Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zatrute jabłko

Zatrute jabłko

Q! 21 Lipca 2009 18:35

0 0

25-letni inżynier z firmy Foxconn popełnił samobójstwo po tym, jak jeden z egzemplarzy iPhone'a czwartej generacji, którymi miał się zaopiekować, zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Całą historię opisuje chiński serwis tech.QQ.

9. lipca Sun Danyong, inżynier pracujący w firmie Foxconn, otrzymał 16 egzemplarzy prototypu iPhone'a kolejnej generacji, które zostały wytworzone w lokalnej fabryce. Jego zadaniem było przekazanie ich do Apple. Jednak nazajutrz zorientował się, że jeden z telefonów zaginął. Podejrzewał on, że stało się to jeszcze w fabryce, jednak nie był w stanie tego udowodnić. 13. lipca poinformował o tym fakcie swojego przełożonego.

Dwa dni później trzech pracowników firmy Foxconn nielegalnie przeszukało mieszkanie podejrzanego. Sam zainteresowany został zatrzymany i przesłuchany w toku prowadzonego wewnętrznego śledztwa. W jego trakcie, jak informują lokalne media, miał on być wielokrotnie znieważany i bity.

Danyong nie wytrzymał napięcia związanego z zaistniałą sytuacją i trzy dni później popełnił samobójstwo, wyskakując nad ranem z okna swojego mieszkania. Zginął na miejscu.




Cała sytuacja wywołała ogromne poruszenie, nie tylko w lokalnych mediach. Chińscy komentatorzy przedstawiają ją jako jeden z skrajnych przykładów na to, do czego może prowadzić chęć przestrzegania za wszelką cenę tajemnic technologicznych Apple przez lokalne firmy.

Według niepotwierdzonych informacji każdy przeciek informacji na temat nowych produktów Apple przed ich premierą skutkuje skreśleniem takiej firmy z listy ewentualnych przyszłych kooperantów.

Obecnie firma Foxconn odpowiedzialna jest za produkcję dla Apple m.in. iPhone'ów oraz iPodów. Nie wiadomo jeszcze czy poniesie ona jakiekolwiek konsekwencje w związku z zaistniałą sytuacją.

Źródło tekstu: tech.QQ, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~wilku  2009-07-21 19:22:33  host: host-81-190-47-145.lodz.mm.pl

    Chiny to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,3 mld osób Obecnie 12,9........ :) A tak na powaznie to chore jest odbieranie sobie zycia kosztem tajemnicy firmowej . Coz nie znam tamtejszego rezimu ale ta wiadomosc robi swoje

  • 0

    6.  2009-07-21 19:23:31

    matteo - bo to czwarta edycja / generacja telefonu (po pierwszym iPhonie, iPhonie 3G oraz 3GS). 3, despera - nie jesteś na bieżąco - oficjalnie iPhone'y mają już MMS-y.

  • 0

    7.  2009-07-21 19:25:09

    LuiN: A właśnie, czyli dwa toki rozumowania... Ja bym to zmienił na "edycja" :) Będzie bez niedomówień :)

  • 0

    8. ~mobile  2009-07-21 19:40:26  host: 188.33.83.46

    poniesie a nie poniesienie, w ostatnim zdaniu jest bląd, a tak wogóle, to kto to może wiedziec czy to było samobójstwo...

  • 0

    9.  2009-07-21 19:46:28

    *** mobile - dzięki za czujność, już poprawiamy. ;-)

  • 0

    10. ~TLC  2009-07-21 19:47:40  host: w3cache.dialog.net.pl

    Smutno mi się zrobiło :( Przez pewien czas pracowałem w serwisie MSI we Wrock. Żal czasem było patrzeć jak żółci jadą po sobie, wystarczy tylko, że ktoś jest ciut niżej w łańcuchu pokarmowym... Za takie zachowanie od Polaka to już dawno miałby mordę obitą...a żółci grzecznie przepraszali za swoje błędy....

  • 0

    11. ~bulaziom.net  2009-07-21 19:58:15  host: 78.8.106.127

    W "czwartej generacji" chodzi tylko o to by była dobra nazwa, która się sprzeda;)

  • 0

    12. ~adam  2009-07-21 19:59:27  host: user-89-108-251-77.mobile.playmobile.pl

    pewnie dodadza transmiter fm

  • 0

    13. ~pabloki  2009-07-21 20:19:27  host: 94.254.137.74

    a ja myslalem ze pomaranczowy ma niezyt zoladka

  • 0

    14.  2009-07-21 23:03:54

    dziwi mnie to poruszenie dotyczące nazwy przyszłego iPhone'a. Apple już od dawna "numeruje" swoje sprzęty. Tyczy się to iPodów, notebooków i komputerów stacjonarnych. To bardzo łatwy sposób na rozróżnienie sprzętów i widać w tym logikę. Poza tym jakoś nikt nie narzeka, że Nokie E61, zastąpiła E62 i nikomu nie przychodzi na myśl, że to dla zwiększenia srzedaży.

  • 0

    15. ~misieq  2009-07-21 23:05:40  host: 213.134.172.48

    foxconn wysoka jakość hahha kupcie sobie ich płytę główna do PC i wesołych świąt

  • 0

    16. ~iskra  2009-07-21 23:41:55  host: xdsl.204.c94.petrotel.pl

    a taki byl ladny amerykanskiii ^^ nie no ale tak powaznie to ludzie kupuja apple bo jest z USAAA a tu prosze japonczycy sie zabijaja o niego czy tam chinczycy ;p

  • 0

    17. ~do 15 ~miseq  2009-07-22 00:17:13  host: 195.74.79.190

    @15 ~miseq Mądralo tak się składa że Foxconn produkuje płyty główne do serwerów dla wielu uznanych na świecie producentów. To że jako lama o tym nie słyszałeś i nie wiesz to już twój problem. Znając życie to pewnie jesteś jakimś tępym dzieckiem neostrady.

  • 0

    18. ~  2009-07-22 05:29:50  host: t09-11.opera-mini.net

    Czy ten Q moglby sie opanowac ze swoja fobia. Producent teroryzuje pracownikow bo dla niego umowa z apple to miliardy. Apple nie ma tu nic do rzeczy gdyby zgubil Nokie byloby tak samo ale trzeba napisac o jablkach zgilych. Drogi Q to sie da wyleczyc. To zwykla fanbojowska fobia, Luin prosze pozycz mu iphona na tydzien

  • 0

    19. ~WTF  2009-07-22 08:21:14  host: chello089074076088.chello.pl

    swiat schodzi na psy. Doczego to doszlo. Ze ludzkie zycie jest mniej warte od jakiegos tam kawalka zlomu. Gdyby Microsoft mial zabijac swoich pracownikow za kazdy wyciek Windowsa, to by juz nikt tam nie pracowal. bo by juz nie zyli. Ehhh

  • 0

    20. ~robbo2k  2009-07-22 08:22:15  host: 82.160.0.12

    Microsoft na szczescie nie robi softu w Chinach... ale za wyciek prototypu Zune juz pewnie by kogos zabili

  • 0

    21.  2009-07-22 11:19:59

    Gdyby Apple tak nie naciskał, to by takich tragedii nie było. A pewnie tylko jedna taka wypłynęła na wierzch. Swoją droga iPhone 4 będzie teraz nosił ślady krwi tego pracownika, bleh. Kto to kupi? Może nazwiemy go iPhone 4B [blood]?

  • 0

    22. ~  2009-07-23 10:30:14  host: t02-10.opera-mini.net

    Nie ma co zwalać na firmę to poprostu mentalność żółtej rasy, jest ich za dużo więc ludzkie życie niewiele warta.

  • 0

    23. ~Dina  2009-07-23 10:44:47  host: f143-057.opera-mini.net

    Bardzo smutny ten news. :(

  • 0

    24. ~daisy  2009-07-30 13:42:30  host: 212.244.176.158

    @20. Nie wiem jakie szczęście widzisz w tym, że MS nie robi softu w Chinach... Wogólnie nie wiem o jakim szczęściu mówić w kontekście MS... A może wprost odwrotnie - może nawet byłoby lepiej i niezawodniej i taniej gdyby zaczeli tak robić... MS made in China. Ale to nie wszystko. Kto jest pewien tego medialnego szaleństwa z Iphonem? Kto jest pewien, że popełnił samobójstwo a nie np. wypadł podlewając kwiatki na balkonie albo paląc skręta? Kto jest pewien, że to sąsiad z dołu po przegranym meczu w PS3 nie wywalił go za okno? Tak czy owak - jest jedna prawda... Nie ważne w jakich okolicznościach - im bardziej kontrowersyjne tym lepiej... Ważne żeby Iphone się sprzedał... A taki szał i szok robi niezły spektakl. Wcale nie zdziwiłbym się gdyby tą bajkę wymyślił sam Apple - nawet gdyby było tak jak mówiłem - że spadł bo potknął się o fikusa. Oczywiście kaczkę puszczono by nioficjalnie, oficjalnie wszystkiego by się wyrzekali... Ludzie - MARKETING...

Dodaj swoją opinię