Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zakańczanie połączeń w sieci PTC

Zakańczanie połączeń w sieci PTC

sirmark 18 Lipca 2006 18:33

0 0

17. lipca prezes UKE podpisał decyzje dotyczącą ustalenia, że na rynku zakańczania połączeń głosowych w sieci ruchomej nie występuje skuteczna konkurencja i wskazał pozycję znaczącą PTC na tym rynku.

W skład analizowanego rynku 16 na poziomie hurtowym wchodzą następujące usługi:
zakańczanie połączeń głosowych zainicjowanych w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej (F2M – fixed-to-mobile),
zakańczanie połączeń głosowych zainicjowanych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej (M2M – mobile-to-mobile).




W związku z decyzja na PTC zostały nałożone obowiązki regulacyjne, w tym m.in.:
1. zapewnienie dostępu telekomunikacyjnego (w tym użytkowania elementów sieci oraz udogodnień towarzyszących) dla innych operatorów w celu zakańczania połączeń w sieci ruchomej PTC;
2. oferowanie usług na warunkach hurtowych w celu ich dalszej odsprzedaży przez innego przedsiębiorcę;
3. zapewnienie infrastruktury telekomunikacyjnej, połączenia sieci i kolokacji;
4. równe traktowanie przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a także oferowanie usług oraz udostępnianie informacji na warunkach nie gorszych od stosowanych w ramach własnego przedsiębiorstwa lub w stosunkach z podmiotami zależnymi od PTC;
5. ogłaszanie specyfikacji technicznych sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, charakterystyki sieci, zasad i warunków świadczenia usług oraz korzystania z sieci, a także opłat – niezbędnych do przygotowania przez zainteresowanych operatorów wniosku w sprawie zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego do sieci PTC;
6. ustalanie opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego w oparciu o ponoszone przez PTC koszty.

Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2.  2006-07-18 18:47:22

    nic z tego nie rozumiem ale to taki mały szczegół ;)

  • 0

    3.  2006-07-18 18:50:51

    nie wiem o co chodzi ja sobie w +sie gadam i sam kiedy chce zakanczam polaczernia. wiec o co chodzi dajcie o rozkmince lepsze wytlumaczone

  • 0

    4. ~liberał  2006-07-18 18:51:25  host: ptcnat.era.pl

    co za głupoty ! Niech się sami wyregulujš skoro przegrywajš wszystkie sprawy w sšdach. Przecież to urzędasy wymyœliły kiedyœ 2 operatorów, a potem dokoptowały trzeciego; Teraz urzędnicy wymyœlajš, ze jest mało skuteczna konkurencja; Trzeba było sprzedać 5 koncesji w połowie lat 90-tych. Jakie to proste nie?. Szkoda też, że nikt nie zauważa że w urzędach państwowych przydałaby się konkurencja. Jak idę coœ załatwić do urzędu to marzę, aby były 3 urzędy konkurujšce o mnie jako Klienta.

  • 0

    5. ~mar  2006-07-18 19:00:31  host: p02-02.opera-mini.net

    Zapewne jutro albo pojutrze zostanie wydana identyczna decyzja dotycząca Polkomtela i Centertela. A ludziki zamiast się cieszyć,że będzie taniej,narzekają na urzędników.Tylko dlatego,że decyzja dotyczy nie-Orange;)

  • 0

    6.  2006-07-18 19:02:32

    liberał: nie dało się sprzedać wcześniej częstotliwości, bo trzymało je wojsko w dużej części. Poza tym są to zasoby skończone. Więc jak to chciałeś niby inaczej rozwiązać??? A - i fajnego masz hosta, on w dużej mierze tłumaczy Twoją reakcję. Ale nie martw się, lada moment będzie identyczna decyzja dotycząca Polkomtela i Centertela. ;)

  • 0

    7.  2006-07-18 19:32:21

    To może w końcu ktoś wytłumacz co oznacza "zakańczanie połączeń", bo ja to rozumiem poprzez naciśnięcie czerwonej słuchawki w telefonie.

  • 0

    8.  2006-07-18 19:36:58

    no ja tez nie wiem o co chodzi

  • 0

    9.  2006-07-18 19:37:35

    a jak niewiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniadze.

  • 0

    10.  2006-07-18 19:41:50

    gilbert3: załóżmy, że dzwonisz z Plusa do Ery. Połączenie rozpoczynane jest w sieci Plusa, a zakańczane - w sieci Ery. W związku z tym Era pobiera opłatę za tą czynność od Plusa. Tak jest przy słusznym założeniu w tym przypadku, że Plus i Era mają punkt styku i wymieniają bezpośrednio między sobą ruch. Jak nie, to dochodzi jeszcze operator tranzytujący (mający styk z Erą), który też bierze jakieś opłaty. Dzisiejsza decyzja UKE ma na celu ułatwić innym operatorom budowanie takich bezpośrednich punktów styku, aby ominąć w łańcuchu opłat niepotrzebne ogniwo - operatora tranzytującego.

  • 0

    11.  2006-07-18 20:09:16

    Nono nie wiedziałem,że utemperowali Erę:))

  • 0

    12.  2006-07-18 20:19:38

    dzieki WitekT za odpowiedź :)

  • 0

    13. ~B  2006-07-18 21:09:59  host: n16sw.resetnet.pl

    Dziwne, że nie wydano jednocześnie decyzji w sprawie wszystkich 3 operatorów. Siły na rynku są zrównoważone a ponadto PTC naintensywniej tnie ceny usług, więc nie ma logicznego powodu aby wyłącznie na tę jedną firmę nakładać dodatkowe obowiązki.

  • 0

    14.  2006-07-18 21:13:44

    B: wydanie pozycji wiąże się z oceną pozycji rynkowej danego operatora na podstawie udziału ilościowego i "przychodowego" w całym rynku - widocznie z PTC im najszybciej poszło, ale inni dostaną takie decyzje lada moment. ;)

  • 0

    15.  2006-07-18 21:21:43

    kosaz: do usług. ;)

  • 0

    16. ~  2006-07-18 21:59:57  host: chello062179061145.chello.pl

    Decyzja wydana po interwencji Tele2, szwed chce koniecznie być wirtualny

  • 0

    17.  2006-07-18 22:41:49

    Tych z UKE to widać normalnie chyba bracia K. straszą bo się ostatnio wzięli do roboty

  • 0

    18. ~ehmmmmnnn  2006-07-18 23:07:39  host: nat01.rtk.net.pl

    Coraz częściej zaczynam mieć jednak wrażenie że ktoś z UKE dostał nieźle w "łape" od Tele2 (a tele2 jest do tego zdolna - by korumpować urzędników - wystarczy się przypatrzeć jak jest załatwiana sprawa z umowami z listonoszem (wystarczy podpis na liście poleconym i umowa jest ważna..)
    Druga sprawa jeśli pętla abonencka ma być udostępniona to dlaczego na razie tylko tele2 (niby testowo) a dopiero może potem innym (może za rok - może za dwa - ale tele2 teraz??)
    Dlaczego w końcu akurat z 3 operatorów PTC dostało się że jest operatorem dominującym (niby tak jak &TP??) moim zdaniem taka decyzja została podjęta tylko i wyłacznie dlatego by tele2 weszło do sieci Era na jak najlepszych zasadach (moim zdaniem Era dała Im najlepsze warunki - inni operatorzy dawali Im o wiele gorsze (dlatego tele2 nawet z nimi nie zaczęło rozmawiać...) ale Tele2 chce więcej - i na lepszych jeszcze zasadach...
    Więc nie ma to jak ustalić PTC operatorem dominującym - i dawaj - PTC - a potem - co sobie UKE wymyśli musi być wykonane w trybie natychmiastowym - bo jak nie to wysokie kary będą nałożone. i o ile &TP takie coś się w 100% należy - o tyle PTC ma i tak swoich wiele innych problemów by jeszcze z UKE niepotrzebnie się użerać...
    PS - dlaczego Orange (PTK Centertel) i Plus nie są operatorami dominującymi skoro wszyscy Oni mają średnio po 1/3 udziałów w rynku telefonii komórkowej (średnio około 33 %??)
    Dlaczego Orange i Plus nie są operatorami dominującymi - a Era jest??
    Czyżby powrót do układów i układzijów??
    Dejavu??
    Ja już mam tego powoli dość...:((

  • 0

    19. ~KimdzonG  2006-07-19 16:19:03  host: dqd11.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do poprzednika, to ludzie wybierają sobie operatora, a nie polityka, skoro tyle ludiz wybrało Ere to chyba z własnego wyboru. Popytaj ich dlaczego, skoro tak krytykancko piszesz.Jakiś argument?

  • 0

    20. ~18  2006-07-19 20:46:32  host: nat01.rtk.net.pl

    do KimdzonG: chyba źle zrozumiałeś moją wypowiedź - ja nie mam nic do Ery - a wręcz odwrotnie - bardzo sobie ją cenie. Natomiast mam niesmak co do Tele2 i ich "nieczystych gier" mam też (chyba coraz bardziej uzasadnione) domysły, iż być może UKE też nie gra do końca czysto - wspierając tak Tele2 a nie daje już takich możliwości innym alternatywnym dostawcą..
    Inną sprawę też (związaną z UKE) dotrzymuję - skoro Era musi - dlaczego takiego statusu nie przyznali także Plusowi i Orange?? Tym postanowieniem jakoby UKE ukarał a nie nagrodził Ere za niskie ceny i innowacyjność...?? *(kilka tysięcy klientów więcej ma niż konkurencja i już jest operatorem dominującym a pozostali nie..(!!))

  • 0

    21. ~  2006-07-20 22:51:43  host: nat01.rtk.net.pl

    wycofuje wszystkie poprzednie swoje wypowiedzi tutaj - widzę, że wszyscy dotychczasowi operatorzy telefonii komórkowej (a nie tylko PTC) dostali to samo (tyle że troszkę później - ale dostali...) a więc jak dla mnie - jest ok:))

Dodaj swoją opinię