DAJ CYNK

Zmiany na Słońcu uderzą w stabilność działania GPS-ów i komórek

LuiN

Wydarzenia

4. stycznia zaobserwowano wzrost aktywności magnetycznej powierzchni Słońca. Pojawienie się plamy na Słońcu, naukowcy z NASA, zinterpretowali jako rozpoczęcie kolejnego, dwudziestego czwartego, cyklu słonecznego. Aktywność ta, może negatywnie wpłynąć na działanie GPS-ów i telefonii komórkowej.

4. stycznia zaobserwowano wzrost aktywności magnetycznej powierzchni Słońca. Pojawienie się plamy na Słońcu, naukowcy z NASA zinterpretowali jako rozpoczęcie kolejnego, dwudziestego czwartego, cyklu słonecznego. Aktywność ta, może negatywnie wpłynąć na działanie GPS-ów i telefonii komórkowej.

Cykl Słoneczny trwa 11 lat i podczas jego trwania aktywność Słońca oscyluje między bardzo wysoką, a bardzo niską. Ostatnie nasilenie aktywności miało miejsce w latach 2000-2002. Tym razem zmiany postępują szybciej i z większą skalą. Fale wysokoenergetycznych cząstek wyrzucanych przez Słońce nie docierają do powierzchni Ziemi, jednakże ich wpływ jest tu odczuwalny.

Mogą one powodować zakłócenia pracy satelitów GPS i restarty komputerów znajdujących się w samolotach. Warto zauważyć, że szczyt popularności zestawów nawigacji satelitarnej nastąpił w okresie najspokojniejszym, gdy aktywność Słońca była niska, przez co trudniej jest ustalić realną skalę problemu. Lawina naładowanych cząstek zakłóci również stabilność połączeń radiowych, w tym realizowanych za pomocą technologii GSM.

Kolejne maksimum nastąpi w latach 2011-2012.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: NASA