Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zdarzyło się w tym tygodniu - 11-17 stycznia

Zdarzyło się w tym tygodniu - 11-17 stycznia

LuiN 17 Stycznia 2016 16:29

1 0

Zdecydowanie najwięcej kontrowersji wywołała w mijającym tygodniu decyzja UOKiK-u o nałożeniu na T-Mobile 4,5 mln zł kary i nakazaniu wypłaty rekompensaty dla klientów za bezprawne poinformowanie o podwyższeniu abonamentu.

Postępowanie przeciwko T-Mobile Polska zostało wszczęte w listopadzie 2014 roku po zawiadomieniach od konsumentów oraz na podstawie publikacji medialnych. Wątpliwości klientów operatora wzbudziło podwyższenie wysokości abonamentu o 5 zł. Konsument mógł się zgodzić na nowe warunki, zrezygnować z usług, albo skorzystać z nowej oferty proponowanej przez przedsiębiorcę. W opinii UOKiK-u operator wprowadził klientów w błąd. Ponadto, jednostronna zmiana warunków umowy naruszała dobre obyczaje, gdyż dotyczyła istotnych jej elementów. T-Mobile już zapowiedział odwołanie.

Zobacz: UOKiK: T-Mobile ma zapłacić 4,5 mln zł kary i po 65 zł klientom
Zobacz: Stanowisko T-Mobile Polska w sprawie decyzji UOKiK

Mijający tydzień to również fala informacji prasowych na temat dobrej kondycji Apple'a. Firma pochwaliła się ponad 10 mln płatnych subskrypcji Apple Music, analitycy szacują, że w 2015 roku Apple był największym producentem smartwatchy (czyli po 3 kwartałach od wejścia w ten segment rynku), a iOS 9 trafił już do 75% smartfonów i tabletów producenta.

Zobacz: 10 mln subskrybentów Apple Music
Zobacz: Apple miał w 2015 roku 52% światowego rynku smartwatchy
Zobacz: Rośnie popularność iOS 9

Pozytywne informacje na temat firmy sygnującej się logiem nadgryzionego jabłka przerwały szacunki, że Apple może sprzedać w 2016 roku mniej telefonów niż w 2015 roku. Byłby to pierwszy taki spadek w historii iPhone'ów.

Zobacz: Po raz pierwszy iPhone może sprzedawać się słabiej niż rok wcześniej

W ofertach sieci komórkowych na pierwszy plan wyszła promocja Virgin Mobile z pakietem 1 GB transferu za 2 zł. Wtórował jej Play, który ponownie przedłużył ważność pakietu 10 GB za 10 zł w ofertach na kartę. Jak przekazaliśmy jako pierwsi, już 22 stycznia możemy się też spodziewać nowej oferty abonamentowej dla klientów biznesowych Orange - istotnie zwiększą się w niej dołożone do abonamentu paczki danych.

Zobacz: Virgin Mobile - 2 złote za 1 GB w pakiecie #FREEMIUM
Zobacz: Play: 10 GB za 10 zł nadal dostępne
Zobacz: Zima 2016 w Orange - nowe oferty dla firm
Przeanalizowaliśmy dla Was rynek MNP. Z podsumowania za 2015 rok wynika, że z kwartału na kwartał udział P4 w liczbie numerów przychodzących systematycznie spada. W całym 2015 roku spadł on o 6,61 p.p., natomiast zaległości zaczął nadrabiać Polkomtel, który zarówno zredukował liczbę odejść, jak i też zwiększył liczbę przyjęć numerów. Mimo wszystko najlepszy bilans ma nadal P4 z 442,1 tys. numerów "na plusie". Orange, Polkomtel i T-Mobile więcej numerów oddali, niż przyjęli. Nową siłą stał się Virgin Mobile, który w 2015 roku przyjął od konkurentów aż 53 tys. numerów, w tym 18,5 tys. w samym tylko IV kwartale.

Zobacz: Pełny raport o przenośności numerów w 2015 roku

Najistotniejszą zmianą w strukturach zarządów polskich telekomów było w mijającym tygodniu powołanie Andreasa Bierwirtha na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej T-Mobile Polska.

Zobacz: Andreas Bierwirth przewodniczącym rady nadzorczej T-Mobile Polska

Czytelnicy TELEPOLIS.PL wyłonili w głosowaniu najgorętszy telefon 2015 roku (przetasowując nieco zestawienie redakcji). My zaś, podobnie jak w zeszłym roku, postanowiliśmy popatrzeć nieco w przyszłość telekomunikacji i przedstawić nasze prognozy dotyczące najważniejszych wydarzeń w branży w 2016 roku.

Zobacz: Czytelnicy TELEPOLIS.PL wybrali najgorętszy telefon 2015 roku
Zobacz: Co może być najważniejsze w branży w 2016 roku?

Na koniec warto jeszcze zapoznać się z komunikatem UKE dotyczącym "sygnałów" puszczanych z afrykańskich numerów. UKE przestrzega przed oddzwanianiem na tego typu numery, często zbliżone układem cyfr do numerów krajowych - grozi to naliczeniem dużych opłat. Urząd podaje też wykaz niebezpiecznej numeracji.

Zobacz: UKE ostrzega przed połączeniami z numerami afrykańskimi

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: telepolis.pl

w sumie: 1
  • -3

    1. ~misiek  2016-01-17 19:26:02  host: 162.247.72.200

    play wyhamowuje, ale to dobrze, bo z analiz wynika, że wcale nie jest to najtańsza sieć, chociaż ludzie wciąż tak myślą (i nie chcą przestać)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-228-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet