Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zły projekt o retencji

Zły projekt o retencji

WitekT 30 Sierpnia 2006 23:03

0 0

Anna Streżyńska uważa, że poselski projekt ustawy o retencji danych, nie określa, jakie dane mają być przechowywane i komu udostępniane. Projekt zakłada, że dane o połączeniach telefonicznych i internetowych byłyby przechowywane przez 5 lat.

Posłowie, którzy przygotowali projekt, uważają, że dwuletni okres przechowywania danych o połączeniach jest za krótki. Często aby ustalić sprawców przestępstwa, policja i prokuratura muszą mieć możliwość monitorowania ich kontaktów w dłuższym czasie.

Projekt ustawy dotyczący retencji danych ma wdrożyć unijną tzw. dyrektywę retencyjną. Przyjęta w końcu lutego przez ministrów sprawiedliwości państw UE dyrektywa dotyczy przechowywania danych telekomunikacyjnych. Zgodnie z nią operatorzy mają przez 6 do 24 miesięcy przechowywać podstawowe informacje o rozmowach telefonicznych (np. godziny, daty i miejsca połączeń i ich długość) i o połączeniach internetowych, jednak nie o treści tych rozmów, czy e-maili. Dane te mogą być wykorzystywane w postępowaniach prokuratorskich lub przez sądy.
Dyrektywa pozostawia do rozstrzygnięcia rządom państw członkowskich, czy narzucą operatorom telekomunikacyjnym obowiązek przechowywania połączeń nieudanych i nieodebranych. Informacje te są ważne, zwłaszcza, że połączenia te mogą stanowić np. impulsy do odpalenia ładunków wybuchowych zamachach terrorystycznych.

Przepisy dyrektywy są obecnie przenoszone do polskiego prawa - zgodnie ze znowelizowanym Prawem Telekomunikacyjnym w Polsce okres przechowywania danych o połączeniach wynosi 2 lata.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1. ~  2006-08-31 02:52:27  host: dun87.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja tam nic nie mam przeciwko impulsom w chlewni na Wiejskiej, a dwum katroflom i workowi buraków wyjdzie to tylko na dobre.

 • 0

  2. ~wlo  2006-08-31 09:12:40  host: atc197.neoplus.adsl.tpnet.pl

  o retencji... Boże! dajcie sobie spokój tam w tym sejmie z tymi terminami nie związanymi z tematem... To żenujące już jest przecież.

 • 0

  3. ~wlo  2006-08-31 09:16:57  host: atc197.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Japonia ma ustawowy zakaz świadczenia usług pre-paid... I mają z głowy problem. U nas kogo chcą kontrolować? Jednorazowo użyte 4 lata wcześniej niezarejestrowane karty pre-paid? Ludzie! opanujmy się trochę! A te impulsy... To chyba chodzi o prewencję a nie o ustalenie z jakiego numeru wypieprzyło w powietrze jakiś budynek 3 lata temu?

 • 0

  4. ~sympatyczny  2006-08-31 10:12:52  host: chello081018196007.chello.pl

  @wlo: a tobie co sie znowu nie podoba?

 • 0

  5. ~issa  2006-08-31 10:54:12  host: bac64.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ***wlo , modne jest teraz definicyjne podejście do omawianych tematów , a to "monopl" , a to "retencja"... ;-) Więc looknąłem i oto co znalazłem - "w ujęciu prawniczym - prawo zatrzymania cudzej rzeczy w wypadku roszczenia o zwrot nakładów lub na rzecz naprawienia szkody wyrządzonej przez daną osobę."

 • 0

  6. ~issa  2006-08-31 10:56:21  host: bac64.neoplus.adsl.tpnet.pl

  I choć przyznaję , że "retencja" kojarzy mi się jednoznacznie ze zbiornikiem retencyjnym , to chyba jednak w tym wypadku posłowie się nie pomylili.

 • 0

  7. ~issa  2006-08-31 11:00:12  host: bac64.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Co do meritum , nie wiem na ile jest to kosztowne dla operatorów , ale w imię bezpieczeństwa państwa , dobrze by było chyba wydłużyć ten termin do 4 jeśli nie 5 lat. Co do rejestrowania połaczeń nieodebranych/nieudanych - tu nie chodzi o czas do 2 czy 5 lat wstecz , ale ogólnie do gromadzenia tych informacji , a nie wiem czy w Polsce się je rejestruje.

 • 0

  8. ~xxx  2006-08-31 20:54:35  host: eea105.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No tak, naiwnie zapytam w swojej dociekliwości na co komu np. biling z automatu telef. na ulicy z którego może anonimowo zadzwonić każdy, również a może przede wszystkim jakiś przestępca lub inny typ. Chyba, że p-osłowie chcą wprowadzić zapisy kolejkowe do skorzystania z automatu telef. i rejestrację imienną przeprowadzonej rozmowy.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet