Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości "Złoty" Polkomtel i TP

"Złoty" Polkomtel i TP

WitekT 14 Sierpnia 2007 09:59

0 0

Będą zmiany na przygotowywanej od kilku miesięcy liście strategicznych spółek Skarbu Państwa. Protesty Telekomunikacji Polskiej nie przyniosły rezultatów - spółka znajdzie się pod szczególnym nadzorem. Do spisu spółek strategicznych dojdzie też Polkomtel - pisze Gazeta Prawna.

Lista najważniejszych dla państwa spółek jest częścią rozporządzenia wykonawczego do ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa (tzw. ustawa o złotej akcji). Rząd może się nim zająć już na najbliższym posiedzeniu 21. sierpnia. Politycy i urzędnicy państwowi nie przejęli się negatywną opinią Komisji Europejskiej, która oficjalnie zakwestionowała zasadność i zgodność z unijnym prawem funkcjonowania takiej listy. KE uważa, że polskie władze dyskryminują zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji, i podkreśla, że jest to niezgodnie z zasadami o działaniu wewnętrznego rynku UE. Polsce grozi proces przed Trybunałem Sprawiedliwości.

O tym, że TP, prywatna spółka, w której Skarb Państwa posiada zaledwie 4% akcji, nie spełnia ustawowego kryterium, zarząd spółki, popierany przez organizację pracodawców Lewiatan, próbował przekonać wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, który stoi na czele Komitetu Stałego. Bez rezultatów. Teraz skierował podobny list do premiera Kaczyńskiego.




Przedstawiciele telekomunikacyjnego giganta kierowanego przez Macieja Wituckiego wielokrotnie podkreślali, że są przeciwni próbie ingerencji państwa w działalność spółki. Bo tym właśnie będzie specjalny nadzór Skarbu Państwa, który dostanie uprawnienia np. do blokowania sprzedaży firmy zagranicznemu inwestorowi.

W przeszłości KE walczyła z tzw. złotymi akcjami we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i za każdym razem wygrała sprawy przed ETS. Bruksela zezwala na utrzymanie złotej akcji tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w spółkach o prawdziwie strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale nie może to być lista kilkunastu firm.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2007-08-14 10:09:14

    I nie będzie Vodafone Pl - władza trzyma rękę na Polkomtelu i tego nie pości :) Jak zmieni się ekipa rządząca znów przyjdzie czas na wymianę stołków w Polkomtelu :-)

  • 0

    2.  2007-08-14 10:15:27

    A po jakiego grzyba nam Vodafone? Jedną sieć "światową" już mamy. I niemiecką solidność też już mamy.

  • 0

    3.  2007-08-14 10:33:00

    złota akcja jest niezgodna z prawodastwem UE.

  • 0

    4.  2007-08-14 11:38:02

    Światowa sieć to i ceny światowe, jak pokazuje przykład, a światowych zarobków nie mamy...

  • 0

    5. ~mirekb  2007-08-14 12:09:56  host: blo98.neoplus.adsl.tpnet.pl

    fakt marka o miedzynarodowym zasiegu zrobila swoje..FRANCE TELEKOM MA DUZE ŁAPY,EMILA WĄSACZA POD SĄD TO POD JEGO DYKTANDO(MINISTER SKARBU)ROBIONO PRYWATYZACJE TP.A Z TYM ZE PRZEGRAMY W SADZIE ZA RUSZENIE INTERESU FT TO JASNE.Z POLKOMTELEM SIE ZGODZE-SZKODA TYLKO ZE KASA IDZIE NA DYWIDENDY A NIE NA ZWIEKSANIE NP.EDGE,INNA SPRAWA TO TO ZE CO WYBORY TO ZMINIA SIE STALKI W POLKOMTELU..WLASNIE,O CIESIOLKIEWICZU NIC NIE SLYCHAC W POLKOMTELU,PEWNIE BARDZO CIEZKO PRACUJE ;-)

  • 0

    6. ~hose  2007-08-14 12:28:29  host: 194.39.141.10

    Czy to Polkomtel czy Vodafone nie jest dla mnie ważne. Ważne jest to by tel miał zasięg i działał bez zarzutów, jest tak więc nie potrzebuje zmian. A płacić to wole naszej marce a nie zagranicznemu koncernowi, Ludzie z Orange nawet nie wiedzą ile płacą za samą nazwę tej firmy.

  • 0

    7.  2007-08-14 12:32:45

    jestesmy swiadkami tego, jak sPISowcy staja sie monopolistami.. juz nie ma zdrowej konkurencji, slyzalem opinie, ze komunistom nie udalo sie tyle ,co sie udalo braciom...

  • 0

    8. ~jarekt  2007-08-14 13:06:08  host: eda233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    hose a przepraszam jaka "nasza marke" masz na mysli? NIE MA zadnej wiekszej firmy telekomunikacyjnej ktora moznaby nazwac "nasza". Nawet Telekomuniakcja POLSKA jest tylko z nazwy bo wlascicielami firmy sa francuzi. AFAIK jedyna firma o rdzennie polskim kapitale (ciekawe ile by tego polskiego zostalo jakby odpowiednio gleboko pogrzebac) to Dialog, ktory tylko potwierdza regule. Otrzasnij sie czlowieku - pieniadze nie maja narodowosci...

  • 0

    9. ~Kubas  2007-08-14 13:11:03  host: abkw218.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Oj chłopcze zanim napiszesz taki komentarz rozejrzyj się trochę po rynku i nie pisz głupot, że w Polsce nie ma większych firm telekomunikacyjnych. Z gimnazjum jesteś jak śmiem się domyślać. Ehh przez komentarze takich ludzi jak 8 ten serwis schodzi na psy.

  • 0

    10. ~n  2007-08-14 14:19:16  host: edy175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > 9. Czytaj ze zrozumieniem ;)

  • 0

    11. ~  2007-08-14 14:40:45  host: abkw218.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ehh nie zacznie się w końcu ten wrzesień i dzieciarnia wróci do szkół - EXATEL, TK Telekom. To też firmy telekomunikacyjne.

  • 0

    12. ~mx2  2007-08-14 14:55:34  host: nat-pr2.aster.pl

    Rozwiązać TP SA

  • 0

    13. ~hose  2007-08-14 16:01:48  host: 194.39.141.10

    jarekt - a w/g Ciebie kto jest udziałowcem firmy Polkomtel ? W większości narodowe firmy.

  • 0

    14.  2007-08-14 19:29:07

    Niewazne czy spolka polska czy zagraniczna, wazne jak swiadczy uslugi, skoro polak nie potrafi to ja wole zaplacic niemcowi, ale skoro bracia poloza na tym lape to poziom bedzie marny, uciekam da ery

  • 0

    15. ~r  2007-08-14 20:36:22  host: chello084010106085.chello.pl

    na pierwszy rzut oka zdawało mi się, że tytuł newsa brzmi "Złodziej Polkomtel i TP" ;-)

  • 0

    16. ~MZ  2007-08-14 21:22:35  host: aajj249.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tych gości to już całkiem pogieło. Toż to zamach na własność prywatną.

  • 0

    17. ~empireus  2007-08-15 00:45:24  host: ema117.internetdsl.tpnet.pl

    Nie no-Orlen albo KGHM to rozumiem, ale Polkomtela wciagac do tej listy? O_o tepsa tez nie powinna sie znajsc na tej liscie, bo dzis juz nie ma we wladaniu masztow i swiatlowodow-oni jedynie swiadcza uslugi... Jesli juz jakas firma telekomunikacyjna miala by sie znajsc na tej liscie, to owszem-TP, ale TP Emitel!!!! A jak wiadomo TP Emitel jest oddzielna spolka jedynie zalezna od TP, conie znaczy ze trzeba by cala tepse w to wciagac! trzeba bylo sie pani szeryfowo nad tym zastanawiac, jak byla pani doradczynia w rzadzie lobuzka, ktory sprzedal cala tepse wraz z infrastruktura, a nie teraz jak dziecko odbierac komus cos, co juz sie sprzedalo... nawet komunisci mieli jakies zasady moralne, a teraz bydlo dorwalo sie do stolkow i wzystko pod publike, jak za Gomulki :/ Na szczescie niedlugo wybory i mam nadzieje, ze nawet najwiekszy z dyrektorow juz nic nie zdziala, bo i on ma w .... caly ten PiSuarowo sPiSkowy rzad... ble. A moze by7 tak stolice z Warszawy do Wloszczowej przeniesc? ;) Przynajmniej mialo by to jakis sens to wprowadzanie glupiej nazwy IV RP... Oby jak najszybciej obszczymury z PiSuarow, bo niedlugo kolejne wybory i bedzie juz V RP :P

  • 0

    18.  2007-08-15 18:20:35

    Powiem szczerze że dla mnie to już nie robi różnicy jaka sieć ważne że mam dobry zasięg i dobre warunki,a jak napisał wyżej hose,czy to polska firma czy zagraniczna kradzież jest taka sama.Plus i Era na te sieci stawiam i z nich nie zrezygnuję chyba że spojrzeć jeszcze na play i nic poza tym.Francuzi i niemcy nie proponują niczego dobrego,tylko kasa w kieszeń i papa więc ja im też pomacham na koniec roku.

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2007-08-15 21:38:27  host: nat-go2.aster.pl

    MarcinM: a gdybyś tak nie szczerze??

Dodaj swoją opinię