Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zbliża się Nano SIM - wśród kłótni producentów

Zbliża się Nano SIM - wśród kłótni producentów

LuiN 21 Marca 2012 11:18

0 0

nano sim Giesecke & Devrient, niemiecka firma, która wymyśliła kartę SIM, wyszła ostatnio z ideą wprowadzenia karty nano-SIM - o 1/3 mniejszej od i tak maleńkiej karty micro-SIM. Producenci przyjęli pomysł z entuzjazmem, ale proponują własne standardy karty.

Apple zaproponował kartę, którą wsuwałoby się do urządzenia na specjalnej tacce - tak jak obecnie micro-SIM w iPhone'ach i iPadach. Nokia z pomysłem Apple'a nie zgadza się, promując swoją wersję karty i popierają ją w tym Motorola i RIM.




Apple ma jednak nie mniejsze wsparcie, w postaci głosów ETSI (z ang. European Telecommunications Standards Institute). Ponadto amerykański koncern zarejestrował w ETSI sześć swoich różnych oddziałów jako organy głosu, zapewniające 45 głosów każdy, co powinno wystarczyć by odeprzeć 92 głosy Nokii.

Karty nano-SIM mają być wstecznie zgodne z dużymi kartami SIM i za pomocą specjalnego adaptera będzie można je umieszczać w starszych telefonach. Miniaturyzacja karty przyniesie dalszą oszczędność miejsca w telefonach, jednak z racji częściowego spopularyzowania kart micro-SIM (Apple, Nokia, Motorola, Sony Ericsson), spowodować może duży bałagan na rynku.

Źródło tekstu: Financial Times, wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 5

    1. ~asd  2012-03-21 11:36:58  host: z41-05.opera-mini.net

    Nie chce mi się wierzyć, że różnice w wielkości mikrosim i nanosim mają jakiekolwiek znaczenie przy projektowaniu wnętrza telefonu. Raczej kolejna wojna producantów o użycie "ich" standardu...

  • 0

    2.  2012-03-21 11:50:31

    Już czekam na pikosim.

  • 1

    3.  2012-03-21 11:51:33

    1, asd, generalnie zgadzam się z Tobą, jednak nowe karty przynieść mogą też kolejną generację usług opartych o SIM. Np. rozwiązania dla bankowości mobilnej.

  • 1

    4. ~aa  2012-03-21 11:52:18  host: ip-78-30-110-5.free.aero2.net.pl

    A może jak onegdaj wgrywać do telefonu?

  • 0

    5.  2012-03-21 11:52:55

    microsim, nanosim -> może od razu nosim :)

  • 0

    6. ~b  2012-03-21 11:55:22  host: ip-78-30-103-187.free.aero2.net.pl

    Po co miniaturyzować ? Przecież telefony i urządzenia rosną a nie maleją - to nie wspaniale lata 90te i tak do 2003 kiedy telefony malały- np Ericsson t28i albo Nokia 8210. Kolejno producenci próbują zrobić z kogoś idiotę - bo na do im potrzeba więcej miejsca - na baterie( w końcu te wasze telefony- jeśli chodzi o czas czuwania są bezużyteczne) ?! Bez jaj !

  • 1

    7. ~  2012-03-21 11:55:38  host: z08-06.opera-mini.net

    Zmieniając telefon trzeba będzie zmienić sim, albo włożyć do odpowiedniego adaptera. Oj czarno to widze.

  • 0

    8.  2012-03-21 11:56:40

    @1 poczytaj ile jest rodzajow ukladow SMD, to zrozumiesz, ze jednak wielkosc ma znaczenie.

  • 0

    10. ~b  2012-03-21 12:01:53  host: ip-78-30-103-187.free.aero2.net.pl

    Chociaz idea jest ok- wpakujemy kolejny gpu w telefon ! Bedzie szybciej dzialal ale krócej. Swoja droga, ile miejsca by zaoszczedzili gdyby robili aku zintegrowane z tylna klapka telefonow. Tyle, ze nie mozna by bylo klepac tych samych modeli aku do wszystkiego... eh istne rozdwojenie jazni maja.

  • 0

    11.  2012-03-21 12:09:12

    Producenci telefonów to już pogłupieli skoro tak entuzjastycznie i ochoczo podchodzą do nowego standardu (?!) SIM... PS. Oszczędność miejsca? Śmiechu warte. Walicie smartfony które ledwo w kieszeń się mieszczą (Samsung Note) a raptem miejsca na małą SIM wam brakuje? Może baterię zrobicie mikro? 50% więcej miejsca byście mieli...

  • 0

    12.  2012-03-21 12:26:58

    kolejne wojny standartow i bezsensowne w dodatku.wymaszane jest to przez producentów zeby napychac im konta bankowe a nie jest to powodowane wymogami technicznymi. na obecnych kartach sim i micro sim mozna wprowadzac usługi jakie sie chce.obecne karty sim sa małe i mniejsze byc nie musza. kolejna bzdura a słuzaca do drenażu kieszeni uzytkowników

  • 0

    14. ~Paweł Nyczaj  2012-03-21 13:07:15  host: 87-206-133-136.dynamic.chello.pl

    Ja już bym zostawił MicroSIM. Chyba przypadek HD-DVD powinien nauczyć, czym kończy się wojna standardów. Jak wiadomo rynek nie zaakceptował dwóch standardów płyt o pojemności wielokrotnie większej niż DVD i przebił się promowany przez Sony BluRay. Z nowym standardem kart SIM będzie tak samo. Poza tym na nowych kartach musi się zmieścić aplikacja bankowa współpracująca z telefonami NFC i wieksza pamięć na kontakty.

  • 1

    15. ~Paweł  2012-03-21 13:31:30  host: apn-77-115-9-234.dynamic.gprs.plus.pl

    Co można zrobić jak spadają przychody ze sprzedaży gołych kart SIM? Wymyślić nowy standard, dać działkę producentom sprzętu za wsparcie i wymusić masową wymianę SIMów u Klientów. Całe działanie to wymuszone postarzanie produktu, a nie jakieś innowacje. Słuchawki się naturalnie zużywają, ludzie je wymieniają, a SIMy nie. A więc na wysyconym rynku sprzedaż nowych SIMów spada i trzeba to jakoś ratować za pomocą sztucznie wymuszonych wymian...

  • 0

    16. ~  2012-03-21 14:31:48  host: afjt64.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @5, O! Popieram w całej rozciągłości!

  • -1

    17. ~as  2012-03-21 15:48:52  host: 212.184.190.50

    Nowa karta powinna być mikroskopijna. Wówczas powstaną kolejki to tatuażystów by wszczepić sobie nowy iPhone 8 do ucha albo w jakieś inne mało widoczne miejsce.

  • 0

    18.  2012-03-21 17:00:24

    Ooo, to telefony mają maleć? Ja widzę raczej odwrotny trend. Po za tym milimetrowa różnica (microsim vs nanosim) oznacza naprawdę duuuużą oszczędność miejsca...

  • 1

    19. ~MANIEK  2012-03-21 20:53:17  host: 188.147.141.33.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Kolejny pomysł aby wyciągnąć forsę z kieszeni konsumentów !

  • 0

    20. ~  2012-03-21 21:28:11  host: 19-to3-1.acn.waw.pl

    Taaaa specjaliści, na kartach sim, to jest taki biznes , że hooo hooo. Piszecie jak potłuczeni. Karty są za duże i tyle :-)

  • 0

    21. ~Normalny  2012-04-28 00:24:24  host: 87-207-23-14.dynamic.chello.pl

    @20 To sobie dotnij np. żyletką i będziesz miał mniejszą.

Dodaj swoją opinię