Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Żurawski pozwał TP

Żurawski pozwał TP

WitekT 15 Stycznia 2007 13:31

0 0

Maciej Żurawski, kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, wytoczył proces Telekomunikacji Polskiej, głównemu sponsorowi kadry. Zawodnik Celtiku Glasgow uważa, że TP bezprawnie wykorzystała jego wizerunek w reklamach w czasie mistrzostw świata. Gra toczy się o wysoką stawkę, być może nawet kilka milionów zł. Dodatkowo, prawnicy Żurawskiego w pozwie wykazują, że... statut PZPN został sfałszowany.

Jeszcze w kwietniu mecenas Daniel Majchrzak wysłał do TP pismo: Proszę o wyjaśnienie podstaw prawnych dotychczasowego wykorzystywania wizerunku moich klientów przez Telekomunikację Polską S.A., a jednocześnie żądam natychmiastowego zaprzestania korzystania z wizerunku moich klientów przez Telekomunikację Polską S.A. - zastrzegając sobie możliwość w przyszłości dalszych roszczeń.

Odpowiedział Dariusz Pućka, kierownik działu sponsoringu TP: Pragniemy poinformować, iż Telekomunikacja Polska S.A. jako Główny Sponsor Piłkarskiej reprezentacji Polski ma prawo do wykorzystywania wizerunków zawodników Reprezentacji na mocy umowy z dnia 25 sierpnia 2004 roku zawartej z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Można przeczytać też, że Żurawski na sesje zdjęciową się stawił i z grubsza wiedział, co to oznacza.

PZPN stanął oczywiście po stronie TP i też sporządził pismo. Powołuje się na ustawę o sporcie kwalifikowanym i fragment mówiący, iż ma prawo wykorzystać wizerunek reprezentantów do własnych celów gospodarczych. Ten argument w kolejnym piśmie mecenas Majchrzak zbija. Poza tym PZPN w dokumencie sporządzonym przed duet Andrzej Wach - Zdzisław Kręcina wykazuje, że zgodnie ze Statutem PZPN wszyscy zawodnicy reprezentacji są zobowiązani udostępniać własny wizerunek, nazwisko, pseudonim, podobiznę i inne prawa osobiste dla celów promocyjnych i marketingowych.




Tylko, że statut PZPN - akt nie będący nawet aktem prawa powszechnie obowiązującego - nie może modyfikować postanowień powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności naruszający prawa osobiste obywateli. Statut PZPN jest sporządzony w sposób rażąco sprzeczny z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Poza tym jest w sprzeczności z zasadą ochrony praw osobistych - mówi Majchrzak.

Czego domaga się Żurawski? Na razie nie chce praktycznie niczego. Żąda wstrzymania reklam z jego udziałem, a także opublikowania przeprosin w sześciu kolejnych wydaniach dwóch wielkich gazet. Treść przeprosin nie jest dla TP zbyt miła. Telekomunikacjia Polska S.A. z siedzibą w Warszawie oświadcza, iż bezprawnie wykorzystała wizerunek Macieja Żurawskiego, reprezentanta kraju w piłce nożnej, w prowadzonej działalności reklamowej i marketingowej. Telekomunikacja Polska S.A. przeprasza wszystkich, którzy uzyskali błędne przekonanie, jakoby Maciej Żurawski zalecał korzystanie z usług Telekomunikacji Polskiej S.A. Jednocześnie Telekomunikacja Polska S.A. zobowiązuje się do zaniechania bezprawnych naruszeń wizerunku Macieja Żurawskiego w przyszłości.

Na razie prawnicy przerzucają się tonami dokumentów, powołując się na konkretne paragrafy. Jedni cytują prawo autorskie, drudzy ustawę o sporcie kwalifikowanym. Wzajemnie się punktują. Pierwszą potyczkę wygrali prawnicy Żurawskiego. TP chciała bronić się przed sądem rękoma PZPN, ale na skutek sprzeciwu mecenasa Majchrzaka sąd nie uwzględnił tego wniosku. 24. stycznia ekipa Żurawskiego zagra przeciw TP w warszawskim sądzie.

Źródło tekstu: Dziennik     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2007-01-15 14:18:28

    I ty przeciwko TP?

  • 0

    5. ~uke.rulez  2007-01-15 14:21:47  host: h82-143-162-5-static.e-wro.net.pl

    PZPN i TP do piachu :-)

  • 0

    6. ~magic  2007-01-15 14:25:10  host: access.gl.digi.pl

    Niech płacą i płaczą... Niech wkońcu spadną na dno,ta wyłudzająca kasę firma monopolistyczna... Wszystko tylko nie TP i rzecz jasna Orange...

  • 0

    7. ~dt  2007-01-15 14:39:09  host: wap.plusgsm.pl

    Oj ta Tepsa. Oni chyba maja w swej naturze dzialanie na granicy prawa z czestymi wycieczkami na ciemna strone ;) Witku chyba pisze sie Celtic ale moze sie myle. Co z promocja walentynkowa w Sim+) Jakies przecieki?

  • 0

    8. ~jojo  2007-01-15 14:42:31  host: egr237.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Promocja walentynkowa w Simplusie, w TT kończy się "Pakiet Tanich Minut...", Witek, pytam się ponowie, czy wiesz coś o tym?

  • 0

    9.  2007-01-15 14:58:20

    jojo: ja czytam wszystkie komentarze - jak nie odpowiadam, to znaczy że albo nie wiem, albo nie mogę. ;)

  • 0

    10. ~jojo  2007-01-15 15:10:18  host: ekj122.internetdsl.tpnet.pl

    OK - rozumiem, już Cię więcej tak nie będe "dręczył". Taka odpowiedz mi wystarczy. ;-D

  • 0

    11. ~lukasm  2007-01-15 15:38:03  host: abkk6.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A kiedy będziesz mógł:) ?

  • 0

    12. ~VIOLATOR  2007-01-15 17:57:05  host: apn-100-189.gprsbal.plusgsm.pl

    I bardzo dobrze Tepsie niech bula

  • 0

    13. ~poliniok  2007-01-15 18:39:19  host: acxc254.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przypominam ,że do 15.02.2007 można rozwiązać umowę z TPSA bez ponoszenia konsekwencji!!!Nie prędko pojawi się podobna okazja...

  • 0

    14. ~~~  2007-01-15 20:37:33  host: cla26.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no to na tyle ze sponsoringu reprezentacji polskiej, ciekawe za ile ich kupi ktoś inny ?

  • 0

    15.  2007-01-15 23:06:28

    WitekT: To fajnie,że cztasz wsystkie komentaCo w końcu z tym nowym serwerem. Ja już nie potrzebuję wieczorem zegarka!Jak odpalę TELEPOLIS.PL to znaczy,że jest już po 22.30

  • 0

    16.  2007-01-15 23:09:06

    piotrM: uwierz, że aktualna sytuacja uwiera nam bardziej niż Wam, czytelnikom - bo my tu siedzimy 24/7. Teoretycznie dodatkowy serwer z Comarchu powinien jutro dojechać do naszej serwerowni...

  • 0

    17.  2007-01-15 23:20:58

    Uwiera, uwiera, bardziej mojej żonie niż mnie.Ja mam czas i siły na nocne czytanie TELEPOLIS.PL , a ona się skarży,że późno przychodzę do łóżka.Pewnie jutro rano jej doradzę, żeby napisała do redakcji skargę :)

  • 0

    18.  2007-01-15 23:22:46

    piotrM: łojezu - a mocno bije? ;) No ja już też nie wytrzymuję, a zamówienie serwera w leasingu w instytucji takiej jak Comarch to... a, szkoda gadać. Szkoła życia. Teoretycznie interesujemy się sprawą od początku grudnia, a dopiero teraz udało nam się sfinalizować sprawę. No, prawie - zobaczymy czy serwer jutro dojedzie. ;)

  • 0

    19.  2007-01-15 23:58:41

    WitekT: Kobiety nie biją!!! Kobiety szantażują, wymuszają, sterują, grają, kokietują, ewentualnie odchodzą, a wtedy grają "skrzywdzone przez los".To facet jest zazwyczaj siedliskiem przemocy. Pogadaj ze znajomymi gliniarzami. Każą im zakładać w przypadku interwencji domowej BK.(błękitną kartę).We wzorze karty jest słowo Pan....To jest chore

  • 0

    20. ~jojo  2007-01-16 00:31:18  host: efd146.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A co do "Pakietu Minut lub SMS-ów" w TT, to jednak został przedłużony do 2008 roku... To samo co w Heyah. A miałem taką cichą nadzieję na zmiany. :-|

  • 0