Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Znamy już najlepsze pomysły na mobilne aplikacje medyczne

Znamy już najlepsze pomysły na mobilne aplikacje medyczne

LuiN 16 Grudnia 2011 11:07

0 0

Wyłoniono pięciu finalistów konkursu AppCamp Polska organizowanego przez firmę Kainos. Prezentujemy ich pomysły na mobilne aplikacje medyczne.

Do udziału w AppCamp Polska zgłosiło się ponad 120 studentów. Z tej grupy organizatorzy wybrali osiemnaścioro, którzy przez sześć kolejnych weekendów poznawali tajniki tworzenia programów na telefony iPhone i iPody. Z tej grupy komisja wybrała pięciu studentów, których pomysły na aplikacje okazały się najciekawsze i które mają największe szanse na realizację i powodzenie na rynku. Uczestnicy AppCamp zmierzyli się z trudnym zadaniem, ponieważ aplikacje muszą być związane z medycyną.

Gotowe aplikacje zostaną opublikowane w AppStore, z którego będą mogli je pobrać wszyscy użytkownicy urządzeń firmy Apple. W finale zwycięży twórca tej aplikacji, która zyska najlepsze oceny użytkowników i będzie najczęściej pobierana.

W finale AppCamp zmierzą się:

Krzysztof Ropiak (Politechnika Gdańska)
Aplikacja dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem. iPhone będzie zadawał ćwiczenia, które można wykonać nawet przy biurku.
Przykłady ćwiczeń:
• użytkownik będzie musiał kreślić w powietrzu “ósemki". iPhone, dzięki wbudowanemu akcelerometrowi, będzie śledził ruchy użytkownika i wskazywał, czy ćwiczenie zostało wykonane poprawnie; ruchy “zadane" do wykonania będą zaprojektowane tak, aby rozluźniały mięśnie całej ręki i ramion
• użytkownik, wskazanym przez telefon palcem, będzie musiał kreślić na ekranie określone kształty; dzięki temu rozluźni mięśnie nadgarstka, które napinają się w czasie pisania na klawiaturze
• na ekranie telefonu będzie poruszał się punkt, który użytkownik będzie musiał śledzić oczami; wbudowana kamera będzie śledziła ruch gałek ocznych i program będzie dobierał długość trwania i intensywność ćwiczenia do potrzeb użytkownika.
Jurorzy bardzo wysoko ocenili sam pomysł (i dorzucili od siebie kilka uzupełnień, np. rywalizacja wewnątrz firmy, zbieranie punktów za wykonanie ćwiczeń i robienie rankingów, dodać kilka elementów “zabawy", takich jak ćwiczenie polegające na popychaniu do celu znajdującej się na ekranie kulki określonymi ruchami głowy). Aplikacja jest uniwersalna (można ją stosować w każdym miejscu na świecie), można ją dostosować do konkretnych wymogów BHP, a pomysłodawca ma umiejętności niezbędne do jej stworzenia.

Jakub Fornal (Politechnika Gdańska)
Aplikacja przeznaczona dla pediatrów, którzy mają do czynienia z dziećmi w wieku powyżej 3 lat. Elektroniczny asystent (roboczo nazywany Panem Strzykawką) będzie tłumaczył dzieciom na czym polegają różne badania. Animowane postacie wykorzystywane w aplikacji mają pomóc dzieciom się uspokoić, a lekarzom ułatwić przeprowadzanie badań.
Emilia Dominiak
Audiometr na iPhone
Aplikacja ma służyć do samodzielnego badania słuchu. Użytkownik będzie mógł w zaciszu (wokoło powinno być cicho) własnego domu sprawdzić, jak reaguje na różne dźwięki. Po usłyszeniu dźwięku (za pomocą słuchawek) będzie musiał wykonać polecenie wydane przez telefon. Pomysł na aplikację został już skonsultowany z laryngologiem, który pomoże w testowaniu aplikacji. Pomysłodawczyni interesuje się promocją zdrowia. Redaguje magazyn Żyj Długo, tematem udało się jej zainteresować Pomorski Magazyn Medyczny.

Mateusz Dziadko (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)
Aplikacja przeznaczona dla osób poszkodowanych w wypadkach.

Jakub Stempnik (Politechnika Gdańska)
Aplikacja do analizy lateralizacji słuchowej i stosowania metody Tomatisa. Lateralizacja to zjawisko, które powoduje, że każdy człowiek inaczej słucha uchem prawym, a inaczej lewym. Zgodnie z metodą prof. Tomatisa, stymulowanie układu nerwowego odpowiednio dobranymi dźwiękami może wpłynąć na poprawę funkcjonowania mózgu (zdolności koncentracji, kreatywności itp.). Aplikacja będzie pozwalała na stosowanie tej metody użytkownikom iPhonów. Pomysł na aplikację jest nowatorski i został oceniony jako dosyć skomplikowany w realizacji, ale pomysłodawca ma na temat tego zjawiska dużą wiedzę (jest m.in. członkiem Audio Engineering Society).

W niedzielę 18. grudnia, w siedzibie Kainos w Gdańsku, finaliści otrzymają komputery MacBook Air i iPody niezbędne do dalszej pracy nad aplikacjami.

Źródło tekstu: Kainos     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1.  2011-12-16 11:23:12

  Gratulacje dla zwycięzców, niektóre pomysły są wyjątkowe :).

 • -1

  2. ~Dr. House  2011-12-16 11:30:33  host: public-gprs251368.centertel.pl

  Powinni wymyślić mobilny skaner mózgu u ludzi, pewnie połowa ma już przepalone mózgi od telefonów.

 • 0

  3.  2011-12-16 12:27:45

  O, koledzy z WETI :)

 • 0

  4. ~kr  2011-12-16 12:59:43  host: abjh149.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Świetlaną przyszłość wróżę aplikacji "audiometr"

 • 0

  5.  2011-12-16 18:24:23

  Takie programy powinny być otwarte, przynajmniej w sensie dostępności na wszystkie systemy (i to nie tylko mobilne).

 • 0

  6. ~dhd  2011-12-18 22:47:03  host: apn-95-41-176-159.dynamic.gprs.plus.pl

  Bardzo fajny pomysl z konkursem i pomysly na aplikacje ciekawe.

 • 0

  7. ~AMSQ  2011-12-19 13:14:39  host: abpd163.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A aplikacja wspomagająca przeszczepy mózgów? Wtedy każdy użytkownik iPhone'a mógłby sobie samodzielnie przeszczepić mózg np. kota. W przypadku iPhone 4S mógłby nawet konsultować przebieg operacji z Siri.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-3-15.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet