DAJ CYNK

ZAiKS ostrzy zęby na miliony złotych prowizji ze sprzedaży smartfonów i tabletów

LuiN

Prawo, finanse, statystyki

ZAiKS, ZPAV, SAWP lobbują za rozszerzeniem listy tzw. czystych nośników objętych opłatami na wynagrodzenia dla twórców o smartfony i tablety - czytamy w Pulsie Biznesu. Ceny sprzętu mogą wzrosnąć.

ZAiKS, ZPAV, SAWP lobbują za rozszerzeniem listy tzw. czystych nośników objętych opłatami na wynagrodzenia dla twórców o smartfony i tablety - czytamy w Pulsie Biznesu. Ceny sprzętu mogą wzrosnąć.

Obecnie ze sprzedaży płyt czy odtwarzaczy MP3 Organizacje zbiorowego zarządzania (ZAiKS, ZPAV, SAWP) uzyskują od 1 do 3% wartości. Teraz OZZ liczą na znaczne rozszerzenie tej listy i pobieranie opłat w wysokości 1,5% wartości każdego sprzedanego smartfonu i 2% w przypadku tabletów (maksymalna przewidziana prawem stawka wynosi 3%). To przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych rocznie uiszczanych przez producentów i dystrybutorów (wartość polskiego rynku smartfonów i tabletów szacuje się na około 5,5 mld zł).

Złożyliśmy propozycje zmian w rozporządzeniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich przyjęcie nie spowoduje wzrostu cen sprzętu elektronicznego, co potwierdzają przykłady z innych krajów europejskich, gdzie wprowadzono tego typu opłaty. Konkurencja na rynku powoduje, że producenci i dystrybutorzy sprzętu trzymają ceny w ryzach - przekazał w rozmowie z Pulsem Biznesu Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny ZAiKS.

Na zmiany stanowczo nie zgadzają się firmy zrzeszone w Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) oraz Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Stoimy na stanowisku, że obłożenie opłatami smartfonów i tabletów nie ma sensu. Te urządzenia nie służą głównie do kopiowania muzyki, ale do jej odtwarzania z internetu. Powinniśmy iść z duchem czasu i znaleźć inne, kompromisowe rozwiązania, bo samej idei opłat na rzecz twórców nie jesteśmy przeciwni - komentuje dla Pulsu Biznesu Michał Kanownik, prezes ZIPSEE.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: Puls Biznesu