Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zarząd o wynikach Netii i P4

Zarząd o wynikach Netii i P4

sirmark 15 Listopada 2006 16:03

0 0

Zarząd Netii komentuje wyniki oraz obecną sytuacje firmy.

Paweł Karłowski, p/o prezesa zarządu Netii, stwierdził: - Trzeci kwartał 2006 r. był ponownie okresem szybkich zmian rynkowych, jednak udało nam się mimo to osiągnąć zamierzony poziom przychodów i odnotować ich wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem.

W ostatnim czasie zostały wydane decyzje otwierające dostęp do szerokopasmowego Internetu (bitstream access), hurtowy dostęp do abonamentu i do lokalnej pętli abonenckiej. Podpisaliśmy już z TP umowę bitstreamu i przygotowujemy się do uruchomienia usług w technologii ADSL dla klientów TP w grudniu br. W związku z obecnym tempem zmian regulacyjnych Netia zmodyfikowała plany rozwoju projektu WiMAX na ten rok, dokonując realokacji części planowanych nakładów inwestycyjnych na rozwój bitstreamu i innych metod dostępu do usług telekomunikacyjnych otwartych decyzjami regulatora. Liczba stacji bazowych WiMAX, które planujemy uruchomić w tym roku, została zmniejszona z 80 do 50, w tym 25 stacji już działa. Szeroko zakrojone testy komercyjne usług w technologii WiMAX wypadły satysfakcjonująco i Netia zamierza rozwijać WiMAX w przyszłości jako element zrównoważonego zestawu technologii dostępowych, umożliwiających świadczenie zaawansowanych usług szerokopasmowych w sposób efektywny kosztowo.

Nasza spółka stowarzyszona P4 osiągnęła kolejny ważny etap, pozyskując finansowanie od dostawcy o wartości 150 mln euro na budowę sieci UMTS. Powyższy kredyt, wraz z wkładami udziałowców na kapitał, zapewnia spółce P4 środki finansowe na budowę sieci w największych polskich miastach i pozwala na rozpoczęcie świadczenia usług zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami. Z drugiej strony przesunięcie startu usług P4 na 2007 r. było rozczarowujące, lecz nieuniknione z uwagi na znaczne opóźnienia w pozyskiwaniu zezwoleń środowiskowych na budowę sieci. Współpracujemy intensywnie z zarządem P4 nad rozwiązaniem tej sytuacji. Komercyjne uruchomienie usług i budowa własnej sieci UMTS przez P4 są kluczowe dla osiągnięcia przez Netię jednego z podstawowych celów operacyjnych, tj. włączenia produktów i usług komórkowych P4 do oferty dla klientów Netii.

Zarząd i rada nadzorcza Netii są bliskie zakończenia prac nad strategią Spółki na okres najbliższych pięciu lat (lata 2007-2011). Strategia uwzględni zarówno nowe możliwości pojawiające się wraz z przyspieszonymi zmianami w otoczeniu regulacyjnym, jak i wyzwania stojące przed dzisiejszą podstawową działalnością Netii. Spodziewamy się, że nowa strategia zostanie ogłoszona w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Jon Eastick, główny dyrektor finansowy Netii, powiedział: - Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w trzecim kwartale br. Netia powróciła do wzrostowej tendencji przychodów w porównaniu z poprzednim kwartałem. Stabilne przychody z bezpośrednich usług głosowych wzmocniły efekt wzrostu przychodów z tytułu transmisji danych, usług hurtowych i rozliczeń międzyoperatorskich oraz ujęcia po raz pierwszy przychodów Pro Futuro w wysokości 11,4 mln zł.

Podtrzymujemy naszą wcześniejszą prognozę przychodów na 2006 r. w kwocie 870-895 mln zł. Jednak utrzymująca się presja na marże spowodowała konieczność obniżenia prognozy skorygowanej marży EBITDA za ten rok do poziomu 24%-25%.

Wyniki finansowe osiągnięte za pierwsze trzy kwartały 2006 r. są poniżej zakładanego poziomu, a grupa Netia nie była w stanie odnotować co kwartał zysku operacyjnego, częściowo ze względu na amortyzację historycznych inwestycji w aktywa trwałe, których łączna wartość wynosi 2,2 mld zł. W najbliższym czasie spodziewamy się ukończyć nasze nowe plany długoterminowe i wówczas przeprowadzimy test na utratę wartości obecnych aktywów. Może on skutkować dokonaniem w czwartym kwartale 2006 r. znaczącego odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych Netii, jednak w tej chwili nie jesteśmy w stanie oszacować jego wielkości.

Netia nadal utrzymuje silną pozycję finansową - na koniec trzeciego kwartału Spółka posiadała gotówkę i depozyty w funduszach inwestycyjnych rynku pieniężnego w wysokości 160,8 mln zł. Ponadto pozyskaliśmy niedawno finansowanie zewnętrzne w postaci kredytu w rachunku bieżącym i kredytu wspierającego płynność finansową w łącznej kwocie 200,0 mln zł. Kredyty te zapewniają Netii krótkoterminową elastyczność w prowadzeniu działalności operacyjnej i są pierwszym krokiem do pozyskania finansowania niezbędnego do pełnego wykorzystania nowych możliwości, które pojawiają się na rynku.

Szczególnie cieszy zawarcie przez P4 umowy kredytowej z China Development Bank o wartości 150 mln euro, która umożliwi spółce kontynuowanie budowy sieci UMTS w oparciu o sprzęt firmy Huawei. Wkład Netii w zabezpieczenie kredytu obejmuje gwarancje do maksymalnej wysokości 27,0 mln euro. Fakt, że w początkowej fazie działalności P4 było w stanie pozyskać finansowanie zabezpieczone głównie na projekcie UMTS odzwierciedla duży potencjał czwartego operatora komórkowego w Polsce, a także Netii w zakresie realizacji jednego z naszych celów strategicznych związanych ze współpracą z P4.

Źródło tekstu: Netia     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~muddy  2006-11-15 17:15:25  host: w3cache2.icm.edu.pl

  Świetnie. Inne źródło stwierdza: Netia nie przewidziała liberalizacji rynku. Co oznacza ni mniej ni więcej, że nie mają ochoty budować infrastruktury (ograniczenie planów WiMax), tylko będą brać kasę za usługi świadczone na infrastrukturze TP (bitstream access). Tutaj widać, że nie zawsze liberalizacja jest dobra dla klientów - na pewno hamuje rozwój infrastruktury... :(

 • 0

  2. ~poznaniak  2006-11-15 17:46:35  host: 213-238-100-225.adsl.inetia.pl

  Lepsza byłaby więc sprzedaż WiMaxu powiatowym operatorom, którzy na bitstream access nie mogą liczyć. Netia, jak zwykle zawodzi, choć i tak jest o wiele wydajniejsza niż NASK, PIONIER itp. żerujące na pieniądzach podatników!

 • 0

  3. ~  2006-11-15 19:22:02  host: inet20907-1.eranet.pl

  Coz, Nietia znow pokazala, ze tak na prawde to tylko biadolic umie. Coz. Noy zarzad dostal dyspozycje wyczyszczenie firmy do sprzedazy i ja wykona...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-170-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon powyżej 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet