Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zamrożenie MTR-ów w zamian za inwestycje

Zamrożenie MTR-ów w zamian za inwestycje

WitekT 31 Sierpnia 2010 09:30

0 0

UKE rozmawia z operatorami na temat rozbudowy ich sieci i pokrycia zasięgiem białych plan w zamian za zamrożenie stawek MTR na aktualnym poziomie przez najbliższe 2 lata - pisze Gazeta Wyborcza.

Rozmowy z operatorami trwają. Nie nagłaśnialiśmy tego na ich prośbę. Ja też nie chcę mówić o szczegółach, bo nie są jeszcze dopracowane - mówi prezes UKE Anna Streżyńska.

Prezes UKE uważa, że teraz stawki detaliczne są już na tak niskim poziomie, że dalszy spadek stawek MTR nie przekłada się na niższe rachunki. Do tego wszystkiego dochodzi porozumienie UKE z Telekomunikacją Polską, z realizacji którego Streżyńska jest bardzo zadowolona. Tam też zgodziła się na zamrożenie stawek hurtowych w zamian za zobowiązania inwestycyjne.

Moglibyśmy więc ustalić taki harmonogram, który nie powodowałby drastycznego spadku stawek hurtowych przed końcem 2012 roku. W 2013 roku wejdzie w życie zalecenie Komisji Europejskiej narzucające bardzo restrykcyjną metodę obliczania stawek i wtedy spadną one do 3 gr albo i niżej - dodaje Streżyńska.




Zdaniem prezes UKE, są całe gminy bez zasięgu, choćby Dziadowa Kłoda. Tam, po jej sygnale, dwaj operatorzy już zadeklarowali, że ten problem naprawią. Ale takich miejsc jest więcej.

Trwają rozmowy z UKE. Rozmowy są na bardzo wstępnym etapie, więc trudno mówić o szczegółach. Jeśli osiągniemy porozumienie, będzie to ważny etap w rozwoju rynku - potwierdza Cezary Albrecht, dyrektor w PTC odpowiedzialny za kontakty z regulatorem.

Operatorzy z pewnością będą też chcieli wyłożyć na stół inne karty - chociażby kwestię asymetrii stawek MTR.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • -1

    21. ~jankees  2010-08-31 10:48:11  host: cov32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @7 jak zamrożą MTR dla Play na kolejne 2 lata, to Play będzie zdobywał kolejne miliony swoich klientów, a nadal będzie zarabiał więcej na MTR, niż pozostała 3 operatorów.

  • 2

    22. ~  2010-08-31 10:52:32  host: t07-14.opera-mini.net

    Niech się też zajmą cenami minuty to play. Stawki MTR spadły a trójca dalej ciągnie od klienta ile się da.

  • 1

    23. ~  2010-08-31 10:57:07  host: dcf63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    CZy W3 obniży stawki do P4 skoro MTRy spadają? UKE się tym zajmie?

  • -2

    24.  2010-08-31 12:19:53

    To co, nadal będzie tak drogo do Play? ;/ Wyrównajcie już te MTRy. Play dostał już tej kasy wystarczająco ;/

  • 2

    25. ~  2010-08-31 12:32:18  host: dcf63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    24. Kup sobie drugą kartę z PF i nie będziesz miał problemu z MTRem. MTRy do Play spadają, a W3 nie obniża stawek. Do kogo powinieneś mieć pretensje?

  • 2

    26. ~ala  2010-08-31 13:48:57  host: 93-181-162-129.as.kn.pl

    Właśnie W3 napycha sobie kabzę kasą, bo MTR spadł a i pewnie jak się wyrównana to i rok poczekamy na zrównanie stawek do PLAY. Ważne że kasa jest a płaczą że nadajnika postawić nie mogą. A po co? Aby UMTS walił w ziemie????

  • 0

    27.  2010-08-31 18:21:52

    forumiak (24) - a Ty dzwonisz do Play, że masz taką smętna minę? Przecież ta sieć nie istnieje, tam nikt nie ma numeru. ;-D

  • 1

    28.  2010-08-31 19:19:18

    15 - jeśli MTR nie zejdą w dół to ceny detaliczne na pewno nie zejdą poniżej ich pułapu bo jak napisałem jest to swoista cena minimalna narzucona urzędowo. Jeśli ta "cena minimalna" zostanie obniżona to konkurencja ma pole manewru do obniżania cen.

  • 1

    29.  2010-08-31 19:23:36

    17 - te pieniądze wyjadą z Polski jako udział w zysku spółki matki. To co piszesz to naiwne postrzeganie świata.

  • 0

    30.  2010-08-31 19:35:38

    tl11@ - widzę że wierzysz w cuda (czyli spadek cen spowodowany redukcją MTR) Jeśli ceny spadną masz rację, jeśli nie spadną ja mam racje, odnośnie 29, tak czy siak wyjdą, jeśli jednak je zainwestujesz to chyba nie wyjdą? Polkomtel ma jakąś zagraniczną spółkę matkę ?

  • 0

    31.  2010-08-31 20:43:09

    @28 tl111 w takiej sytuacji co powiesz na pakiet wieczory i weekendy w Playu 5 gr. brutto za minutę do wszystkich sieci. Jak to się ma do stawek MTR ? http://tinyurl.com/5grPLAY

  • 1

    32.  2010-08-31 21:32:45

    31 - Upraszczając to jak z rozwiązywaniem nierówności. Lewa strona większa od prawej o 5 gr. W tym momencie MTRy playowi równoważą się (winien i ma oscyluje wokół zera ) i przy tym rozkładzie-wykorzystaniu statystycznym pakietów można zewnętrzne traktować jak wewnętrzne ale gdy ta równowaga zostanie zaburzona przez brak dopływu świeżych abonentów przy jednoczesnym szybszym zmniejszaniu asymetrii, a to będzie miało miejsce po zamrożeniu MTR dla W3 i niezrobieniu tego dla Playa, to te promocje znikną z oferty.

  • 1

    33.  2010-08-31 21:42:10

    30 - Ja wierzę w rynkową równowagę, a nie cuda. Jeśli nie ma zmowy cenowej to na rynku występuje konkurencja. MTR na tym poziomie to zmowa cenowa. Koszt obsługi minuty rozmowy to max 10 gr już z zyskiem. Jeśli spadną MTRy to play lub inny op to wykorzysta. Problemem jest raczej lenistwo i ciemnota społeczeństwa, które nadstawia cycki francusko/niemieckim dojarkom.

  • 0

    34.  2010-08-31 22:00:09

    To wierzysz w cuda. Na rynku gdzie występuje wysoka konsolidacja kapitału a podmioty nań funkcjonujący nie są zagrożone wypadnięciem z niego konkurencyjność występuje w bardzo ograniczonej formie. Prze-ca u nas też była równowaga. Każdy op po 1/3 rynku i podobne, czytaj wysokie stawki za min.

  • 1

    35.  2010-08-31 22:25:35

    34 - kluczem, który zresztą użyłeś , jest słówko "była".Zamrożony MTR znów ją przywróci. Odpowiedz na pytanie dlaczego W3 nie zgadza się na likwidację MTRu ? Czemu nie wprowadza się kosztowego wyliczenia tej pozycji ?

  • 0

    36.  2010-08-31 22:30:29

    @32 drugi przykład to NOG i usługa Minuty za Minuty. Minuta do wszystkich ( oprócz Playa) najkorzystniej w granicach bodaj 6 gr. Obstawiam że cena przesłania minuty głosu to niewiele powyżej 0. Największe koszty to naganiacze ;) Przy równowadze MTR się bilansują i nie powinny mieć wpływu na cenę. Play ma asymetrię w MTR i ilości rozmów ale ponoć zarabia na tym. Nie wiem jaka jest asymetria ilości rozmów ale jak zrównają MTR to na pewno Play nie będzie dopłacał ;) czyli trzeba korzystać ile można.

  • 1

    37.  2010-08-31 22:32:02

    Odpowiedź jest prosta. Bo to im się opłaca. Wcale nie pochwalam tego działania UKE, sugeruje tylko że ten dogmat iż wolny rynek zawsze jest konkurencyjny nie zawsze ma uzasadnienie w praktyce. Też jestem zdania iż jest to błąd, który spowoduje raczej zamrożenie cen, dając mglistą i odroczoną w znacznej perspektywie czasowej wizje poprawy dostępności i jakości usług.

  • 1

    38. ~  2010-08-31 23:41:38  host: dcf63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ruch jest bez sensu. MTR to fikcja i sztuczne trzymanie cen. Nie chcą inwestować to niech nie inwestują. Pogorsżą jakość za wysokie ceny i klienci odpłyną. Zamrożenie MTRów spowoduje pogorszenie dla nas klientów. Przychód to nie zysk. Jaki ma wpływ MTR na zysk, przy prawie równej ilości rozmów między sieciami i preferowaniu rozmów wewnątrz sieciowych? Widać, jak w W3 wyglądają nowe taryfy i ceny za minutę, że o cenie esa w wymianie 1:1 nie wspomnę.

  • 0

    39. ~krokodyl314  2010-09-01 07:53:39  host: hhost-236.mtm-info.pl

    Ja mysle ze mtr bedzie do play gdyż jak play skończy swoje 7 urodziny w tedy ma sie zrownac mtr play a nie wiem chyba teraz idzie im 4 rok czy 5 ?? a gdzies na telepolis jest harmonogram spadku mtr i jak dobrze czytalem kiedys spadek mtr spada co 6 misiecy ale po co maja sobie zyski zmnieszać a MTR too bujda sami powini sobie ustalic ze tyle zostawiamy budrzetu na infrastrukture a zyski w tedy zostawaly y tylko u obecnego operatora

  • 0

    40. ~radas  2010-09-02 12:35:43  host: 77-255-105-78.adsl.inetia.pl

    jakie rozmowy, o czym?? MTRy na smsy muszą śpaść to niesprawiedliwe że mtr na rozmowy jest podobny na smsy. Na smsy powinien wynosić około 5groszy!! Jak nie spadną to będzie skandal!!!

Dodaj swoją opinię