Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Związki nie chcą zmian w TK Telekom

Związki nie chcą zmian w TK Telekom

sirmark 24 Lipca 2008 09:14

0 0

Prywatyzacja operatora może nastąpić najwcześniej za dwa lata. Pracownicy oprotestowali nową strategię spółki - pisze Rzeczpospolita.

Prezes spółki Maciej Srebro nie będzie przeprowadzał restrukturyzacji spółki, bo w tym miesiącu przechodzi do białostockiego Biatelu. Rada nadzorcza TK Telekom przyjęła wprawdzie projekt podziału i prywatyzacji spółki, ale zaprotestowały związki zawodowe.

Maciej Srebro nie spodziewa się, aby jakieś działania podjęto jeszcze w tym roku. Odchodzący prezes chciał wydzielić spółkę, która świadczyłaby usługi na komercyjnym rynku telekomunikacyjnym, i sprywatyzować ją poprzez giełdę. Inna spółka miałaby się skoncentrować na obsłudze swojego właściciela i największego klienta - PKP, a trzecia - na realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
Pracownicy obawiają się zmian, które muszą pociągnąć za sobą redukcję zatrudnienia. Grupa TK zatrudnia 2,5 tys. osób, a w tym roku będzie miała 270 mln zł przychodu. Na pracownika grupy przypadnie więc 108 tys. zł przychodów. Dla Telekomunikacji Polskiej wskaźnik ten wynosi 700 tys. zł, a dla Polkomtela 2,6 mln zł.

Na inwestycje w rozbudowę sieci spółka przeznaczy w tym roku 15 mln zł (o 25% mniej niż w ubiegłym). Rozpoczęła już także pilotaż usług mobilnych w systemie GSM-R, które posłużą do obsługi kolei.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 0

  1.  2008-07-24 09:47:00

  Ja pierniczę, grupa oszołomów ze związków zawodowych oprotestowała strategię spółki. A jakie oni mają pojęcie. Do tej pory skręcali miedziane pary, żeby kolejarze mogli sobie pogadać :) Oj z takim podejściem to TK obudzi się za chwilę z ręką w ...

 • 0

  2.  2008-07-24 10:40:18

  niesamowite...

 • 0

  3. ~TK=TrwaKomuna  2008-07-24 10:46:04  host: ptcnat.era.pl

  Ta spolka tkwi jeszcze gleboko w PRLu. O pilotazu GSM-R slyszy sie juz od paru lat. I co? I nic :) A przerost zatrudnienia jest juz niemal przyslowiowy. Od pewnego liczby wzwyz kadra nie zajmuje sie juz zadaniami, a samą sobą...

 • 0

  4. ~errata  2008-07-24 10:46:35  host: ptcnat.era.pl

  pewnego:=pewnej :)

 • 0

  5. ~berdys  2008-07-24 12:12:20  host: ip-94-42-30-225.multimo.gtsenergis.pl

  Zanim o cokolwiek zaczna "walczyc" to niech pomysla i popatrza na swoich kolegow ze stoczni...na to co oni "wywalczyli" ;) ;)

 • 0

  6. ~Albert  2008-07-24 14:37:41  host: abbv194.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Średnia wieku powyżej 55 Statystyczne wykształcenie: Zawodowe Praca efektywna: 3h dziennie Efektywność pracy na poziomie 15% Polkomtela, Orange, Ery, Tepsy Strata, jak co roku gigantyczna ROZGONIĆ TO TOWARZYSTWO

 • 0

  7. ~rejtan  2008-07-24 18:34:03  host: user7.94.udn.pl

  TK została kiedyś stworzona, aby zapewniać prawidłowe działanie PKP. Potem ktoś wymyślił, że ma ona być samodzielna i przynosić zyski. W artykule wyraźnie jest napisane,że głównym klientem TK są spółki "kolejowe" i jest tajemnicą poliszynela, że większość z nich to bankruci. Więc z czego ma być ten zysk? TK jest ZWIĄZANA ustawą do świadczenia usług większości tych tych spółek, a te za to nie płacą, albo płacą wedle swojego uznania. Wydzielania kolejnych spółek -córek nic nie da, a jedynie pozbawi te 2000 ludzi pracy. Przeżyje tylko ta która "świadczyłaby usługi na komercyjnym rynku telekomunikacyjnym". Ale to będzie ok 100-200 osób (w zasadzie obecne biuro spółki w Warszawie). Więc nie dziwcie się pracownikom, że taka strategia im się nie podoba. A wracając zysków. Czy ktoś wyobraża sobie, żeby służby łączności wojska, policji czy straży pożarnej przynosiły zysk? A też mają chyba niezłe możliwości. PKP jest spółką o znaczeniu strategicznym, dlatego wszystkie podmioty mające bezpośredni wpływ na jej działanie i bezpieczeństwo powinny być skonsolidowane a nie rozdrobnione jak teraz. Ha, jeszcze jedno, czy wiecie,że obecnie Dworzec kolejowy należy do jednej spółki, budynki techniczne, mieszkalne , biurowe do drugiej, perony, nastawnie itp do trzeciej, sieć trakcyjna do do czwartej, telefony i transmisja do piątej sama informatyka do szóstej, Ci co naprawiaja tory do siódmej. Pociągi inercity do ósmej, pociągi osobowe i pospieszne do dziewiątej, Pociągi osobowe na Mazowszu do dziesiątej, pociągi towarowe i lokomotywy do jedenastej, itp.itd. Ja wcale nie ściemniam. To sie dzieje naprawdę...

 • 0

  8.  2008-07-24 19:59:46

  rejtan po to wydzielono tyle spolek, zeby kilku kolesi moglo podzielic sie lupami po komunie ;) Z TKT tez probuje sie to zrobic, a ze to jedna z niewielu dochodowych i rentownych spolek w tej prywacie, no to trza sprywatyzowac za grosze... Osobiscie nie cierpie zwiazkow zawodowych, ale tutaj maja zdeka racji, bo wystarczy zmienic strategie spolki, a jak juz kiedys napisalem-spokojnie mogla by konkurowac nawet z TP, o wypierdkach typu Netia itp to juz nie gadam... I zapewne do tego kiedys dojdzie, ale najpierw trza "sprywatyzowac" ;) Coz to tylko Polska... Zamiast bronic panstwowych-wspolnych interesow, wolimy wyprzedac wszystko i robic jako murzyni pod dyktando zachodnich wlascicieli.

 • 0

  9.  2008-07-24 23:35:13

  Wieje Samoobroną i PiSem. Ludzie ta firma ma niesamowity potencjał którego nie wykorzystuje, któż inny ma takie ilości ziemi w której może jak chce i kiedy chce zakopywać kable. No i mnóstwo już gotowych. Fakt ludzie są ważni ale przytoczone liczby o przychodzie na głowę mówią same za siebie.

 • 0

  10. ~antywariat  2008-07-25 09:09:18  host: ptcnat.era.pl

  Strategiczna to moglaby by byc EWENTUALNIE spolka PKP PLK SA, ktora de facto jest zarzadca sieci drog kolejowych z ramienia Państwa (takim odpowiednikiem GDDKiA). Reszta to wolne spolki, ktore powinny konkurowac z np. DB i innymi firmami, wynajmujacymi (miejsce+czas) infrastrukture od PKP PLK SA. W zasadzie JEDYNA SPÓŁKĄ STRATEGICZNĄ W POLSCE JEST PAŃSTWO POLSKIE. Reszta to rynek. A przynajmniej - tak byc powinno :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-228-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet