Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości "Zawieszenie" w starej cenie

"Zawieszenie" w starej cenie

sirmark 20 Września 2007 12:18

0 0

Posiadacze telefonów stacjonarnych nie zapłacą wyższej ceny za okresowe zawieszenie świadczenia usług. UKE sprzeciwił się podwyżce, którą Telekomunikacja Polska chciała wprowadzić od 1 marca tego roku. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę TP.

W rezultacie, zgodnie z obowiązującym od 1 września aktualnym cennikiem usług TP, abonenci telefonów stacjonarnych zapłacą za okresowe zawieszenie usług telefonicznych tak jak dotychczas - 21,35 zł miesięcznie. W przedłożonym przez TP projekcie cennika, zawieszenie na czas nie dłuższy niż 12 okresów rozliczeniowych (czyli do roku) miało kosztować 36,60 zł miesięcznie płatne jednorazowo.

Telekomunikacja Polska uzasadniała podwyżkę wzrostem kosztów (chociażby utrzymywania łączy), których nie pokrywa obecna opłata. Przedstawiła też, co się składa na owe koszty.




Prezes UKE zgłaszając sprzeciw, stwierdził, że nowa wysokość opłaty za zawieszenie świadczenia usług nie została ustalona na podstawie kosztów ich świadczenia oraz, jak tego wymaga prawo telekomunikacyjnego, na przejrzystych, obiektywnych i niedyskryminujących kryteriach.

Telekomunikacja zaskarżyła tę decyzję do sądu, ale uznał on, że prezes UKE miał uzasadnione podstawy do zakwestionowania cennika TP. Jako operator o dominującej pozycji rynkowej, świadczący usługi powszechne, TP jest zobowiązana do określania kosztów na podstawie ich faktycznej wysokości. Informacje podane przez spółkę nie pozwoliły jednak na ocenę, na jakich kryteriach oparto kalkulację kosztów. Prezes UKE nie mógł więc ustalić, czy są to koszty rzeczywiste.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 0

    28. ~ds  2007-09-20 21:55:04  host: nat-be2.aster.pl

    @ukenamuniu - abo socjalny poniżej kosztów? to jak to jest, że innym operatorom, którzy nie mają szans na dotację jaką może dostać operator dominujący, opłaca się świadczyć usługę za podobną cenę? może świadczy to o tym, że koszty wyliczone przez tpsa są przeszacowane / wzięte z sufitu (takie dali, bo akurat było im wygodnie)?

  • 0

    29. ~robaas  2007-09-20 22:14:55  host: gmj110.internetdsl.tpnet.pl

    #28: ktory operator swiadczy za podobna cene do socjalnego swoje uslugi? jak mozesz napisz mi.

  • 0

    30. ~mike278  2007-09-20 22:54:17  host: xdsl-10361.walbrzych.dialog.net.pl

    moge ci podac. dialog. http://www.dialog.pl/cms/upload/taryfa_telekomunikacyjna_indyw-d 2223.pdf taryfa atut, i porownaj taryfe domowa jej mozliwosci, drozsza o uwaga niecale 7 pln.

  • 0

    31. ~ds  2007-09-21 09:42:58  host: mail2.dzbank.pl

    @robaas - Netia, 60 min za ok 30 zł...

  • 0

    32. ~ds  2007-09-21 09:48:15  host: mail2.dzbank.pl

    nie no, z netią dałem ciała, bo tu akurat drożej. mój błąd...

  • 0

    33. ~pferd  2007-09-21 10:17:58  host: 80.51.180.6

    http://www.ost.net.pl/cennik_ost_linie_analogowe.pdf abonament 36.60 i polaczenia wewnatrz sieci bezplatne ..... tpsa tak nie moze??

  • 0

    34. ~ds  2007-09-21 12:04:36  host: mail2.dzbank.pl

    @pferd: pewnie może, ale po co? lepiej powiedzieć, że koszt utrzymania linii to 36,6 i domagać się dopłat albo zmuszać ich do zakupu abo za 50, jeśli chcą mieć net. Ciekawe, że u innych isp nie ma raczej takich zwyczajów.

  • 0

    35. ~jareckim  2007-09-21 14:15:25  host: 87-205-164-215.adsl.inetia.pl

    TP prawie do wszystkiego wynajmuje firmy zewnętrzne. I za naprawy, konserwacje i usuwanie awarii płaci ryczałtem po ok. 10 zł. od gniazdka. Biorąc 36.60 zarabia na czysto ok. 26 zł.

  • 0

    36. ~ds  2007-09-21 14:38:10  host: mail2.dzbank.pl

    Te 26 zł to pewnie na pokrycie 'kosztów ogólnego zarządu' oraz oczywiście na rozwój sieci na terenach niezurbanizowanych i wspieranie akcji charytatywnych - także nie szkoda chyba nikomu zapłacić.

  • 0

    37. ~Greg  2007-09-21 18:35:20  host: abam201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    27: A jak TP może przedłużać skoro decyzje UKE mają rygor natychmiastowej wykonalnościz z nieralnymi terminami. Wszędzie w Europie są dawane incumbentom dłuższe terminy

  • 0

    38. ~Greg  2007-09-21 18:39:45  host: abam201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    35: Nie wiesz jakie TP ma koszty. Ostatnia kalkulacja kosztów usług powszechnych została pozytywnie przyjęta przez niezależnego audytora. Jest to wswietle naszego prawa argument niepodważalny z tego co wiem. ponadto koszty są tajemnicą każdego przedsiębiorstwa, a więc Ty z pewnością nie będziesz je znał, chybaże pracujesz w UKE, u audytora lub w sądzie.

  • 0

    39. ~Greg  2007-09-21 18:55:14  host: abam201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    30: Nie wiem w jakim celu podajesz przykład Dialogu bo ja tam nie widzę żadnej rewelacji.

  • 0

    40. ~Greg  2007-09-21 19:01:12  host: abam201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    33: Instalacja urządzeń stanowiących zakończenie łącza kosztuje 36,60 :)) i to jeszcze za każdy aparat :)))

  • 0

    41. ~Greg  2007-09-21 19:13:36  host: abam201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    28: Ach jeszcze nie mogę zapomieć o dotacji, o której wspominasz. :)) Zapominasz chyba, że UKE ostatnio nie przyznał TP dofinansowania do usług powszechnych.

  • 0

    42. ~  2007-09-21 19:41:28  host: p09-13.opera-mini.net

    to co dzieje sie w tp jest niepojete ja zrezygnowalem z telefonu ( socjalny) dzwonili do mnie zebym nie rezygnowal a przeciez dla tp to czysty zysk 36.60-28.06=8.54

  • 0

    43. ~ds  2007-09-21 21:17:33  host: nat-be2.aster.pl

    #27 - wg PT z 2004 roku dostawca usług telokom nie może uzależniać świadczenia usługi od konieczności korzystania z innej usługi (vide tel i neo). Pytanie za 100 pkt: ile tepsie zajęło wdrożenie tego w życie (rozdzielenie neo od abo) i ile broniła się brakiem możliwości technicznych?

  • 0

    44. ~ds  2007-09-21 21:26:31  host: nat-be2.aster.pl

    poprzedni post odnosił się oczywiście do wypowiedzi #37 Poza tym nie wiem, jakie tpsa ma koszty, natomiast są chyba dużo większe niż innych opów, mimo, że zgodnie z ekonomią skali powinno być odwrotnie. UKE nie przyznał tepsie dotacji - ja nie tracę przez to snu, co najwyżej może prezes Witucki. Wiem, że z pkt widzenia tej firmy powinna ona zachować wieczny monopol na łącza, a inni jak chcą wejść na rynek to wg jej zwolenników powinni zacząć od rozprowadzenia swoich kabli po wsiach najlepiej - w końcu dostępu do studzienek w miastach tpsa im nie da, a przecież nie przeorają nagle warszawy, żeby swoje kable położyć.

  • 0

    45. ~ds  2007-09-21 21:43:23  host: nat-be2.aster.pl

    @Greg (#39 i #40), no może zaraz nam powiesz, że tpsa ma najlepszą ofertę na tel i net, a orange jest najtańszą siecią komórkową? Ja w aster za net (3MB) płacę średnio 65 zł/mies przy umowie na rok. W tpsie za tyle dostałbym 0,5MB, a za to samo (prawie: 2 MB), co w aster zapłaciłbym 105 i jeszcze 36 za utrzymanie lini albo abo za 50 - no rzeczywiście koszty w tpsa muszą być wysokie. I nie mów, że to dlatego, ze tpsa musi udostępniać swe łącza innym. Gdyby wcześniej, nim miała taki obowiązek, zamiast wydawać kasę na prawników (odwołania) wydawała na co trzeba, to może teraz nie byłoby takich różnic. Ale wielkie dojenie się już skończyło...

  • 0

    46. ~  2007-09-22 16:07:09  host: gdn114.internetdsl.tpnet.pl

    Ile kosztuje teraz abo socjalny w TP?

  • 0

    47. ~ukenamuniu  2007-09-22 19:36:34  host: nat-go2.aster.pl

    #46 szukaj: http://www.tp.pl/prt/pl/klienci_ind/telefon_domowy/abonament/soc jalny/

Dodaj swoją opinię