Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zapłać komórką za bilet teraz również w Krakowie

Zapłać komórką za bilet teraz również w Krakowie

LuiN 15 Listopada 2010 20:57

0 0

Mieszkańcy Krakowa będą mogli płacić komórką za bilety komunikacji miejskiej - dzięki usłudze mPay.

System płatności mobilnych obsługiwany przez mPay przekroczył 200 tys. zarejestrowanych użytkowników i jest obecnie najdłużej działającym oraz najbardziej rozpowszechnionym na polskim rynku komercyjnym systemem rozliczającym płatności mobilne.

Dzięki umowie podpisanej przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie z firmą mPay, od lipca 2009 roku funkcjonuje w Krakowie usługa Płać komórką za parkowanie. Teraz doszły do niej płatności za bilety autobusowe.




Obecnie płatności mobilne obsługiwane przez mPay docierają do prawie 4 milionów mieszkańców Warszawy, Krakowa, Lublina, Łodzi, Ostrowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Kielc, Nysy, Grudziądza, Krosna i Świnoujścia.

W systemie mPay mieszkańcy Krakowa będą mogli kupić wszystkie dostępne rodzaje biletów jednoprzejazdowych, jak również wieloprzejazdowych. Cena biletów kupowanych telefonem komórkowym będzie taka sama jak cena biletów tradycyjnych.

Źródło tekstu: ATM, wł     

Dodaj do:
w sumie: 53
  • 0

    34. ~Karol  2010-11-16 13:04:54  host: dynamic-78-8-14-152.ssp.dialog.net.pl

    A ja korzystam sobie z tego czasem we Wrocławiu. Ostatnio dla kogoś wykupiłem w ten sposób bilet przez SkyCash. Szybko, bezproblemowo i bez szukania automatów czy kiosku. Uważam, że usługa świetna w awaryjnych sytuacjach. Nie potrzeba mieć żadnego smartfona bo aplikacja napisana jest w javie, a zdaje się, że teraz już nie ma telefonów, które by jawy nie obsługiwały? Wydaje mi się też, że usługa kierowana raczej do ludzi młodych, którzy i tak korzystają czasem z internetu przez komórkę. W razie czego w Plusie można uruchomić sobie pakiecik za 5zł 100MB. No chyba, że ktoś liczy kasę jak przysłowiowy "poznaniak" i liczy tylko na podwójne doładowania żeby sobie z telefonu skarbonkę zrobić ;)

  • 0

    35. ~  2010-11-16 15:25:32  host: z11-05.opera-mini.net

    a to ciekwe (to do tych co pisza, ze sms niemozliwe i drogo), a ILE bierze mpay???? Pewnie robi to za darmo. Skoro jest mozliwosc placenia sms za parking - tak samo miejski jak komunikacja, to jakie jest uzasadnienie "tracenia" pieniedzy na parkingu, ale juz w komunikacji MIEJSKIEJ nie? I mam od razu podpowiedz, zeby nie tracic... najlepiej drukowac bilety i sprzdawac, albo nawet nie drukowac tylko pobierac oplate w autobusie - tak bylo przez lata w USA i KAnadzie (i w sumie jest).... same oszczednosci! A to ile pobiera od transakcji firma, ktora ta usluge oferuje, to przeciez kwestia umowy. Nie widze problemu.

  • 0

    36. ~  2010-11-16 15:30:18  host: z11-05.opera-mini.net

    do 32- acha nie jest potrzebna aplikacja? To na jaiej zasadzie to dziala? Ja opieralem sie na ddokladnym opisie systemu jaki ma byc w Trojmiescie - zastrzegalem, ze JESLI to ten sam system (a chyba tak), to aplikacja musi byc, konto musi byc, polaczenie z internetem musi byc.

  • 0

    37. ~  2010-11-16 15:39:06  host: z11-05.opera-mini.net

    faktycznie to inny - widac lepszy system Sperwdzilem, w Trojmiescie ma byc bezssensowny system mobilet czy mobinet Jak pisalem, niestety, kompletnie niepraktyczny, bo MUSI sie miec Specjalny program na komorce

  • 0

    38. ~pduncz  2010-11-16 16:31:31  host: 190-bi1-5.acn.waw.pl

    @36 - widzę, że sam sobie sprawdziłeś :-) W mPay nie ma aplikacji i nie ma opłat za transfer danych, bo usługa działa w oparciu o komunikaty USSD. Dzieki temu, zadziała na każdym telefonie, a żeby kupić bilet - wystarczy wybrać odpowiednią pozycję z książki telefonicznej. Jeśli chodzi o @35, to daj proszę linka do strony o płatnościach SMS PREMIUM za parkowanie, wtedy specjalnie dla Ciebie porównam cenę takiego SMSa i normalnej opłaty.

  • 0

    39.  2010-11-16 16:36:43

    A na czym zarabia mPay? Prawdopodobnie tak samo jak VISA i MasterCard, od operacji nalicza prowizję powiedzmy 2-3%, potrącaną od kwoty jaką otrzymuje odbiorca płatności.

  • 0

    40.  2010-11-16 16:40:40

    Płacenie "gołym" SMSem PREMIUM za parking to bajeczka dla osób, które nie przyjrzały się uważnie. Wyjaśniam: SMSem (płatnym DODATKOWO) jedynie włączamy i wyłączamy naliczanie opłat, a za samo parkowanie opłata jest potrącana z oddzielnego, wcześniej opłaconego konta. Bez sensu totalnie.

  • 0

    41. ~  2010-11-16 16:52:17  host: z14-02.opera-mini.net

    do 40 faktycznie, niestety wyglada, ze to wszystko jest bez sennsu.... ja nie korzystam, ale widzialem napisy i sadzilem, ze mozna po prostu placic sms, a trzeba i tak miec konto... co za debilizm!

  • 0

    42.  2010-11-16 17:28:14

    Dlatego trzymam kciuki i kibicuję mPay'owi, bo oni jako jedyni mają rozsądną wizję procesu płatności komórkowych, poprzez integrację z kontem bankowym (i to w dowolnym banku, który zechce się przyłączyć do systemu).

  • 0

    43. ~slaw_es  2010-11-18 08:42:09  host: c198-134.icpnet.pl

    Nieznajomość tematu powoduje pisanie śmiesznych komentarzy. Ja korzystam z konta mPAY i na pewno nie jest tak jak opisują to sceptycy, ale nikt nikogo nie zmusza, żeby korzystać z tego serwisu.

  • 0

    44. ~  2010-11-21 02:05:28  host: gaja.tpnet.pl

    @43: Jak to "nie jest tak jak opisują to sceptycy"? Najpierw muszę za 5 zł wykupić wykupić kartę aktywująca konto, a potem na koncie w mPay muszę zamrozić kasę. Czyż nie jest tak?

  • 0

    45. ~  2010-11-21 12:14:02  host: gaja.tpnet.pl

    @38. ~pduncz: Zapomniałeś tylko wspomnieć o pewnym "drobiazgu", że usługa działa w oparciu o kody USSD tylko w sieciach Plus i Play, a we wszystkich pozostałych działa w oparciu o kosztowne połączenia głosowe z siecią Play! Nigdzie również nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy istnieje jakaś możliwość wycofania swoich środków z portmonetki mPay, czy też nie ma żadnej.

  • 0

    46. ~slaw_es  2010-11-22 07:12:38  host: c198-134.icpnet.pl

    @44 Za założenie konta mPAY jest darmowe (przynajmniej tak było, gdy ja zakładałem konto) 5 zł natomiast to kiedyś otrzymywało się od serwisu (byc może jeszcze tak jest) na "dobry początek" , "zachętę" czy jak tam kto chce to nazwać. Kasę rzeczywiście trzeba najpierw wpłacić na swoje konto mPAY, ale czy kupując plik biletów na komunikację miejską nie zamraża się środków pieniężnych? Do całości każdy musi podejść indywidualnie i stwierdzić co mu się bardziej opłaca: nowoczesność czy wiek XX i bieganie w poszukiwaniu punktu zakupu biletów, doładowań telefonu, parkomatu, bankomatu itd itp

  • 0

    47. ~  2010-11-22 10:09:34  host: chaos.tpnet.pl

    Kupowanie biletów jednorazowych jest dość kłopotliwe bo trzeba podać numer boczny pojazdu, więc nie wpiszę sobie takiego kodu do książki adresowej. Mimo wszystko szybciej i sprawniej jest skasować bilet tradycyjną metodą.

  • 0

    48.  2010-11-22 14:58:50

    @45 - USSD działa we wszystkich sieciach na zasięgu Polkomtela oraz w P4, lada moment ma działać także w Orange. Era/PTC zostaje w ogonie na własne życzenie. Istnieje możliwość wycofania kasy na konto, choćby przez "Moje Przelewy Zdefiniowane" (koszt: 1 zł).

  • 0

    49. ~  2010-11-23 12:28:18  host: chaos.tpnet.pl

    @48. pduncz: Nie jest istotne, czy ERA/PTC "pozostaje w ogonie na własne życzenie", czy też z innych powodów. Faktem jest, że z kodów USSD można korzystać TYLKO w sieci Plusa oraz Play i to jest istotne! Ja mam komórkę w Orange i dla mnie korzystanie z tego systemu jest w tej chwili bez sensu.

  • 0

    50. ~  2010-11-23 12:38:27  host: chaos.tpnet.pl

    @46. ~slaw_es: Możliwe, ze samo założenie konta w mPay jest darmowe, ale jeśli chcę płacić w tym systemie za parkowanie, to najpierw muszę za 5 zł wykupić specjalną kartę, zarejestrować się w systemie, a potem zrobić przelew i zamrozić kasę na opłaty. Do strefy płatnego parkowania staram się wjeżdżać jak najrzadziej, więc dla mnie te dodatkowe koszty czynią całą zabawę bezsensowną.

  • 0

    51. ~anka  2010-12-26 18:25:04  host: aekh209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mnie tam bardziej odpowiada oferta Skycash, też odpowiada za system płatności mobilnych i jest bardzo proste w obsłudze

  • 0

    52. ~zigi  2011-01-06 17:10:48  host: 87-206-230-9.dynamic.chello.pl

    Orange via USSD miało zostać dodane jeszcze końcem ubiegłego roku, jednak mają opóźnienia.

  • 0

    53. ~  2011-01-11 19:22:48  host: z24-13.opera-mini.net

    Mam Mobilet, polecam. Kategorycznie acz stanowczo domagam się Mobilotto - a.

Dodaj swoją opinię