Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Znów TP będzie miała ciężko przez Streżyńską

Znów TP będzie miała ciężko przez Streżyńską

WitekT 5 Lipca 2006 09:39

0 0

Prezes UKE podpisze 5. lipca decyzję o ofercie ramowej Telekomunikacji Polskiej (tzw. RIO), regulującej zasady dostępu innych operatorów do sieci TP.

W jednej ofercie ustalone są wszystkie warunki współpracy TP z operatorami niezależnymi. Obniżenie stawek międzyoperatorskich i zmiana modelu współpracy TP z operatorami powinny umożliwić spadek cen detalicznych w połączeniach telefonicznych. Przyspieszenie budowy punktów styku operatorów z siecią TP umożliwi wejście nowych, konkurencyjnych podmiotów na rynek — mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.

Najważniejsza jest obniżka stawek interconnectowych, czyli opłat za dostęp operatorów do sieci TP. Najbardziej podstawowe stawki dotyczące rozpoczęcia i zakończenia połączeń w sieci TP zostaną obniżone praktycznie o połowę. Dla przykładu — o ile do tej pory większość operatorów płaciła TP 4,76 gr za rozpoczęcie połączenia w godzinach szczytu (plus kolejne 4,76 za jego zakończenie), o tyle teraz ma to być 2,48 gr. Słowem – operator będzie musiał zapłacić 4,96 gr, co stanowi większość kosztów podłączenia do sieci TP.
Podstawą decyzji była oferta ramowa TP złożona do UKE w grudniu ubiegłego roku. Z tym że z pierwotnych założeń niewiele zostało. RIO skraca terminy, jakie TP ma na udostępnienie swojej sieci innym operatorom, ustala szczegółowe procedury postępowania przy podłączaniu operatorów do sieci TP. Operatorzy alternatywni są zgodni — to rewolucja w kluczowej dla nich dziedzinie.

TP wstrzymała się z komentarzem do momentu otrzymania ostatecznej wersji dokumentu. Zmiany przedstawione przez regulatora chwalą natomiast niezależni eksperci.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 11
 • 0

  1. ~  2006-07-05 10:36:56  host: nat01.rtk.net.pl

  no dobra - jak z telefonu stacjonarnego na stacjonarny minuta połączenia bedzie mnie (jako użytkownika końcowego już) kosztować max 5gr/min brutto a z sieci komórkowej na stacjonarne numery i do danej sieci komórkowej max 10gr/min brutto to uwierzę, że Pani Anna Streżyńska nie tylko ciągle mówi ale i działa i to co powie wejdzie w życie szybko i zarówno &TP jak i inni operatorzy bedą musieli bezwzględnie tego przestrzegać bo jak nie to UKE ukaże te firmy wysoką karą - tak by tym firmom nie opłacało się zwlekać z wprowadzeniem w życie tych zmian..
  Druga sprawa - liczę także na obniżenie opłat w telefoniach komórkowych...
  no - na początek zamiast np 70 gr - jak by było 50gr/min brutto - a potem np spadły by do 30-20gr/min brutto to było by ok. Aż w końcu by w Polsce były takie stawki jak np w USA, czyli jednakowa stawka za min połączenia zarówno na sieci stacjonarne jak i komórkowe (tam chyba jest w granicach w przeliczeniu na nasze jakieś 3-5 gr/min brutto - a ze skypa niepamiętam, ale połączenia do USA były kiedyś gratis.. - jak jest teraz - nie wiem..

 • 0

  2. ~Longman  2006-07-05 10:38:03  host: evl68.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zapewne przedstawiciele TP SA beda biadolic, ze ich firma to "the company you love to hate" i ze to cios w zywotne interesy narodowego operatora (czytac: krajowego monopolisty), ale prawda jest taka, ze powyzsza zmiana bedzie miala pozytywny wplyw dla konsumentow. A jak mawiał Ritz: "Klient ma zawsze racje".

 • 0

  3.  2006-07-05 10:39:40

  1: rewolucji nie da się zrobić od razu z wielu względów. Na pewno nie jest możliwy model USA, gdzie połączenie do jakiejkolwiek sieci (czy to stacjonarnej, czy komórkowej) kosztuje tyle samo. Powód - komórkowcy płacą za połączenia przychodzące, co sprawia, że jest możliwe równe traktowanie obu sieci pod względem kosztów.

 • 0

  4. ~Mirek  2006-07-05 10:48:15  host: dpy241.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Eeeee, Tele2 ma problemy. Skorzystaja na tym, zeby wyjsc z tarapatow, ale czy ostateczny konsument cos zyska? TP przestanie inwestowac w siec...

 • 0

  5.  2006-07-05 10:52:34

  Mirek: inwestować nie przestanie... Streżyńska sama mówiła, że będzie starała się wyznaczać stawki tak, żeby przy większej ilości obsługiwanych klientów bardziej opłacało się inwestować we własną sieć niż "wypożyczać" coś od konkurencji. Skala obniżek jest duża i obrazuje bardziej bezradność i brak pojęcia o rynku poprzedniego prezesa URTiP niż rewolucję cenową, która ma skłonić TP do zaprzestania inwestycji.

 • 0

  6. ~Rolnik  2006-07-05 11:02:16  host: apn-100-182.gprsbal.plusgsm.pl

  Pani Aniu - kocham panią !!!

 • 0

  7.  2006-07-05 12:40:46

  O ile sie orientuje w USA (oraz w częsci innych państw) płaci się za połączenia przychodzące dlatego ze tam nie ma opłaty interkonektowej. My mamy droższe połaczenia gdyz instnieje ta opłata (w szczycie to jest chyba 65 gr/minute)) i jesli uzytkownik ERY dzwoni do Orange to taka stawkę własnie płaci ERA francuzom.

 • 0

  8. ~Górnik  2006-07-05 12:48:32  host: abfe162.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A ja za to kocham PIS gdyby nie oni nie było by UKE i pani Ani

 • 0

  9. ~getITright  2006-07-05 13:25:05  host: phantom.teldom.pl

  super :)))

 • 0

  10. ~sympatyczny  2006-07-05 15:36:06  host: chello081018196007.chello.pl

  *Gornik: dobrze mowisz. moze jeszcze ich nie kocham, ale to duzy plus dla tej partii. co by nie mowic panstwo sie nie zawalilo po objeciu przez nich wladzy, a niektore decyzje sa nawet b. fajne

 • 0

  11. ~~j~  2006-07-05 21:59:41  host: vera.net.pl

  No i nie 50% a 35% jak się okazało http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3465309.html
  "Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wprowadził średnio o 35 proc. niższe stawki, jakie muszą płacić alternatywni operatorzy za połączenia telefoniczne ich klientów z abonentami TP SA.

  W efekcie takie firmy jak Dialog, Netia czy Tele2 będą mogły zaoferować niższe ceny i tym samym zmusić giganta do obniżek.

  Wpływy TP SA z rozliczeń międzyoperatorskich wyniosły w I kwartale tego roku 336 mln zł. Decyzja UKE usprawnia również procedury zawierania umów między operatorami i budowę punktów styku sieci. Ułatwi więc wejście na rynek nowych graczy. W komunikacie UKE podał, że jego decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. "
  Ciekaw jestem kiedy zatem doczekamy się np. w Tele2 i w NOM:
  1) Prawdziwego sekundowego naliczania (brak tego powoduje że w ciągu dnia dzwonię ze Skype a dopiero po 18.00 korzystam z DWiW)
  2) Obniżki cen połaczeń

  Poza tym ciekawe kiedy UKE weźmie się za również drogi interkonekt na komórki.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-31-188.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet