Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zerowe stawki MTR a przychody operatorów

Zerowe stawki MTR a przychody operatorów

LuiN 11 Września 2008 14:39

0 0

Zerowe stawki opłat za kończenie połączeń w sieciach komórkowych i związane z tym obniżki cen połączeń mogą obniżyć roczne przychody Grupy Telekomunikacji Polskiej o około 1,8 mld zł - pisze Gazeta Prawna.

Gdyby stawki za kończenie połączeń w sieciach komórkowych (MTR) spadły od jutra, w skali roku przychody grupy TP spadłyby o około 10%, czyli 1,8 mld zł, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) zmniejszyłby się o około 100 mln zł - powiedział Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Na podstawie doświadczeń z obniżaniem cen MTR można oczekiwać, że ruch wzrośnie i ostatecznie na poziomie EBITDA grupa TP na zerowej stawce MTR zyska 100 mln zł - dodaje Puchalski, zastrzegając, że to wstępne prognozy.

W przypadku zerowej stawki MTR przychody trzech największych operatorów komórkowych stopniałyby w sumie o około 6 mld zł. Jednocześnie ich koszty spadłyby o około 5,4 mld - 5,5 mld zł. O ile zerowa stawka MTR to na razie rozważania, to wydaje się pewne, że od 1. stycznia 2009 roku stawka MTR spadnie do 22 gr za minutę z obecnych 33,87 gr, a od 1. lipca 2009 roku do 16 gr.




Mówienie o zerowej stawce MTR to bzdura ekonomiczna - tak w TVN CNBC propozycję Streżyńskiej skomentowała Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel.

Uwzględniając wzrost ruchu i zwiększenie się bazy klientów, można szacować, że na poziomie przychodów operatorzy stracą z powodu obniżki MTR około 1,5 mld zł. Na poziomie EBITDA strat nie powinni odczuć.

Zerowe lub bardzo niskie MTR (na poziomie opłat za kończenie połączeń w sieciach stacjonarnych) rozważa też Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 33
  • 0

    14. ~  2008-09-11 18:47:56  host: w3cache.wignet.pl

    ~mirekb Graża więcej szkół ukończyła od ciebie chyba czytając jej biografie skończyłeś na szkole muzycznej, a szkoda...

  • 0

    15.  2008-09-11 19:08:19

    Ja tez nie jestem zwolennikiem zerowej stawki MTR ale takiej na poziomie 5-10gr jak najbardziej, wtedy operatorom oplacac sie bedzie utrzymywac siec i ja rozbudowywac chociazby po to by odbierac ruch z innych sieci a dodatkowe zyski beda czerpac na swoich klientach z ruchu wychodzacego. Teoria mówi, ze MTRy sa przezroczyste, ale jezeli stawka w cenniku bedzi np 20gr za min do obcej sieci to chetniej bedzie sie wykrecac nr niz przy stawkach na poziomie 60gr. Stawki powinny wynosic okolo 20gr do obcych i 5-10gr w obrebie sieci i mialoby to uzasadnienie ekonomiczne dla operatorow równiez. Tylko ze wtedy zyskow milionowych by juz nie bylo...

  • 0

    16. ~ZICO  2008-09-11 19:49:27  host: inet20908ni-3.eranet.pl

    Ależ się pani Oliwa wystraszyła tego 1,8mld :-) Grażynka chciałaby pewnie jeszcze podnieść stawki MTR a tu Pani Ania wyjeżdża jej z takimi propozycjami. A tak na serio to życzę Pani Ani szybkiej realizacji jej propozycji:-)

  • 0

    17.  2008-09-11 20:39:57

    #12: jak to nie ma obniżek? TP się ostatnio chwaliła, że obniża cenę połączeń na komórki a więc były obniżki. A że operatorzy komórkowi nie obniżają? Odsyłam do lektury Telepolis gdzie można się dowiedzieć, że dla opów komórkowych MTR jest "przeźroczysty" więc niby czemu się spodziewacie nagłych obniżek? Ceny na komórki w TP spadły do 57 gr więc specjalnej konkurencji to opom nie robi. Ale jak MTR spadnie do np. 10gr i sieci stacjonarne będą mogły zaproponować cenę na połączenie do sieci komórkowych na poziomie np. 20-30gr to niejeden się zastanowi czy nie skorzystać ze stacjonarki dzwoniąc na komórkę. I wtedy się zaczną spadki cen w sieciach komórkowych, żeby powodów do zastanawiania było mniej. I pewnie tego Grażka się boi najbardziej

  • 0

    18.  2008-09-11 20:42:34

    Może jej kaski na waciki zbraknąć :D

  • 0

    19.  2008-09-11 21:07:59

    TomekO - u nas to jest tak, że jak ktoś na lewo gorzałę produkuje i sprzedaje, to traci Skarb Państwa ;-) Bo stratą jest... nieosiągnięty przychód ;-)

  • 0

    20.  2008-09-11 21:13:50

    #13: klienty zyskają ;-)

  • 0

    21. ~telepies  2008-09-11 21:43:41  host: nom.wp.pl

    zmniejszy się też wszystkim biorącym za znak. Jak pamiętam umowy chyba są płatne od przychodu :))). Dlatego GPO tak się denerwuje :)

  • 0

    22.  2008-09-11 21:47:37

    #19: Już Balcerowicz dawno temu gadał, że lewy pieniądz też jest dobry, bo szara strefa kupuje luksusowe dobra, które idą "przez kasy" fiskalne i VAT reperuje budżet:)

  • 0

    23. ~:))  2008-09-11 22:41:32  host: chello089076161248.chello.pl

    do 17 - ale trzeba mieć pod ręką stacjonarny, a teraz coraz więcej osób rezygnuje w ogóle ze stacjonarnego - JUŻ TERAZ przez VOIP połączenia są po ok 20gr (5centów) a nawet poniżej 10gr (2.5centa) - ale mało kto ma pod ręką telefon VOIP...

  • 0

    24. ~:))  2008-09-11 22:42:03  host: chello089076161248.chello.pl

    oczywiście połączenia na komórki

  • 0

    25.  2008-09-11 23:37:19

    tomek_19- 19 to twój wiek? operator jest prawnie chroniony i nie może MTR nie ma najmniejszego wpływu na zwarte umowy. Jeżeli masz 59gr/min, a nagle mtr spadnie do 0 nadal będziesz miał 59gr/min. Operatora broni prawo handlowe. Jeżeli sprzedał komuś tel. wkalkulowany przewidywany zysk, jeśli wypłacił prowizję wkalkulowaną w zakładany zysk, to zgodnie z prawem nie zmieni stawek już obecnej klienteli.

  • 0

    26.  2008-09-11 23:49:22

    @S!D - nie korzystam z usług abonamentowych, a telefony kupuję na wolnym rynku bez simlocka, więc koszt telefonu nie jest w nic wkalkulowany i nie wiąże mnie żadna umowa, której nie można zmienić. 19 to nie jest mój wiek. Napiszę więcej. Stawka 59gr/min poza sieć nie zmieniła się pomimo spadku MTRów z 79,30 gr brutto/min (65 gr netto) do 41,32 gr brutto/min (33,87 gr netto). Spadek MTRów nie miał więc przynajmniej w moim przypadku bezpośredniego przełożenia na spadek cen usług świadczonych przez operatora komórkowego.

  • 0

    27.  2008-09-12 08:53:29

    Tomek_19 - a w moim miał ;-) Też nie kupuję już od ponad 2 lat telefonów na kontrakt. Podpisuję roczne kontrakty (co 9 m-cy ;-)) na usługi. Dzięi temu mam najdroższą minutę (od razu przypomnę, że do do Orange, Ery i Play jest) po 26 groszy netto (32 gr brutto). Pozostałe są ponad dwa-trzy razy tańsze. Jakby tak patrzeć na sprawę, mam dzięki temu taniej ;-)

  • 0

    28.  2008-09-12 08:56:49

    Telefony... No jak ktoś sobie kalkuluje zakup telefonu i abonament jak raty bankowe... Niech kalkuluje. Ja dzięki rezygnacji z telefonu oszczędzam na opłatach 1464 zł w ciągu dwóch lat. Za te pieniądze kupię kazdy telefon jaki chcę właściwie. I jeszcze zostanie. A dodam, ze nie dostanę za złotówkę w mojej taryfie telefonu, który w wolnej sprzedaży kosztuje 1500 złotych.

  • 0

    29.  2008-09-12 09:21:37

    27 wlo pewny jesteś że ten spadek ma związek z MTR a nie z konkurencją ? Odnośnie telefonu i abonamentu jak kupowałem pierwszy abonament w Play to różnica w cenie telefonu w tym samym abonamencie w Orżnać sięgneła 1000 zł. przy cenie 24 miesięcznego zobowiązania 720 zł. Wniosek z tego taki że ktoś dał mi za darmo usługę i dopłacił, czy Orżnąć sobie jaja z klientów robi ?

  • 0

    30.  2008-09-12 09:54:52

    TomekO - oczywiście, ze nie. Ale też nie wiem czy na pewno z powodu konkurencyjności ;-) Play z pewnością dopłaca do interesu, więc sądzę, ze dostałeś za darmo ;-)

  • 0

    31. ~TomekO  2008-09-12 11:41:39  host: h238045.net.pulawy.pl

    mnie sie wydaje ze bardziej konkurencja. Plus czy orznac w koncu daly cene w okolicy 35 gr do wszystkich bez telefonu. orange dalo swego czasu za 25 zl. rozmowy po 35 gr do wszystkich plus darmowe wieczory ale jakos nie reklamowali tego, ciekawe dlaczego ?

  • 0

    32.  2008-09-12 11:47:35

    Nie wiem... Oferta, z której ja korzystam też ie jest reklamowana. Ale może skorzystać z niej każdy stary i nowy klient - ten drugi pod warunkiem rezygnacji z promocji z telefonem. Wystarczy zwykła migracja z Simplusa.

  • 0

    33. ~`  2008-09-13 19:05:18  host: 62.61.44.166

    Interconnect to są tak zwane puste pieniądze które przepływają na zmianę od jednych operatorów do drugich z czego tak naprawdę nic nie wynika, a efekt pośredni to tylko dojenie pod tym pozorem abonentów. I te właśnie niemoralne praktyki należy ukrócić!

Dodaj swoją opinię