Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zniesienie opłat hurtowych to 250 mln zł strat rocznie

Zniesienie opłat hurtowych to 250 mln zł strat rocznie

LuiN 8 Grudnia 2008 10:51

0 0

UKE rozważa zniesienie hurtowych opłat na rynku komórkowym. Zniesienie opłat oznaczać będzie, że polskie sieci komórkowe będą musiały za darmo udostępniać własną infrastrukturę dla połączeń wykonywanych przez klientów sieci zagranicznych. Same zaś swoim partnerom z zagranicy będą płacić tak jak dziś - pisze Rzeczpospolita.



Dzięki zniesieniu opłat dużo tańsze byłyby między innymi połączenia z telefonów stacjonarnych na komórki, zaoszczędzą na tym także mali operatorzy - z Play na czele. Z drugiej jednak strony, wedle obecnie obowiązujących w Europie stawek roczne negatywne saldo rozliczeń z zagranicą może wynieść nawet 250 mln zł.




My będziemy płacić, czyli importować usługi za ciężkie pieniądze, a eksport naszych usług będzie za darmo. To jeszcze zwiększy deficyt obrotów bieżących - denerwuje się przedstawiciel jednego z operatorów.

Prezes Urzędu Anna Streżyńska uspokaja: - Stanie się tak, tylko jeżeli inne kraje europejskie nie wprowadzą również stawek zerowych, a przecież jest to rozwiązanie dyskutowane na forum Komisji Europejskiej.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~gotham  2008-12-08 11:46:24  host: dop108.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no właśnie, przecież to biznes. Trudno wymagać od operatorów, by dopłacali do usług. Aby pokryć straty będą zmuszeni podnieść stawki - i de facto klienci na tym stracą. Takich pomysłów UKE nie aprobuję

  • 0

    4. ~mirekb  2008-12-08 11:59:42  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    a myslicie czemu w abo 3 srednia cena min do wszystkich jest od 50-75groszy??i zero zmian?bo 3 wie ze moze tak byc a jeszcze niski mtr ktorego prawne niuanse nie zostaly wyjasnione dolozy swoje..niech nikt sie nie dziwi ze abo orange,plusa czy ery nie drgną..mixy drgneły-na gorsze,era zaczela potem plus i orange za wiele tez nie daje w mixie..prepaid to inna bajka."siec orange oznacza siec ptk centertel ktora jest jej operatorem na terenie kraju"..pytam sie dlaczego??uke jak widac tez pyta,ale jeszcze szerzej

  • 0

    5. ~jarekt  2008-12-08 11:59:54  host: eay84.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ludzie drodzy myslicie ze AS to idiotka? Wydaje Wam sie ze UE pozwolilaby na jakiekolwiek regulacje tego typu narazajace na straty przedsiebiorstwa dzialajacy w warunkach wolnego rynku? UKE sie przymierza do takiej regulacji poniewaz UE tez to robi. Jesli dojdzie do zniesienia stawek to tylko w sytuacji w ktorej w calej europie tych stawek nie bedzie. Jak zwykle operatorzy robia wrzawe torpedujac profilaktycznie wszystkie dzialania UKE. To typowy czarny PR - jedyna bron jaka moze TP walczyc z AS.

  • 0

    6.  2008-12-08 12:04:35

    Mi też ten pomysł się nie podoba, bo nasi operatorzy zaczną nieźle dopłacać zagranicznym operatorom. W rezultacie to my Polacy zapłacimy za rozmowy przychodzące do Polski, a nie ten kto te rozmowy inicjuje z zagranicy, jednocześnie dokładając operatorom zagranicznym płacąc za rozmowy międzynarodowe. Jak najniższe stawki dla klientów końcowych są wskazane, ale nie za wszelką cenę, nie na tak niekorzystnych warunkach. Popieram MTR zerowy, ale niech wprowadzą go wszystkie kraje Wspólnoty lub niech obowiązuje tylko w ruchu wewnętrznym w Polsce, a ruch zewnętrzny był po obecnych stawkach.

  • 0

    7.  2008-12-08 12:12:47

    M. Przeczytaj dokładnie. To, że operatorzy stracą to nie znaczy, że my na tym zyskamy. Będziemy wręcz dopłacać operatorom zagranicznym za połączenia kierowane do Polski. Wtedy może się to odbić jeszcze droższymi połączeniami za granicę by odbić sobie te straty.

  • 0

    8.  2008-12-08 12:13:37

    Operatorzy by wtedy podwyższyli ceny połączeń międzynarodowych by sobie odbić straty na przychodzących do Polski.

  • 0

    9. ~ech  2008-12-08 12:19:13  host: 170.252.72.61

    Chyba AS nie ma kredytu w walucie bo jak kolejne wagony wyprowadzanej gotówki będą psuły Polsce bilans płatniczy to Franiuś znowu skoczy w górę... Czy my choć raz nie możemy się wycwanić wobec zachodu i poczekać aż oni obniżą i na tym zarabiać?

  • 0

    10.  2008-12-08 12:24:41

    myślę, że operatorzy nie podwyższyli by cen na połączenia międzynarodowe. jest jeszcze konkurencja ze strony stacjonarnych i voip. ale mogłby się pojawić firmy oferujące przekierowywanie połączeń przez zagranicę i żerujące w ten sposób na operatorach gsm.

  • 0

    11. ~sympatyczny  2008-12-08 12:27:56  host: chello089077119055.chello.pl

    @biotyt: mozesz mi wyjasnic jak bedziemy "doplacac" zagranicznym operatorom? bo za cholere nie rozumiem o co Ci chodzi.

  • 0

    12. ~sympatyczny  2008-12-08 12:28:57  host: chello089077119055.chello.pl

    aha, doplacac za polaczenia kierowane do Polski, tak jak pisales

  • 0

    13. ~mirekb  2008-12-08 12:29:09  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @8 zmiana cennika i informowanie klienta o tym.po2 wobec podwyzki mozliwosc rozwiazania umowy.wyobrazasz to sobie?

  • 0

    14. ~Gal  2008-12-08 12:43:15  host: hff170.internetdsl.tpnet.pl

    Rozumem, ze po wprowadzeniu tej zmiany w calej UE? Nic dziwnego, ze jest blokowana gdzie tylko sie da - to sa sztuczne oplaty.

  • 0

    15.  2008-12-08 12:49:40

    mirekb: A czy podwyżki muszą być natychmiastowe? Będą z nowymi umowami i tyle. Pozatym nie muszą koniecznie na rozmowach międzynarodowych zrobić mega podwyżek. Pewnie by zdrożały także inne usługi by ograniczyć podwyżki połączeń międzynarodowych. A ile usług jest obecnie na promocyjnych warunkach?

  • 0

    16. ~ziomek13  2008-12-08 12:53:04  host: acoo178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zacznijmy od tego ze w Polsce nie ma krajowych operatorów bo to jest kapitał zachodni w wiekszosci,zerowy mtr musi byc wszedzie

  • 0

    17.  2008-12-08 12:54:59

    Z resztą patrząc na kwotę 250 mln rocznie nie jest to tak masakryczna suma. Zakładając, że 30 mln Polaków korzysta z komórek wystarczy by każdy płacił ok. 70gr miesięcznie więcej. I już mamy pokryte straty.

  • 0

    18. ~jarekt  2008-12-08 13:47:34  host: ecp141.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Az sie usmiechnalem czytajac te komentarze. NIKT do nikogo nie bedzie dokladal a juz na pewnoi nie w taki sposob w jaki opisal to nasz anoinimowy przedstawiciel operatorow. Burza w szklance wody.

  • 0

    19.  2008-12-08 14:10:55

    ~jarekt - a mi się wydaje, ze powinniśmy płącić za to co się kupuje. Taj jest w Ameryce i jakoś mają najbardziej rozwiniętą gospodarkę na świecie. KAPITALISTYCZNĄ gospodarkę, a nie taką, która nie jest socjalistyczna, ale najlepiej, zeby wszystko za darmo było ;-) W starożytności za leczeniae ludzie płącili - jak nie mieli czym, to umierali... W prehistorycznych czasach także - zani8m ludzie pojęcie o "naukowej" ekonomii mieli - bo mówić nie bardzo umieli - za jedzenie jeśli ktoś zdobył, inny musaił zapłacić - w szczególności, że tak powiem samice, miały środki zawsze przy sobie pewnie... Jeśli operatos musi wydać pieniądze na utrzymanie sieci i innemu ją udostępnia - nawet wzajemnie - niech sobie wzajemnie płacą. Idiotyzmem jest liczenie, że się bilansuje więc nie płaćmy sobie... A co jeśli nie jest 100% symetrycznie? Jeśłi w sieci u kogoś mamy większe możliwości niż u siebie - bo swją mamy słabą? Nie ma nigdy, że się coś bilansuje. Dzisiaj pieniądze bilansują usługę. I niech tak zostanie...

  • 0

    20.  2008-12-08 15:11:04

    #19 akurat na dzień dzisiejszy USA bliżej ma do socjalizmu niż kapitalizmu. Odnośnie tematu to nie wiem czy dobrze rozumie ale "orange france" nie będzie płacić "orange polska" ale odwrotnie jak najbardziej ? Wydaje mi się że to ma na celu zniesienie chorego roamingu w UE. Sieci europejskie dzięki temu nieźle zarabiają.

  • 0

    21. ~nick  2008-12-09 00:15:09  host: bzw158.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I znowy pierdoły w jewpospolitej. Nie strat ale braku zysku ma być!

  • 0

    22. ~ja  2008-12-09 06:30:54  host: dut53.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ad 5. Temat z praktycznie innej beczki a ten się już do Tepsy przypierdziela chyba już z przyzwyczajenia ...

Dodaj swoją opinię