jej zdaniem DVB-H pozwoli na uzupełnienie czy rozszerzenie oferty operatora. O konkurencyjności oferty danego operatora będzie świadczył m.in. dobór programowej oferty telewizyjnej czy też możliwość oglądania programów bez reklam.

Klaus Hartmann, prezes PTC, powiedział na niedawnej konferencji, że do końca 2009 roku w Polsce powinno być ponad 100 tys. abonentów mobilnej telewizji.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, Wall Street Journal     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~Aster  2008-03-03 11:14:00  host: pxgot1.srv.volvo.com

    To winno być za niewielki miesięczny abonament. Mam nadzieje, że jak Aster wystartuje już jako MVNO to ofertę mobilnej tv będzie miał w ramach abonamentu za kablową telewizję.

  • 0

    2. ~jarekt  2008-03-03 11:26:48  host: eaq253.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie wiem kto tam za to odpowiada ale nie ma to nic wspolnego z ekonomia. Przy cenie na poziomie 50 zl ilosc klientow bedzie mozna policzyc na palcach jednej reki. Bardzo dziwna koncepcja zwazywszy na to, ze koszty sa stale niezaleznie od ilosci ogladajacych.

  • 0

    3. ~JarekS  2008-03-03 12:06:47  host: sunwalker.hapay.pl

    Koszty nie są stałe bo każdemu trzeba dać telefon z funkcją DVB-H za złotówkę i to najlepiej w najniższym abo. Czyli operator dopłaca średnio kilkaset zł do każdego abonenta.

  • 0

    4. ~getITright  2008-03-03 12:10:56  host: host-81-190-68-147.gdynia.mm.pl

    10zł miesięcznie za TV w telefonie (kilkanaście kanałów na żywo, w tym przedewszystkim informacyjne, muzyczne, rozrywkowe, podstawowe stacje komercyjne i TV publiczna) to bym mógł zapłacic bez problemu, ale ANI GROSZA WIĘCEJ !!! a jak zrobią opłatę nie zryczałtowaną, tylko za czas oglądania to myślę że skończy sie na tym że korzystac z tego będzie 0.0000000001% użytkowników telefonów w Polsce :D jak za 10zł miesięcznie będzie ciekawa oferta to myślę że po 3 latach od wprowadzenia może to byc z 20-30% użytkowników w Polsce...

  • 0

    5. ~getITright  2008-03-03 12:13:37  host: host-81-190-68-147.gdynia.mm.pl

    @JarekS - a potem przez dwa lata trwania umowy abonament dopłaca operatorowi od ponad 1 tys zł, do nawet kilku tysięcy !

  • 0

    6.  2008-03-03 12:20:50

    getITright: policz sobie ile to jest 0,0000000001%... 20-30% za 10 zl mówisz? Zobacz ilu jest klientów abonamentowych...

  • 0

    7. ~znawca  2008-03-03 12:32:03  host: atropos.tpi.pl

    Pytanie brzmi: po co taka usługa i dla kogo jest skierowana, skoro będzie duży abonament, a do odbioru mobilnej tv musi być telefon wyposażony w odbiornik czyli tuner DVB-H. Jednak usuga może być ciekawa dla utrzymania i zachęcenia klientów do pozostania w ich sieci.

  • 0

    8. ~m  2008-03-03 12:38:45  host: abfh147.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja bym puścił bez opłat za częstotliwości, ale pod warunkiem, że stawiać nadajniki zaczną od największego zadupia a jak już pokryją cały kraj to dopiero będąa mogli w dużych miastach. I wtedy będzie bardzo szybko, tanio i największy zasięg na świecie. :)

  • 0

    9. ~getITright  2008-03-03 13:49:30  host: host-81-190-68-147.gdynia.mm.pl

    @Witekt - tzn. uważasz że 20-30% w przeciągu 3 lat od wprowadzenia (przypominam o euro 2012, które dramatycznie zwiększy popyt na takie usługi) nie jest realne ? a te 0.0000...1% to porpostu blisko ZERA, jeżeli będzie się płacic np. za godzine odbioru to myślę że zainteresowanie usługą będzie oscylowac w okolicy 0% :]

  • 0

    10. ~vari  2008-03-03 14:22:33  host: ekq41.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja zmieniłem zdanie co do DVB-H. Jeśli ma być tak ogromna cena za tę usługę i (co jest możliwe) jakiś marketonoid wpadnie na pomysł aby płaciło się za czas oglądania (lub nieoglądania) jak np za dostęp do streamów internetowych (SMS za 10 PLN na np 7 dni dostępu) to ja bym się na miejscu Prezesa UKE zastanowił czy dobrze robi. Do tej pory sądziłem iż rozwój DVB-H jako że ma szanse być wcześniej niż DVB-T w Polsce, wymusi uruchomienie tej drugiej. Teraz okazuje się że DVB-T to będzie zabawka dla kilku abonentów a kanał 8 MHz UHF zajęty na znacznym obszarze. No to jeśli tak to ma być to wynocha na mikrofale ! Na UHF to mogę dać kanał dla usługi powszechnie używanej jak TV domowa. Usługa dodatkowa dla kilku % abonentów telefonii komórkowej nie może rościć sobie takiego pasma i to jeszcze radiodyfuzyjnego ! Zróbta to na 1452-1479,5 MHz czyli w nieoficjalnie ustalonym na "naziemny" segmencie pasma L przeznaczonego dla DAB (ktorego nie będzie bo nawet tam gdzie jest na zachodzie planuje się wyłączenie sieci ze wzgledu na nieprzyjęcie przez odbiorców - czemu ? to temat na inny post). Cyfrowe radio w przyszłosci i tak zmieści się i to razem z jednym multipleksem DVB-T na VHF-III. Pani Aniu ! Trzeba im patrzyć na ręce bo później się okaże że zajmują kanał a nie można im go odebrać bo go eksploatują....dla 3 osób. Dobrze że wogle od niedawna może Pani odbierać niewykorzystywane lub niefektywnie wykorzystywane częstotliwosci. Przykład WiMax i zasiedzenie NMT na 450 MHz niech dobitnie świadczą o problemie. Jeśli ci operatorzy chcą DVB-H traktować jako towar luksusowy to wynocha z UHF.

  • 0

    11.  2008-03-03 14:28:17

    getITright: tak, dokładnie tak uważam, że to za dużo. To by oznaczało, że co drugi abonent musiałby mieć telefon z możliwością odbioru DVB-H. One tanie raczej nie będą na wolnym rynku, więc użytkownicy prepaid (niedotowani) będą marginalną liczbą. Ja szacuję jakieś 1-3 procent max...

  • 0

    12. ~mirekb  2008-03-03 14:58:12  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    u mnie w okolicach Kielc,przedstawiciele tp emitel złożyli dokumenty aby na lokalnym RTCN testowac dvb-h,orange powinno juz teraz myslec o telach w tym standardzie..

  • 0

    13.  2008-03-03 17:01:54

    na telewizje mobilną jest skłonny wydać max 15 zł miesięcznie. Więcej nie dam. Mam nadzieje ż będzie co najmniej 10 kanałów :)

  • 0

    14. ~Do 12  2008-03-03 19:21:29  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 Pod Kielcami masz satelitarny ośrodek TePsy, więc dlatego Emitel stara się aby testować to rozwiązanie. tak samo jak w Wawie jest w ramach testów Neostrada 50 Mb ale tylko dla wybranych. Jak TP coś testuje, to nie liczyłbym że wprowadzą to szybciej niż za 2-3 lata. Tu chodzi też o rozpoznaie rynku. Teraz wszyscy krzyczą że to super, że tylko na to czekają. Ilu z was czekało na net w komórce, a ilu na radio? I tak na prawde jak często z tego korzystacie???

  • 0

    15.  2008-03-04 08:22:44

    jesli pakiet smsow w mlodziezowej heyah jest za wyslanie smsa za circa 8 zl tygodniowo to nie widze jakiegos strasznego skandalu w tym gdyby dvb-h rozliczane bylo na takiej samej zasadzie. a ze na poczatku nie bedzie to usluga dla kazdego (terminale) to chyba "oczywista oczywistosc"...

Dodaj swoją opinię