Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zdrapki odchodzą do lamusa

Zdrapki odchodzą do lamusa

WitekT 27 Listopada 2006 11:32

0 0

Aktywnych prepaidów jest w Polsce już ponad 20 mln, a ich użytkownicy dokonają w tym roku - według szacunków Rzeczpospolitej - od 160 do 180 mln doładowań. Częściowo poprzez bankowe systemy transakcyjne.

Operatorzy komórkowi przyznają, że ten sposób sprzedaży doładowań rozwija się bardzo szybko, choć jeszcze nie osiągnął dużej wartości. Użytkownicy doładują w tym roku telefony kwotą 4-4,5 mld zł, z czego pośrednicy zgarną około 10%. Dla banków to duża gratka.

Jak mówi Paweł Kusza z Centrum eBiznes i Płatności w BZ WBK, klienci, którzy zdecydują się na wypróbowanie tej usługi, nie wracają już do tradycyjnych form zasilenia. Karty zdrapki powoli odchodzą do lamusa.
Z szacunków Rzeczpospolitej wynika, że obecnie klienci banków dokonują miesięcznie za pośrednictwem systemów transakcyjnych od 400 do 500 tys. transakcji w miesiącu. Jeśli przyjąć, że "prowizja" za jedno doładowanie wynosi tyle co za przelew, czyli przeciętnie 0,50 zł, to w miesiącu banki zarabiają na tej usłudze ponad 200 tys. zł. Przy szybko rosnącej liczbie użytkowników telefonów na kartę, z roku na rok zyski banków z tego tytułu będą jednak rosnąć.

Według Sylwii Brzęczkowskiej z Grupy Lew, jednego z większych dystrybutorów tradycyjnych i elektronicznych doładowań mówi, sprzedaż doładowań elektronicznych jest już niemal równa sprzedaży kart zdrapek. W ciągu najbliższych lat proporcje sprzedaży będą się kształtowały jak 1:4 na korzyść formy elektronicznej. Najwięcej doładowań sprzedaje się przez sklepowe terminale płatnicze, dużo przez bankomaty. Sprzedaż przez Internet ma najmniejszą wartość, ale szybko się zwiększa.

Podobnie jak wielu konkurentów firma ma również elektroniczny - ale nie Internetowy - system sprzedaży doładowań. Na elektronicznych doładowaniach dystrybutorzy zarabiają więcej niż na kartach zdrapkach. Różnica nie jest duża, sięga 1-3 punktów procentowych., ale przy sprzedaży milionów doładowań łączna wartość wyższych marż jest pokaźna. Dzisiaj detaliczne marże sięgają 9-10%, kilka lat temu dochodziły do 14-15%. Firmy inwestujące w elektroniczne systemy tracą mniej na spadku marż. Dzięki temu chętniej dzielą się z bankami. Na elektronicznych doładowaniach dystrybutorzy zarabiają więcej niż na kartach zdrapkach.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~ttt  2006-11-27 11:51:38  host: bzv179.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Bardzo dobrze, że odchodzą. Przynajmniej będzie o wiele mniej naciągaczy typu "prześlij kod, a do Ciebie zadzwonię".

 • 0

  2. ~jojo  2006-11-27 12:07:32  host: ekj122.internetdsl.tpnet.pl

  A ja mam bankomat prwie pod nosem, a obok sklep (w którym mogę kupić kupon papierowy). Zdrapek, to już dawno nie widziałem.

 • 0

  3. ~issa  2006-11-27 12:26:16  host: bah250.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A Plus konsekwentnie stara się wylansować zasilenia via ebok , omijając zupełnie pośredników.

 • 0

  4.  2006-11-27 12:49:55

  A u mnie w sklepie zdrapki sprzedają prawie w cenach zasileń na Allegro. Jeśli w e-banku nie ma żadnej promocji, kupuję właśnie tradycyjną zdrapkę.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-170-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet