Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Złe skutki odblokowania Xperii Z3 Compact

Złe skutki odblokowania Xperii Z3 Compact

orson_dzi 2 Października 2014 19:51

9 4

Odblokowany bootloader w smartfonie zazwyczaj przynosi dużo korzyści. Niestety nie jest tak w przypadku Xperii Z3 Compact.



Odblokowanie smartfonów z Androidem, jak z resztą i innymi systemami, przynosi zazwyczaj wiele korzyści. Zawsze towarzyszy temu wyświetlenie listy ostrzeżeń o możliwych usterkach, utracie zabezpieczeń, śmierci w męczarniach itp. Czasami jednak ostrzeżenia są prawdziwe, o czym przekonali się użytkownicy Xperii Z3 Compact.




Odblokowanie bootloadera w Z3 Compact dla wielu użytkowników poskutkowało drastycznym spadkiem jakości wykonywanych zdjęć. Jak potwierdza Sony, jest to bardzo możliwe. Gdy bootloader jest odblokowany, urządzenie traci pewne klucze zabezpieczeń DRM. Oznacza to, że nie można zakupić treści z witryn sklepowych Sony, a także przestaje działać kilka licencjonowanych funkcji smartfonu. W następstwie tego podstawowe funkcje nie działają tak, jak powinny. Xperia Z3 Compact z odblokowanym bootloaderem ma bardzo duże problemy z prawidłowym wykonywaniem zdjęć. Obraz pokrywa gęste ziarno, a kolory są słabo wyważone.

Nie jest to pierwszy taki przypadek pośród smartfonów Sony. Jak donoszą jednak użytkownicy portalu Android Police, różnica w jakości zdjęć jeszcze nigdy nie była tak mocno zauważalna, oczywiście w złym znaczeniu.

Źródło tekstu: AndroidPolice; wł     

Dodaj do:

Tagi: sony | xperia z3 compact

w sumie: 30
  • 0

    11.  2014-10-02 21:37:35

    Jest i spacja ;) dzięki ;)

  • 0

    12. ~Robx  2014-10-02 22:05:47  host: apn-5-60-72-52.dynamic.gprs.plus.pl

    a po co komu ten odblokowany bootloader? Przecie jak ktoś chce czyściocha to kupuje nexusa.

  • 3

    13.  2014-10-02 22:21:26

    @12: bo na dzień dzisiejszy bez tego nie można nawet zrobić roota na Z3C. O wgrywaniu nieautoryzowanych kerneli nie wspominając.
    Ale narzędzie do zapisywania kluczy DRM dla Xperii jest akurat od dawna i jeśli ktoś go nie użył przed odblokowaniem BL, to jest po prostu bezmyślny.

  • 3

    14.  2014-10-02 22:28:59

    przydałyby się takie informacje w jakimś katalogu telefonów , swoją drogą to dziwne bo w xperi SP dla przykładu można oficjalnie przez stronę sony odblokować bootloader

  • 0

    15.  2014-10-02 22:51:22

    @14 Sony już dawno położyło lagę na wsparcie dla SP, to żeby udobruchać klientów odblokowują bootloadera. Ktoś zainstaluje CM i będzie zadowolony nie będzie robił czarnego PR. Z3Compact może być najlepiej sprzedającycm się modelem Sony, więc będą twardo bronić dostępu do systemu. Po jakimś czasie wypuszczą prosty program do odblokowywania bootloadera i tyle (program oczywiście będzie miał rootkita do DRM w komputerze, tak jak np. Kies od Samsunga).

  • -1

    16. ~Maxxx  2014-10-02 23:03:42  host: atq100.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Sprytny zabieg marketingowy. Sony za rok z hakiem wszystkim nabywcom tegoż sprzętu pokaże przysłowiowego fuck, i oświadczy, że sorry aktualizacji nie będzie. Do tej pory alternatywą był np. CyanogenMod - telefon dostawał 2gie życie i producent... Nie sprzedawał nowego... Teraz znaleziono sposób na to.

  • 0

    17. ~ANY  2014-10-03 08:15:54  host: 213.158.216.46.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Sony nie pierwszy raz chce się negatywnie wyróżnić, gdyby chociaż w zamian oferowali najdłuższe wsparcie...miejsca w rankingu producentów tak raczej szybko nie poprawią. To raczej głupie zagranie, bo jak ktoś kupuje topowy model i nie dostanie aktualizacji, producent szybko go sobie odpuści to można się zrazić i nikt zaraz po premierze nie kupi następcy.

  • 2

    18.  2014-10-03 08:18:57

    Trochę mieszacie.
    1. Zarówno HTC jak i Sony umożliwiają odblokowywanie bootloaderów poprzez ich stronę. Jest to opcja (w zamyśle) głównie dla developerów.
    2. Raz odblokowany bootloader można z powrotem zablokować, ale zostaje po tym ślad (np. status "relocked" zamiast "locked" w HTC). A taki ślad może (choć nie musi) być podstawą odmowy uznania gwarancji. Zwłaszcza w Polsce, gdzie wiadomo jak działają serwisy.
    3. Nie da się żaden sposób odblokować BL w Xperiach z Orange (choć nie wszystkich).
    4. Dla niektórych HTC są narzędzia (s-off) pozwalające ominąć blokadę bootloadera i instalowanie czego się chce do woli.
    5. Dla niektórych telefonów są również narzędzia pozwalające na zrobienie roota bez ruszania BL.
    6. W Sony czasem (choć nie zawsze) odblokowanie BL może mieć skutki jak powyżej. Lekarstwem na to może być backup i późniejsze przywrócenie kluczy DRM. Dla Z1, Z1c i Z2 są do tego odpowiednie narzędzia, nie wiem czy w 100% działają na Z3/Z3C.
    7. Nie da się wgrywać do Xperii custom kerneli (jądra systemu) bez odblokowania BL. Można flashować ROMy, o ile mają fabryczny kernel.

    To chyba tyle :)

  • 0

    19.  2014-10-03 09:07:08

    vonski: hmm, a Z1C z Orange.. jak można sprawdzić, czy mogę odblokować czy nie? Działam na razie bez roota, ale czasami by się przydał - wiadomo. Wgl jak się można z Tobą skontaktować poza forum? Byłbym zobowiązany za małą pomoc :)

  • 0

    20.  2014-10-03 09:23:46

    @19: AFAIK Z1C z Orange ma również zablokowany BL.
    A moje namiary wyślę Ci na PW.

  • 0

    21.  2014-10-03 10:09:11

    Jestem za, aby wszyscy sprzedający (albo jeszcze lepiej producenci) mieli obowiązek podawania jakie blokady ma sprzedawane urządzenie oraz czy, jak i gdzie można się ich pozbyć nie tracąc gwarancji - bo płacąc 2 tyś złotych oczekuję pełnosprawnego urządzenia , a nie zmartwień czy nie uwalę telefonu lub nie stracę gwarancji.

    Z osiem lat temu miałem motorole E770 wyśmiałbym wtedy kogoś gdyby mi powiedział że za osiem lat mój przyszły telefon nie będzie możliwości przeprowadzenia wideorozmowy chociaż ma zajebisty procek i zajebisty ekran , będzie zajebiście szybki , ale działać będzie zajebiście powoli ,bo będzie musiał ściągać zajebiście dużo reklam ...

  • 0

    22.  2014-10-03 10:10:57

    Ciekawe w takim razie, czy wszystkie bez wyjątku czy też nie.. Dzięki! :)

  • 0

    23.  2014-10-03 14:04:54

    Vonski - dokładnie ! :) Niektórzy pytają 'a po co to robić' - nie koniecznie po to by od razu walić custom romy itd, najczęściej powody są trywialne, dwa najczęstsze: 1) - kupa aplikacji nie działa bez roota ( i to nie specjalność Sony tylko cecha Andka) - na przykład żeby głupi widget lokalizacji włączał/wyłączał GPS bezpośrednio a nie otwierał menu opcji, 2) żeby pozbyć się zaj..stych 'ulepszeń' i 'unikalnych aplikacji' w brandowanych softach. Dobrze wiedzieć że jest już tool do backupu DRM z Z2 - wreszcie wywale ten debilny plusbank , iple, naviexperta które mam czy chce czy nie na romie od plusa

  • 0

    24.  2014-10-03 15:19:01

    @23: ja tam bez custom ROMów mogę żyć i działać na fabrycznym sofcie (w Z1C i Tabie mam stocka), ale bez roota nie da się IMO funkcjonować. Choćby samo wycięcie tych przeklętych reklam... Do tego lubię sobie pogrzebać w systemie dodatkami z Xposed, czasem nawet za dużo :P

  • 0

    25.  2014-10-03 15:31:20

    @24 hehehehe ja też sobie lubie pogrzebać :) dzięki Tobie, dobroczyńco ( i wiadomości o sofcie do backupu DRM) spędzę słoneczny weekend ze stockowym NORMALNYM romem i rootem :)

  • 0

    26. ~  2014-10-04 07:54:40  host: apn-46-76-9-95.dynamic.gprs.plus.pl

    "najczęściej powody są trywialne, dwa najczęstsze: 1) - kupa aplikacji nie działa bez roota ( i to nie specjalność Sony tylko cecha Andka) - na przykład żeby głupi widget lokalizacji włączał/wyłączał GPS bezpośrednio a nie otwierał menu opcji, 2) żeby pozbyć się zaj..stych 'ulepszeń' i 'unikalnych aplikacji' w brandowanych softach". >>> Płacicie ciężką kasę za flagowe produkty z Droidkiem by się później męczyć i kombinować, bo bez roota ani rusz :D RESPECT. To tak jakbyście kupowali super brykę, ale nie możecie wykładać co chcecie do bagażnika, a na przedniej szybie macie HUD z reklamami i się cieszycie bo może uda się to wam wyłączyć kosztem gwarancji :D RESPEKT i teraz przyjmuje hejt na siebie ;-)

  • 0

    27.  2014-10-04 09:44:36

    @26: w każdym systemie są aplikacje płatne i darmowe. Jak nie chcesz płacić, to oglądaj reklamy (albo się ich pozbądź z rootem). A jak cie stać to możesz mieć każdy soft bez reklam.
    Na PC tez domyślnie jazda przeglądarka wyświetla reklamy, prawda?
    Prościej mieć Androida z robotem niż jabłko, gdzie ratunkiem jest tylko Jailbreak, który raz jest a raz nie ( a najczęściej nie).

  • 0

    28. ~@ vonski  2014-10-04 10:13:20  host: user-94-254-145-35.play-internet.pl

    Eureka na temat tych platnych i damowych appek w appstorach :-) "1)>>> - kupa aplikacji nie działa bez roota " widzisz w powyzszej tresci cos o platnych aplikacjach? Wiec przepraszam na jaki temat piszesz ? :-D Kupujac telefony z brandowanym Droidem macie produkty zamkniete, asmiejecie sie z pozostalych "zamknietych" systemow.

  • 0

    29.  2014-10-04 13:48:54

    To nie ja pisałem o "kupie niedziałających aplikacji", więc nie wiem czemu do mnie pijesz.

  • 0

    30. ~  2015-04-09 09:41:26  host: 194.107.18.59

    Jak sprawdzić czy bootloader jest zablokowany?

Dodaj swoją opinię