Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zdalna rekrutacja coraz częściej stosowana

Zdalna rekrutacja coraz częściej stosowana

LuiN 27 Sierpnia 2014 07:42

4 3

Wideokonferencje, rozmowy telefoniczne i za pośrednictwem Skype'a pozwalają zaoszczędzić czas i dają możliwość sprawdzenia większej liczby kandydatów. Nowoczesne technologie stosuje się przede wszystkim w początkowych etapach rekrutacji. Eksperci radzą kandydatom, by do wirtualnych rozmów dobrze się przygotować - zadbać o tembr głosu czy odpowiedni strój.

Pojawiły się nowe technologie, wraz z nimi nowe możliwości, a działy HR postanowiły z nich skorzystać. Oczywiście jest to proces nieco wolniejszy niż w innych aspektach naszego życia, ale tego typu metody są coraz częściej wykorzystywane i należy się do nich odpowiednio przygotować - ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Małgorzata Majewska, dyrektor ds. marketingu Monsterpolska.pl.

Wideokonferencje, rozmowy telefoniczne lub za pośrednictwem Skype'a są stosowane w pierwszych etapach rekrutacji. Nowoczesne metody wybierają firmy z branż związanych z nowoczesnymi technologiami lub te, które dopiero otwierają filie w Polsce. Takie formy rekrutacji pozwalają zaoszczędzić czas i sprawdzić większą liczbę kandydatów.

Jesteśmy w stanie zadać kandydatowi pytania i uzyskać odpowiedzi, które nas interesują na wstępnym etapie. Możemy uniknąć zbędnych spotkań i straty czasu, gdy oczekiwania nasze i kandydata są całkowicie rozbieżne. W bardzo szybki sposób uzyskujemy informację, czy idziemy dalej, czy jednak już na tym etapie musimy sobie powiedzieć "do widzenia" - podkreśla Majewska.

Do wirtualnych rozmów należy się dobrze przygotować, tak jak do bezpośredniego spotkania z pracodawcą. W przypadku wideokonferencje trzeba zadbać nie tylko o odpowiedni strój, lecz także o otoczenie - posprzątać, usunąć z kadru rzeczy, które mogą świadczyć o braku profesjonalizmu. Osoby, które dotychczas nie miały doświadczenia w tego typu rozmowach, powinny też wcześniej sprawdzić, jak wypadają przed kamerą.
Należy też zadbać o samą technologię. Zobaczyć, czy działa kamera, czy mamy na tyle szybkie połączenie z internetem, że będziemy w stanie przeprowadzić rozmowę bez większych problemów - radzi Majewska.

Rozmowy telefoniczne to krótsza forma rekrutacji - zazwyczaj nie trwa dłużej niż pół godziny. Także do nich należy się odpowiednio przygotować. Zadbać o ciszę i spokój w otoczeniu, nie rozmawiać podczas wykonywania innych czynności. Ważny jest też tembr głosu. Nie należy odbierać telefonu bezpośrednio po obudzeniu, bo rekruter będzie w stanie to usłyszeć.Mimo że rekrutacja przez rozmowę telefoniczną niesie ryzyko oszustwa (np. telefon odbierze osoba z lepszym głosem, czy taka, która potrafi zainteresować rekrutera), można to zweryfikować.

Pamiętamy głosy, notujemy to, co dana osoba powiedziała nam podczas rozmowy telefonicznej. Szybko więc jesteśmy w stanie zweryfikować, czy osoba, która z nami rozmawiała przez telefon, jest tą, która przyszła na rozmowę - podkreśla Małgorzata Majewska.

Źródło tekstu: Newseria     
Źródło zdjęć: Flickr

Dodaj do:

Tagi: małgorzata majewska | rekrutacja | skype

w sumie: 6
 • 0

  1. ~Andrzej z Czeladzi  2014-08-27 08:13:15  host: 81.219.84.18

  Korzystam ze Skype 5 razy w tygodniu, to daje nam 20 w miesiacu i 120 w roku. Przez 10 lat korzystałem ze Skype 1200 razy co daje nam o 2 razy wieksza liczbe korzystania niz 600. Wynika z tego , ze skype jest dobry

  Pozdrawiam.

 • 2

  2. ~aquick  2014-08-27 08:24:43  host: cst-prg-76-14.cust.vodafone.cz

  Odpowiedni tembr głosu, strój, porządek w pomieszczeniu... jaki ktoś jest naprawdę wychodzi z czasem, gdy potrzeba wziąć zastępstwo za koleżankę a się nie chce, potrzebny urlop na wakacje a szef mówi nie albo kolega z zakładu awansuje :)

 • 4

  3. ~  2014-08-27 08:31:12  host: 77-254-255-100.adsl.inetia.pl

  kursywa nie zamknęła się ;)

 • 3

  4.  2014-08-27 08:36:08

  W Polsce rekrutacje miałem przeprowadzane tylko face2face. Za granicą tylko telefonicznie lub przez Skype, no chyba, że byłem akurat na miejscu. Rekrutacja przez Skype jest najbezpieczniejsza, najlepsza i najszybsza. Jeżeli ktoś ma Skype to rekrutacja tylko w taki sposób powinna być przeprowadzana.

 • 0

  5.  2014-08-27 08:57:34

  3, już poprawiam :)

 • 0

  6. ~e  2014-08-27 17:29:14  host: public-gprs517488.centertel.pl

  Rozmowę via skype miałem tylko jedną. Przez tel. 2-3, z czego jedna udana. Niestety nasz naród jeszcze nie dojrzał do tego, że zamykając się na kandydatów mobilnych, zamykają się na specjalistów spoza swojego regionu. Najbardziej durną rasą są blondynki w HR, które zamiast właśnie zaproponować pierwszą rozmowę via tel. zapraszają do biura oddalonego nieraz o kilkaset km, po to tylko, żeby zadać szablonowe pytania - te same, które mogłaby zadać przez tel. Wiadomo, że są zawody, w których bez fizycznego kontaktu nie da się zweryfikować "jakości" kandydata, ale bywają i takie, gdzie wystarczy wiedza i umiejętności. Rozumiem, że czasami robi się testy i trudno przeprowadzić je przez neta. Ale to powinno odbywać się już na drugim spotkaniu... A wiedza i doświadczenie i tak wychodzą w praniu. Można pięknie gadać co się potrafi, a rzeczywistość i tak to weryfikuje :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-32-164.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet