Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Znacząca pozycja TP na rynku 12

Znacząca pozycja TP na rynku 12

WitekT 21 Lutego 2007 08:58

0 0

Prezes UKE, po przeprowadzeniu publicznych konsultacji projektu rozstrzygnięcia i po zapoznaniu się z uwagami uczestników rynku telekomunikacyjnego, wydał 14. lutego decyzję, w której uznał, że na rynku świadczenia usługi dostępu szerokopasmowego nie występuje skuteczna konkurencja oraz wyznaczył Telekomunikację Polską jako przedsiębiorcę o znaczącej pozycji na tym rynku, nakładając przy okazji na nią obowiązki regulacyjne.

Wśród wskazanych w decyzji obowiązków regulacyjnych nałożonych na TP znajdują się m.in.:
obowiązek zapewnienia przedsiębiorcom telekomunikacyjnym dostępu do sieci TP, w tym użytkowania elementów sieci oraz udogodnień towarzyszących, w celu świadczenia usługi dostępu szerokopasmowego, w tym usługi szerokopasmowej transmisji danych, z wyłączeniem usług, o których mowa w § 2 pkt 4 i 11 rozporządzenia Ministra Infrastruktury,
obowiązek równego traktowania przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie dostępu telekomunikacyjnego, w szczególności przez oferowanie jednakowych warunków w porównywalnych okolicznościach, a także oferowaniu usług oraz udostępnianiu informacji na warunkach nie gorszych od stosowanych w ramach własnego przedsiębiorstwa lub w stosunkach z podmiotami zależnymi,
obowiązek ogłaszania informacji w sprawach zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego, dotyczących specyfikacji technicznych sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, charakterystyki sieci, zasad i warunków świadczenia usług oraz korzystania z sieci, a także opłat,
obowiązek prowadzenia rachunkowości regulacyjnej w sposób umożliwiający identyfikację przepływów transferów wewnętrznych, związanych z działalnością w zakresie dostępu telekomunikacyjnego,
obowiązki kalkulacji uzasadnionych kosztów świadczenia dostępu telekomunikacyjnego, według metody zorientowanych przyszłościowo długookresowych kosztów przyrostowych, zgodnie z przepisami odpowiednich aktów wykonawczych, według zatwierdzonego przez Prezesa UKE opisu kalkulacji kosztów, a także stosowania opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego, uwzględniających zwrot uzasadnionych kosztów operatora,
obowiązek ustalania opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego w oparciu o ponoszone koszty operatora; przy czym obowiązek ten będzie stosowany do momentu przekazania wyników kalkulacji kosztów z opinią biegłego rewidenta z badania, stwierdzającą prawidłowość wyników tej kalkulacji,
obowiązek przygotowania i przedstawienia w terminie 3 miesięcy od dnia wydania decyzji, oferty ramowej o dostępie telekomunikacyjnym.

Hurtowy dostęp szerokopasmowy

Zalecenie Komisji wyodrębniło na poziomie hurtowym rynek usługi dostępu szerokopasmowego obejmujący tzw. usługi transmisji strumienia bitowego (usługi dostępu bitstreamowego) pozwalające na szerokopasmową transmisję danych w obu kierunkach oraz inne rodzaje dostępu hurtowego świadczone przy pomocy innej infrastruktury, jeżeli i kiedy zapewniają one funkcjonalność równoważną dostępowi bitstreamowemu.

Dostawcami przedmiotowej usługi są przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający sieci telekomunikacyjne, kontrolujący infrastrukturę, których łącza umożliwiają dostęp szerokopasmowy do użytkowników końcowych i zapewniają szerokopasmową transmisję danych.

Klientami na tym rynku są przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy chcą świadczyć usługi szerokopasmowe, w tym usługi szerokopasmowej transmisji danych, użytkownikom końcowym nie podłączonym bezpośrednio do ich własnej sieci telekomunikacyjnej.




Na poziomie hurtowym głównymi technologiami zapewniającymi dostęp do usług szerokopasmowych są:
xDSL a w szczególności ADSL - asymetryczna cyfrowa linia abonencka. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu miedzianych pętli abonenckich i ze względu na to cechuje się ograniczeniem pod względem zasięgu. Jest ona dostępna w rejonach, gdzie lokalne centrale telefoniczne zostały przystosowane do świadczenia usług w technologii xDSL,
dostęp kablowy - dostępny jest tylko w rejonach, które posiadają infrastrukturę kablową, jednakże nie wszystkie sieci telewizji kablowej spełniają techniczne wymagania umożliwiające świadczenie usług dostępu szerokopasmowego, w tym usług szerokopasmowej transmisji danych,
dostęp satelitarny (dostęp z wykorzystaniem satelity) - dostęp do publicznej sieci transmisji danych, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia naziemnej sieci transmisji danych; dwukierunkowy lub jednokierunkowy,
stały dostęp radiowy - dwukierunkowy kanał transmisji danych przy wykorzystaniu dostępu radiowego. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu stacji bazowych i stacji terminalnych zainstalowanych w lokalizacjach abonentów,
dostęp z wykorzystaniem linii elektroenergetycznych - w tej technologii dla dostępu szerokopasmowego wykorzystywane są końcowe odcinki linii sieci elektroenergetycznej o niskim napięciu,
dostęp światłowodowy - technologia ta wykorzystywana jest głównie w celu świadczenia usług symetrycznej transmisji danych o dużej przepływności.

Wszystkie wskazane powyżej technologie wchodzą w potencjalny zakres rynku produktowego na poziomie hurtowym. Niemniej jednak należy stwierdzić, iż usługi świadczone w innej technologii niż technologia xDSL i dostęp kablowy nie odgrywają jeszcze istotnej roli na analizowanym rynku 12.

Udział w rynku

Udział rynkowy TP wynosi ponad 60% na detalicznym rynku dostępu do Internetu bez rozróżnienia na technologie. Ograniczając rynek 12 jedynie do technologii xDSL i TVK udział TP wynosi 69%. Dodatkowo należy UKE podkreśla, iż wydzieliwszy usługi świadczone jedynie w technologii xDSL, udział ten przekracza 90%.

TP nie tylko posiada najwyższe udziały na rynku usług szerokopasmowego dostępu do sieci Internet, ale posiada również największe potencjalne możliwości zwiększenia w przyszłości liczby użytkowników. Zdaniem UKE, zwiększenie liczby abonentów Internetu nie wymagałoby ze strony TP zbyt dużych nakładów technicznych i finansowych, wiązałoby się jedynie z kosztami związanymi z aktywacją takiej usługi, nie wymagałoby natomiast nakładów finansowych na kablową infrastrukturę telekomunikacyjną.

Sytuacja taka wskazuje, zdaniem UKE, na konieczność wprowadzenia odpowiednich regulacji na rynku hurtowym tak, aby umożliwić wzrost konkurencyjności na rynku detalicznym poprzez zwiększenie dla konsumentów wyboru potencjalnych operatorów świadczących usługi dostępu do Internetu. W chwili obecnej niewielu użytkowników końcowych ma dostęp do operatorów telewizji kablowych czy innych operatorów telefonii stacjonarnej niż TP, konieczne jest zatem, zdaniem UKE, pojawienie się dostawców usług, którzy przyczyniliby się do wzrostu konkurencyjności na rynku usług dostępu szerokopasmowego do sieci Internet.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 0

    28. ~ktos tam  2007-02-21 15:07:50  host: 212.160.172.70

    sorry, oczywiscie w rynku nie w "tynku" :)

  • 0

    29. ~mirekb  2007-02-21 16:12:14  host: apn-99-43.gprspla.plusgsm.pl

    do22.skad takie przypuszczenia..to i tak FRANCE TELEKOM a zmiany w tp to juz trwaja na naszym rynku od 89roku i widac ile sie zmienilo..KLIENCI TP I ORANGE ORAZ PRACOWNICY ZAPLACA TĄ KARĘ...FRANCE TELEKOM I TAK WEZMIE CO MA WZIĄĆ..

  • 0

    30. ~r  2007-02-21 16:43:15  host: chello087206151164.chello.pl

    ja mam takie zapytanie: co to jest ten rynek dwunasty? Bo nie jestem na bieżąco.

  • 0

    31. ~brednie  2007-02-21 16:50:47  host: pc234.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

    UKE po prostu bredzi. Zapedzil sie juz na maxa i stal sie smieszny. Przeciez to jakies bzdury w tym raporcie. Z reszta KE systematycznie odrzuca raporty UKE i pewnie skonczy sie to jakas gigantyczna kara...

  • 0

    32. ~Greg  2007-02-21 17:03:56  host: 212.160.172.70

    getITlost czy tam getITleft Dowodem są decyzje wydane przez UKE - wszystkie są do siebie podobne :))). Ja nie zachęcam ciebie do czytania tych decyzji, ponieważ z twoich wypowiedzi wynika, że jesteś zwykłym amatorem i zupełnie się nie wiesz oczym mówisz.

  • 0

    33. ~Greg  2007-02-21 17:13:15  host: 212.160.172.70

    30: Market 12 - Wholesale broadband access - można powiedzieć, że wynikiem analizy dla tego rynku jest oferta na bitstream access. Nałożenie obowiązku świadczenia takiej usługi hurtowej wiąże się z analizą detalicznego rynku równoległego, a więc rynku detalicznego dostępu szerokopasmowego do internetu (z tej analizy wynika bądź nie wynika znacząca pozycja danego operatora na tym rynku).

  • 0

    34. ~Greg  2007-02-21 17:16:28  host: 212.160.172.70

    getITright a może ty pracujesz właśnie w UKE, bo twoje posty charakteryzują się zachowaniem zasady maksimum słów i minimum treści :))). Tak jakby widać podobieństwo do UKE :)

  • 0

    35. ~ania  2007-02-21 17:51:40  host: dss178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I jeszcze jedno: wiekszosc tych decyzji uwalaja sady. TP nie zaplacilo jeszcze praktycznie nic z kar nalozonych na nia przez UKE. A za chwile UKE sam bedzie mial problem z kara od KE.

  • 0

    36. ~bbb  2007-02-21 17:57:40  host: pa189.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

    Klasyczne dzialania pod publiczke... A klienta jak zawsze zrobia w wala. Podziekujmy wszyscy UKE

  • 0

    37. ~getITright  2007-02-21 18:11:04  host: chello087206213042.chello.pl

    @greg @sreg @debil - czy jak ci tam, mój nick to getITright, widzę że nawet prawidłowy zapis czyjegoś nicku sprawia ci problem nie do przejścia :D no cóż to tylko świadczy o twoim poziomie, ja może i jestem amatorem (czy wtedy mam zakaz wypowiadania się ?!?) a ty za to jesteś zacietrzewionym oszołomem, który mimo oczywistego braku argumentów i braku racji cały czas do ostatniej kropli krwi broni swojego pracodawcy - TP (pewnie stąd ta twoja "obiektywność"), ale nie potrafi nawet przytoczyć jakiegokolwiek dowodu, czy też FAKTU który by potwierdzał te bzdury które wygaduje. Jaka jest więc treść w twoich wypowiedziach ? Jak wyjąć z nich obelgi, twoje niczym nie poparte twierdzenia i bezsensowne naskakiwanie na UKE nie zostaje poprostu NIC ! @ania - bredzisz, te kary które były "uwalane" przez sąd nie były nałożone przez UKE, tylko przez URTiP i nie obawiaj się, UKE nie będzie miał żadnego problemu z karą od KE, bo takiej kary nie będzie @brednie - "UKE po prostu bredzi." dlaczego tak uważasz ??? "Zapedzil sie juz na maxa i stal sie smieszny" w czym się zapędził i dlaczego uważasz że stał się śmnieszny ??? "Przeciez to jakies bzdury w tym raporcie." jakie bzdury ??? "Z reszta KE systematycznie odrzuca raporty UKE" jakie raporty zostały odrzucone ??? linki proszę ! "i pewnie skonczy sie to jakas gigantyczna kara..." dlaczego tak uważasz ???

  • 0

    38. ~getITright  2007-02-21 18:13:32  host: chello087206213042.chello.pl

    @bbb - no ja już podziękowałem... ale TP i nie płacę już złodziejom złamanego grosza :D a UKE owszem należą się podziękowania, za to że wprowadza normalność na rynku... pozatym na czym mają wg. ciebie polegać te działania pod publiczkę i co powoduje że akurtat te działania są wg. ciebie pod publiczkę ?

  • 0

    39. ~bbb  2007-02-21 18:21:23  host: pa189.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

    no to podziekujesz jeszcze UKE jak dopieprzy polsce KE kare i bedziemy ja splacac z twoich podatkow. Normalność? A ta normalność to Tajlandia?

  • 0

    40. ~antyTPSA  2007-02-21 18:32:31  host: fw4.delphi.com

    co to sie porobiło, matko - to forum staje się po woli opanowane przez pracowników TPSA - nie wiem czy im za to płacą, czy co (wzięli by się za coś pożytecznego, chyba zę mają jakiś dodatek od pracodawcy:-) Brawo GetITright - trzeba się bronić przed tymi klakierami podstawionymi przez TPSA. Wszyscy mają takie samo zdanie jak ty z wyjątkiem ludzi piszacych z tego adresu 212.160.172.70 lub mu podobnego, hehehe

  • 0

    41. ~getITright  2007-02-21 18:51:16  host: chello087206213042.chello.pl

    po pierwsze to żadnej kary nie "dopieprzy" a po drugie to nawet jeśli, to są groszowe sprawy w stosunku do budżetu, więc nawet jeśli by się to skończyło karą w co bardzo wątpie, wręcz jest to prawie niemożliwe, to i tak jest to tego warte ! TP może jak dostanie tak wysoką karę przestranie się zachowywać jak państwo w państwie i mówić że nie będzie przestrzegać danego prawa, bo jej to nie pasuje. Pozatym o co konkretnie masz pretensje do UKE ? przecież nie ma żadnej kary ! @antyTPSA - dokładnie ! mam wrażenie że ostanito 90% odwiedzin na telepolis jest generowane przez pracowników TP, a tak jest od momentu wytoczenia wojny przez TP państwu Polskiemu, reprezentowanemu w tej dziedzinie przez UKE i bezpardonowej walki każdym sposobem, na każdym, froncie... widać jednym z frontów są fora internetowe

  • 0

    42. ~  2007-02-22 16:17:46  host: aayd17.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Szkoda, ze UKE nie robi niczego w trosce o dobro klientów, tylko te kary i niszczenie Tepsy, a klient może liczyc bardziej na TP, że obniży ceny i rozwiąże problemy, niż na to, że UKE zrobi cokolwiek w jego sprawie.

  • 0

    43. ~777  2007-02-23 09:32:00  host: 80.54.122.131

    Zgadzam się opinią,że UKE nie robi niczego dla zwykłego abonenta.Wystarczy poczytać w serwisie UKE usługa WLR.Prezes UKE wydał polecenie sprzedaży abonamentu analogowego po 20,05 zł dla innych operatorów(upust 46,9%).Np Tele 2 sprzedaje to po 35 zł(42,70 brutt).Kto na tym najlepiej zarabia,skoro podatek płaci tylko ostani kupujący czyli abonent.Zysk dla Tel 2 wynosi około 15zł.W porównaniu z TP abonent zyskuje około 7 zł. Dotyczy to innych operatorów kupujących uslugę WLR. Skoro TP ma zysk na cenie 20.5 netto , to dlaczego prezes UKE nie zleci tej ceny dla zwykłych abonentów TP? Czy około 10 mln abonentów TP, to nie hurt?????????????????? Ciekawe , czy usługę WLR TP wykupiło w Netii,Dialogu itd???? Przyklad czy prywatni przewoźnicy wykupują usługi w LOT, proponują tanie przeloty i to samo robi LOT,obniża ceny.

  • 0

    44. ~mgr_inz  2007-02-23 23:42:26  host: abcm187.neoplus.adsl.tpnet.pl

    getITright - masz racje, że sporo tekstów jest tu pewnie od pracowników TP - ja też się do nich zaliczam ale to nie jest tak, że pracuję w TP od zawsze to mój piąty pracodawca a pracowałem i w USA w tej branży / jako robol oczywiście / i nie zamierzam bronić tzw. top managementu z TP bo sam mam o nich zdanie ni najlepsze ale piszę tu czasami bo szlag mnie trafia jak wypisuje się tu bzdury w sprawach technicznych czy z zakresu Prawa telekomunikacyjnego na zasadzie bo nienawidzę TP. Czy wiesz ,że w decyzji UKE o WLR jest zapis który mowi, że np jeżeli abonent tele2 / czy innego wlr-owca / mu nie zapłaci bo go np.oszuka to ten beneficjent nie musi zapłacić za wygenerowany ruch TP. Jak można coś takiego zapisać w decyzji - przecież TP musi zapłacić w ramach rozliczeń międzyoperatorskich za ten ruch. Przy takich zapisach a nie jest to jedyny "kwiatek" można zakladać tlf. każdemu i o nic się nie martwić a gdzie ryzyko biznesowe ?? tylko po stronie TP. Wejdź na stronę UKE i sobie poczytaj bo tu nie chodzi o to gdzie kto pracuje tylko o sens i logikę niektórych decyzji UKE, brak obiektywizmu, falandyzację prawa i opatrzne rozumienie co służy a co nie rynkowi. Mnie to zwisa,jak TP padnie to wyjadę do USA ale tu w Polsce bedziecie używać sygnałów dymnych bo tylko TP utrzymuje tą całą infrastrukturę na której żeruje cała reszta i nie myśl sobie, że kto inny poza TP ma potencjał ludzki aby to utrzymać. A jak działa np netia ??? - zadzwoniłem, że rezygnuję z neo bo ledwo chodzi 256 kb/s to czy moge u nich wziąść 2 Mb/s a oni, że tak bedzie OK - no to się pytam czy dostanę nową linię bo na tej robiono pomiary i wyszło, że szybciej się nie da a oni , że da się abym tylko podpisał umowę i co ja mam sądzić o tych partaczach którzy w żywe oczy wciskają mi kit !!! Tego w TP nie ma !!!

  • 0

    45. ~  2007-02-24 00:36:36  host: 163-dzi-10.acn.waw.pl

    getITright masz swój link. Komisja zgłasz poważne wątpliwości do notyfikacji rynku 1. Inne weta KE poszukaj sobie sam. Mawiają szukaj a znajdziesz :) http://forum.europa.eu.int/Public/irc/infso/ecctf/library?l=/pol and/registered_notifications/pl20060518/pl_518_524_pubpdf/_EN_1. 0_&a=d

  • 0

    46. ~chłopiec do bicia  2007-02-26 22:56:46  host: drf33.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tiaa... znalezliscie sobie chlopca do bicia - TP. OWszem kąsek łatwy, tylko jak wytlumaczycie, dlaczego, skoro chlopiec juz obity, ceny nadal takie same?

  • 0

    47. ~darfur  2007-02-26 22:58:57  host: dqx145.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wiadomo. Jak nie chleba, to igrzysk. Takimi igrzyskami jest wlasnie polowanie na TP. Dajcie spokoj ludzie. Niech sie UKE zaniteresuje tele2 i wysokimi cenami w stosunku do kosztow netii...

Dodaj swoją opinię