Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zdarzyło się w tym tygodniu - 18-24. lipca

Zdarzyło się w tym tygodniu - 18-24. lipca

WitekT 18 Lipca 2005 12:56

0 0

Co zdarzyło się w tym tygodniu kilka lat temu? Zapraszamy do przeglądu najciekawszych wiadomości tygodnia z ostatnich 7 lat.

1998 rok

W Japonii ruszyła pierwsza sieć CDMA.

Brytyjskiemu Orange odmówiono postawienia wieży z antenami, która stylizowana była na sztuczne drzewo. Lokalni mieszkańcy po obejrzeniu projektu stwierdzili, że będzie wyglądała jak szczotka do czyszczenia toalety.

1999 rok

Tajlandia planuje wydać piątą licencję na sieć GSM, a Liechtenstein rozpoczął przetarg na wydanie pierwszych 4 licencji.

Grupa producentów infrastruktury telekomunikacyjnej pokazała przykład współpracy urządzeń różnych firm w jednej testowej sieci UMTS.

Turkcell ogłosił plany zwiększenia zasięgu swojej sieci GSM o północną część Cypru.

Reuters podpisał umowę z Ericssonem, na mocy której około 1000 użytkowników w Londynie i Frankfurcie uzyska dostęp do codziennych informacji za pomocą przeglądarki WAP.

2000 rok

Indyjscy operatorzy GSM zareagowali bardzo gwałtowanie na propozycję rządu - zamiany stałych opłat licencyjnych na procent od przychodów, który miał być na poziomie około 17%. Operatorzy stwierdzili, że to przynajmniej trzykrotnie za dużo.

Producenci telefonów komórkowych zostali zobowiązani do dołączączania do sprzedawanych urządzeń informacji na temat promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego przez ich telefony.

Deutsche Telekom stał się właścicielem 51% akcji krajowego operatora telekomunikacyjnego na Słowacji - Slovenskich Telekomunikacii.

Sejm przyjął senacką poprawkę do nowego prawa telekomunikacyjnego umożliwiającą operatorom pełny dostęp do pętli lokalnej.

Deutsche Telekom przejął amerykańską firmę telekomunikacyjną VoiceStream Wireless Corporation za 50,7 miliarda dolarów. O ten zakup walczyło także France Telecom.

Ministerstwo Łączności zapowiedziało, iż prawdopodobnie na początku października zostanie wystosowane zaproszenie do udziału w przetargu na telefonię komórkową UMTS.

2001 rok

Węgry, Irlandia i Portugalia odwołały swoje przetargi na sieci 3G w związku z dekoniunkturą na rynku telekomunikacyjnym.

Premier Jerzy Buzek zdymisjonował ministra łączności Tomasza Szyszkę. Jego obowiązki przejął wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff, a Ministerstwo Łączności zostało zlikwidowane. Rzecznik rządu Krzysztof Luft powiedział, że Tomasz Szyszko został odwołany za brak dostatecznego nadzoru, a nie z powodów prawno-karnych. Prezydent poparł decyzję.

Sejm odrzucił w głosowaniu rządowy projekt nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego, zakładający konieczność uzyskiwania zezwoleń na eksploatację sieci międzynarodowych.

Niezależny Operator Międzystrefowy (NOM) domaga się od Telekomunikacji Polskiej ponad 81 mln zł odszkodowania za to, że jego zdaniem z winy TP opóźniło się wejście spółki na rynek o pół roku.

Wyniki finansowe Ericssona za drugi kwartał 2001 roku, analitycy określili jako jedynie tak złe, jak się spodziewano. Raport wykazał 39% spadek dochodów z działu zajmującego się telefonią komórkową.

Plus GSM uruchomiła roaming międzynarodowy z siecią TIM w Peru. Był to setny kraj i dwusetny operator, z którego sieci mogą korzystać abonenci Plus GSM.

Zmienił się cennik Simplusa. Jedyną zmianą było obniżenie opłat za wysłanie wiadomości SMS wewnątrz sieci Plus GSM - do 40 gr brutto. Opłata za wiadomości wysyłane poza sieć Plus GSM, pozostała bez zmian i wynosiła 0,60 zł brutto.

Projekt ustawy, której celem jest podział Telekomunikacji Polskiej wniosła do Sejmu grupa posłów z różnych klubów. Podział miałby nastąpić już 1. stycznia 2002 r. Ustawa ostatecznie nie przeszła.
Na Rhode Island w USA wprowadzono zakaz rozmowy przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu.

2002 rok

Zadłużony niemiecki gigant telekomunikacyjny - Deutsche Telekom - ma nowego prezesa.Krytykowanego Rona Sommera zastąpił w środę Helmut Sihler. Notowania spółki na giełdzie we Frankfurcie od razu poszybowały w górę.

Motorola ogłosiła, że w drugim kwartale tego roku zanotowała największą stratę netto w swojej historii - 2,3 mld dolarów. Jednak po wyłączeniu kosztów restrukturyzacji mogła pochwalić się wysokim zyskiem.

Ericsson poinformował, że w drugim kwartale miał siódmą z rzędu stratę. Spółka obniżyła także swoją prognozę sprzedaży systemów komórkowych, ale dodała, że nadal spodziewa się osiągnąć zysk w 2003 roku.

Do poziomu 8,8 mld zł (czyli o 3,7% w porównaniu z przychodami I półrocza 2001 roku) zwiększyły się przychody Grupy Kapitałowej TP w I połowie 2002 roku.

Sharp ogłosił plany wejścia na brytyjski rynek telefonów komórkowych, najprawdopodobniej pod marką Vodafone Live!.

Słowacki rząd przyznał trzecią licencję 3G firmie Profinet.

Amerykański regulator rynku telekomunikacyjnego opóźnił o rok wprowadzenie przenośności numeru.

VoiceStream rozpoczął proces rebrandingu na T-Mobile USA.

2003 rok

Premier Leszek Miller powołał Wojciecha Hałkę na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury do spraw łączności.

Potrzebna była interwencja w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, by po trzech latach urzędniczych przepychanek Netia doczekała się rozpatrzenia odwołania od decyzji odmawiającej jej licencji na UMTS.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że publikowanie treści prywatnych rozmów telefonicznych jest sprzeczne z tymi prawami. Orzeczenie zapadło w postępowaniu, wszczętym na wniosek rodziny zmarłego premiera Włoch Bettino Craxiego.

Era udostępniła swoim klientom nowe sposoby wysyłania wiadomości z internetowych bramek SMS. Również właściciele telefonów komórkowych z przeglądarką WAP mogą korzystać z Bramki Omnix dostępnej na wap.eraomnix.pl, a Internauci mogą wykorzystywać skrypty do wysyłania wiadomości SMS ze swoich serwisów www.

Szwajcarski regulator rynku telekomunikacyjnego zapowiedział plany wydania kilku następnych licencji na sieci GSM.

NEC i Siemens wygrali kontrakt na budowę sieci 3G dla Hutchisona w Hongkongu.

Ericsson wygrał kontrakt na rozbudowę sieci T-Mobile w USA o EDGE.

Sklepy w USA rozpoczęły przyjmowanie zamówień na Nokię N-Gage.

2004 rok

Firmy antywirusowe po raz pierwszy w historii wykryły wirusa stworzonego na platformę Windows CE o nazwie Duts.

Neonode, szwedzki producent telefonów komórkowych, zapowiedziała wyprodukowanie tego lata pierwszego tysiąca urządzeń N1.

Trzej producenci sprzętu telekomunikacyjnego - Alcatel, Nokia i Nortel Networks - złożyli PTK Centertel w zamkniętym przetargu oferty budowy sieci komórkowej trzeciej generacji (UMTS). Oferty dotyczą radiowej części sieci.

Siemens SX1 McLaren Limited Edition jest już dostępny w Polsce.

Idea wprowadza naliczanie sekundowe jako promocję dla dotychczasowych abonentów.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~asd  2005-07-19 07:51:00  host: ajf18.internetdsl.tpnet.pl

  i po co to pisac???? to moze zacznijmy lekcje historii

 • 0

  2. ~  2005-07-19 12:08:00  host: external.ciech.waw.pl

  To jest po prostu piękne. Szczotka klozetowa buhahahahaha. Normalnie popłakałem się ze śmiechu.

 • 0

  3. ~  2005-07-19 12:10:00  host: external.ciech.waw.pl

  Poprawka przyjęta w 2000 roku. No co tam słychać "w temacie" pełnego dostępu do pętli lokalnej? Może czas rozpocząć jakieś obchody rocznicowe albo co?

 • 0

  4. ~  2009-05-06 16:02:58  host: adv233.neoplus.adsl.tpnet.pl

  pięknie

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-111-99.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 1000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet