Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zmiany w prawie telekomunikacyjnym

Zmiany w prawie telekomunikacyjnym

LuiN 22 Stycznia 2008 08:09

0 0

Za przesłanie spamu kara do 100 tys. zł, rygor natychmiastowej wykonalności nakładanych przez regulatora na operatorów kar - takie nowości przewidują zmiany w prawie telekomunikacyjnym - pisze Gazeta Prawna.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało dwa projekty nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. W pierwszym projekcie zajęto się wdrożeniem wdrożenia unijnych przepisów dotyczących archiwizowania danych o usługach telekomunikacyjnych, m.in. na użytek służb specjalnych.

Drugi projekt nowelizacji zawiera m.in. propozycje wprowadzenia nowych prokonsumenckich regulacji, które mają zagwarantować lepszą ochronę klientów telekomów. W nowelizacji wprowadzono definicję usług o podwyższonej opłacie oraz określono jak przedsiębiorca telekomunikacyjny ma informować klienta, że korzysta z takiej usługi. Informacja w przypadku usługi głosowej ma pojawić się na 5 sekund przed rozpoczęciem naliczania opłaty. W przypadku SMS, MMS oraz usług internetowych klient musi wyrazić na nią zgodę.

Zdefiniowano, co to jest spam, czyli informacja niezamówiona i określono, że przesyłanie spamu jest czynem nieuczciwej konkurencji. Projekt proponuje, by ciężar udowodnienia, że klient wyraził zgodę na otrzymywanie informacji, spoczywał na wysyłającym. Za przesyłanie spamu lub czerpanie z niego korzyści prezes UKE będzie mógł nakładać kary w wysokości od 100 zł do 100 tys. zł.
Prezes UKE będzie mógł ustalać maksymalną cenę za przenoszenie numerów na podstawie wyników badań opinii publicznej. To UKE będzie też prowadził centralną bazę danych przeniesionych numerów (dziś danymi wymieniają się operatorzy).

Projekt zaostrza zasady kar za przerwy w świadczeniu usług. Kara - w wysokości 1/15 średniej z trzech ostatnich rachunków - przysługiwać będzie, gdy przerwa wyniesie więcej niż 4 godziny.

Doprecyzowane zostają przepisy dotyczące reklamacji. Tak jak do tej pory, jeśli w ciągu 30 dni od złożenia reklamacji operator nie odpowie na nią, jest ona traktowana jako uznana. Pojawia się zapis, że w przypadku sporu co do zasadności lub wysokości należności operator nie może ograniczyć ani zawiesić świadczenia publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych do czasu rozstrzygnięcia sporu w drodze postępowania mediacyjnego, przed sadem polubownym lub przed sądem powszechnym, pod warunkiem zapłaty należności bezspornych. Dług abonenta telekom może sprzedać firmie windykacyjnej nie wcześniej niż po 24 miesiącach od dnia wniesienia przez klienta reklamacji.

Prezes UKE będzie mógł narzucać operatorowi o znaczącej pozycji rynkowej ceny maksymalne lub minimalne ustalone na podstawie cen stosowanych na porównywalnych rynkach państw KE.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 12
 • 0

  1.  2008-01-22 08:45:01

  Już to widzę jak najwięksi spamerzy tego świata się przestraszyni UKE i polskich regulacji prawnych. Z tego wynika, że nawet reklamę można podciągnąć do definicji spamu

 • 0

  2. ~jarekt  2008-01-22 09:00:48  host: ebj148.neoplus.adsl.tpnet.pl

  *piotrM 99% spamu to reklamy - prawo antyspamowe jest jak najbardziej na miejscu. Niczego szczegolnego nie zmieni bo wiekszosc spamu i tak pochodzi zza granicy lub z komputerow zombi ale normalny kraj musi takie prawo miec. Ja bym chcial moc tepic te wszystkie cholerne lancuszki jakie dostaje na GG (mam bardzo krotki numer i pewnie dlatego zawsze wyrzuca mnie na poczatku listy wyszukiwania). Mam co prawda pluginy antylancuszkowe ale bez nich dostawalbym min 50 takich wiadomosci dziennie.

 • 0

  3.  2008-01-22 09:08:28

  Operatorzy bardzo kuleją gdy chodzi o blokowanie reklam wysyłanych w formie SMS, MMS, czy WAP-Push. Takie regulacje będą błogosławieństwem dla wielu osób, które od lat próbują pozbyć się spamu przesyłanego przez danego operatora.

 • 0

  4. ~  2008-01-22 10:17:06  host: chello083144071124.chello.pl

  Rygor natychmiastowej wykonalności kar nie przejdzie, nie teraz. A szkoda. Idą dobre czasy dla tepsy. Jak to określił Cwiąkalski w ekspertyzie dla Dochnala: że lobbista to w zasadzie może dawać łapówki i g.... co komu do tego. Widać to też po wypowiedzi wiceministra Panasiuka. UKE będzie miało coraz mniej do powiedzenia.

 • 0

  5.  2008-01-22 11:38:13

  "wdrożeniem wdrożenia" - 2 akapit...

 • 0

  6. ~  2008-01-22 17:10:06  host: aclj165.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a czemu tu nie piszę że prepaidy mają być rejestrowane ?

 • 0

  7. ~ukenamuniu  2008-01-22 22:59:07  host: nat-go2-1.aster.pl

  chello-chello: OK, jest natychmiastowa wykonalność kary np 300 mln zł. TP wpłaca kasę na specjalne konto UKE/budżetu państwa. TP wygrywa po dwóch latach, bo np szeryf wyskoczył z kapelusza, lub ADSL jednak nie jest formą dostępu do publicznej sieci telefonicznej. Budżet zwraca (o ile nie zasypał tym dziury budzetowej): a/ czy i z jakim procentem? b/ jak taki "zwrot" zaksięgować bo wpłata chyba poszła w koszty?

 • 0

  8. ~dramat  2008-01-23 10:53:01  host: 170.252.72.61

  Prezes UKE będzie mógł ustalać maksymalną cenę za przenoszenie numerów na podstawie wyników badań opinii publicznej. Czekam teraz na to aż wprowadzą przepis że ceny paliw, prądu, samochodów i podatki też będą ustalane na podstawie „wyników badań opinii publicznej”. Kwestionariusz powinien być prosty by każdy Kowalski zrozumiał zatem: 1) ile chcesz płacić za litr bezołowiowej? 2) ile chcesz płacić za 1KWH? 3) Jaką chcesz płacić procent podatku od dochodu? 4) Ile Twoim zdaniem powinna wynosić stawka VAT?

 • 0

  9. ~dramat  2008-01-23 10:55:57  host: 170.252.72.61

  albo zapis o reklamacjach... przestaje płacić, wciąż korzystam i idę do sądu problemy zaczynają się dopiero po 24 miechach jak jestem już w UK... (tylko jeszcze ważna informacja czy neo jest usługą powszechną, podobno nie ale stopień regulacji wskazywałby że tak...)

 • 0

  10. ~  2008-01-23 12:15:54  host: chello083144071124.chello.pl

  @ukenamuniu. To zmartwienie budżetu. Od kiedy to jesteś rzecznikiem budżetu, w sporach UKE-TP? Kara jest skuteczna wtedy, gdy może być egzekwowana niezwłocznie. O co Ci chodzi? Że tepsa dorobi sie na odsetkach? Powinieneś się cieszyć. To dobry biznes dla tepsy.

 • 0

  11. ~ukenamuniu  2008-01-23 19:54:09  host: nat-go2-1.aster.pl

  chello-chello: z pisma/opinii PIIiT do Ministra Panasiuka: "W razie uznania przez sąd braku zasadności decyzji Prezesa UKE, powstanie w takim przypadku kwestia dochodzenia od Skarbu Państwa reprezentowanego przez tego Prezesa – tak samo jak gdyby kwota była mu zapłacona - odszkodowania na zasadach ogólnych, a więc z uwzględnieniem nie tylko damnum emergens, ale i lucrum cessans". Jeżeli te ostatnie to nie jakieś świństwa, to popieram.

 • 0

  12. ~  2008-01-23 23:49:33  host: chello083144071124.chello.pl

  Ale ewentualne straty, jak i nieosiagnięte korzyści w wyniku nieprawidłowej decyzji UKE, nie mają żadnego związku z rygorem natychnmiastowego zapłacenia nałożonej kary. W chwili obecnej tepsa też może dochodzić swoich praw dotyczących utraty zysków czy ich nieosiągania. A tu chodzi o natychmiastowe uderzenie operatora po kieszeni. Dlaczego? Bo w przeciwnym razie tepsa gra na czas.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-31-188.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet