Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zagrożony Android już z pierwszą łatką

Zagrożony Android już z pierwszą łatką

Q! 19 Maja 2011 08:35

0 0

Informacja o podatności Androida na kradzież poufnych danych nie zdążyła jeszcze obiec świat, a Google wydał już pierwszą aktualizację, która ma załatać najpoważniejszą z luk. Na wyciek danych narażonych było 99% użytkowników Androida.

Dziura w Androidzie została wykryta przez niemieckich naukowców z uniwersytetu w Ulm. Dzięki luce, możliwe było m.in. wykradzenie danych użytkownika z kalendarza oraz kontaktów (numer telefonu czy adres e-mail).




Na niebezpieczeństwo narażeni byli wszyscy użytkownicy, którzy korzystali z systemu starszego niż 2.3.4, a więc praktycznie wszyscy. Google udostępniło już łatkę rozwiązującą część problemów. Będzie ona dostarczana poprzez OTA, czyli bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Jej dystrybucja ma zająć mniej niż tydzień.

Źródło tekstu: Mobile Business Briefing     

Dodaj do:
w sumie: 42
  • 0

    24.  2011-05-19 10:02:41

    WitekT - wiem! i nie mam o to pretensji, bo jak zauważyłeś, NIGDY nie pisałem na ten temat, mimo, ze wiele informacji znałem znacznie wcześniej niż u Was przeczytałem. Mi się po prostu śmiesznym tekst o rzekomej błyskawicznej reakcji Google wydał, zanim info o diurze obiegło świat - jednak o dziurze też jest - dlatego napisałem. Sam news niewiele mnie interesuje bo dziury są i będą - ja to przyjmuję bez najmniejszego problemu, na dodatek chronię się przed wirusami ruskim oprogramowaniem - czytałeś co spece o tym sądą. Będą ludzie którzy będą mówić, że nie używają tego czy tamtego bo dziurawe a to czy tamto lepsze bo nie dzurawe. Poza tym sam używam - jak to mówią spece - najgorszego obecnie sytemu operacyjnego w komórce - wieszającego się (ostatni post o tym mówi w jakimś wątku) symbiana. I co najgorsze - ale jak to zwykle ze mną - nie mam zamiaru tego zmieniać!

  • 0

    25.  2011-05-19 10:03:39

    straszna lipa że producenci nie chcą wam udostępniać telefonów na testy,cóż prawda często boli!

  • 0

    26. ~  2011-05-19 10:07:14  host: t13-11.opera-mini.net

    Jak tą łatkę pobrać?fon sam sie zaktualizuje?

  • 0

    27. ~issa  2011-05-19 10:09:01  host: user-46-113-41-52.play-internet.pl

    A SGS II kto Wam udostępnił jeśli można wiedzieć? Może to była jakaś wymianka na PWA w Erze?;) Też mam go, SGS II z Plusa od wczoraj, to jest ma go moja żonka, na pewno surowo zrecenzuję ten test;), bo mam już własne zdanie o II.

  • 0

    28.  2011-05-19 10:16:17

    issa... sam byś napisał tekst zamiast recenzować innych. Poddaj się krytyce (czy może swój talent do pisania testów telefonów ;-))! Napisz coś!

  • 0

    29.  2011-05-19 10:19:43

    Jeszcze jedno zapytam - jakiej technologii transmisji danych używa mechanizm OTA - piszecie, ze bez ingerencji użytkownika... Wynika, że i jego portfel nie będzie w to ingerował?

  • 0

    30. ~Lekki  2011-05-19 10:25:45  host: 81-95-202-243.metroplay.pl

    Prośba,przenieście swoją dyskusję na PM,co?Człowiek chce poczytać szczegóły a tu trajkotanie "starych bab na ryneczku" :)

  • 0

    31.  2011-05-19 10:30:21

    Wlo, dobrze powiedziane, krytykowac jest latwo, ale pisalem z przymruzeniem oka, bardziej bedzie chodzi o skonfrontowanie pewnych spostrzezen, a moje uczucia w tej kwestii ( SGS II) sa mieszane, szczegolnie w odniesieniu do SGS I. Co do OTA to oczywiscie wlan albo aktualizacja w oparciu o profil internetowy w telefonie, uwaga sluszna, ciekawe w jaki sposob moze to nastapic na taka skale, na dodatek przez OTA nie wspierane przeciez chocby przez Samsunga, bardziej realna jest jakas latka dostepna przez Android Market. Ale skoro Google moze cos zdalnie usuwac z telefonu uzytkownika, to (strach pomyslec) ze moze tez i instalowac bez wiedzy i pozwolenia, oczywiscie dla jego dobra;)

  • 0

    32.  2011-05-19 10:46:29

    30. ~Lekki - szczegóły masz w newsie. Jest łata na niemająca znaczenia dziurę, do tego nie musisz nic robić żeby tę dziurę ci zamurowało... News nie wart szczegółowego omawiania. Stąd trajkotanie o pierdołach.

  • 1

    33.  2011-05-19 10:48:10

    I po co to zachwalać tak Androida jak to jest niedopracowany system a Google udaje że łatką wszystko załatwi co mi po łatce jak następna luka się pojawi zaraz po tej. Znam bardziej dopracowane i bezpieczne systemy niż ten cały Android. WP7 też nie jest bezpieczny jak cały Windows na różnych platformach w różnych wersjach. RIM iOS tu bezpieczeństwo to podstawa.

  • 0

    34. ~biedak  2011-05-19 11:15:08  host: ivb92.internetdsl.tpnet.pl

    @33 nie każdy może pozwolić sobie na Apple lub BB...

  • 0

    35. ~Th0mas  2011-05-19 11:25:49  host: public15300.xdsl.centertel.pl

    A co z telefonami, których producenci nie przewidują aktualizacji?

  • 1

    36.  2011-05-19 11:29:45

    34@ Za bezpieczeństwo się płaci a jak Google olewa to niestety ale to nie mój problem tylko ich. Ja płacę i wymagam nie interesuje mnie co się dzieje w danej spółce czy zarabia czy nie czy traci czy nie. Dokonuję płatności mobilnych i nie mogę sobie pozwolić by wyciekły moje dane konta haseł pinów do sieci osobom niepowołanym. Żeby to były małe pieniądze to tak ale nie są.

  • 0

    37. ~sand  2011-05-19 11:55:20  host: 80.50.152.50

    @30: OTA idzie przez specjalne SMSy. Profile transmisji danych w telefonie nie mają tu znaczenia. Pozdrawiam

  • 0

    38.  2011-05-19 12:05:03

    37. ~sand - hmmm... a coś więcej możesz powiedzieć? Jak przez te specjalne esemesy aktualizuje się firmware w telefonie?

  • 0

    39. ~sand  2011-05-19 14:39:22  host: 80.50.152.50

    wlo, może troche się pospieszyłem mówiąc że dane do update'u firmware'u w telefonie za pomocą OTA są przekazywane smsami. Sprostuję: zmiany na karcie SIM robione przez OTA są wykonywane za pomocą odpowiednich SMSów. Co do Firmware to nie wiem jak to wygląda, ale ponieważ paczka danych mieszcząca się w SMS OTA to ok.0,12kB więc troche mało jak na update FW...

  • 0

    40. ~  2011-05-19 15:29:20  host: p20-10.opera-mini.net

    Google zabezpieczyło swoje serwery i tyle.Dla fonów nie będzie żadnej aktualizacji czy "łatki".

  • 0

    41.  2011-05-19 16:36:49

    39. ~sand - a tu chodzi o zmiany na sim?

  • 0

    42.  2011-05-19 16:37:32

    40. redaktor pisze, że bedzie...

  • 0

    43. ~M  2011-05-20 10:58:04  host: dqn188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    HTC aktualizuje oprogramowanie przez Over The Air. W praktyce łącze się z netem przez wi-fi. ustawienia>aktualizacja>sprawdz aktualizacje. Wyskakuje ze jest, itp itd potwierdzenie i się robi. Tak samo pewnie będzie z ta aktualizacja

Dodaj swoją opinię