Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Zabytkowy dalekopis w krakowskiej TP

Zabytkowy dalekopis w krakowskiej TP

WitekT 5 Stycznia 2006 12:32

0 0

Watson, proszę przyjść tutaj, pilnie pana potrzebuję - powiedział 130 lat temu Aleksander Graham Bell do swego przyjaciela. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby zdanie to nie było zapisem pierwszej na świecie rozmowy telefonicznej. Aby uczcić rocznicę, do krakowskiej siedziby TP sprowadzono jeden z zaledwie kilku istniejących w kraju dalekopisów.

Urządzenie jest trochę większe od współczesnego faksu. Pod drewnianą pokrywą kryje gąszcz śrubek i sprężynek. Pochodzi z fabryki w Karl-Marx-Stadt, powstało w 1961 roku. Wypożyczono je z jednostki wojskowej w Rząsce. Służyło kiedyś jako rodzaj telegrafu, drukując tekst na wąskich paskach papieru.
Taki dalekopis pozwala nam uświadomić sobie, jak wyglądały początki polskiej telekomunikacji - wyjaśnia Izabella Szum, rzecznik prasowy TP w Krakowie. Urządzenie można oglądać do piątku przy ul. Grochowskiej 2, w biurze prasowym (pokój 22). Wciąż działa, więc warto prześledzić sposób jego pracy.

Zdjęcia urządzenia można zobaczyć w tej wiadomości na portalu gazeta.pl.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1.  2006-01-05 16:34:49

    Za 100 lat będą ściągać zabytkowego livebox'a ;-)

  • 0

    2. ~acc  2006-01-05 18:02:59  host: aaxd18.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na zdjęciach i w artykule jest mowa o jednej sztuce, więc chyba pracuje "na siebie". Widziałem przy pracy jego następcę (RFT T51), który drukował już normalnie, na papierze odwijanym z rolki. Pięć takich włączonych jednocześnie dawało taki huk jak.. nie mam porównania. W każdym razie nie dało się przy nich rozmawiać.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-77-114.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że operatorzy telekomunikacyjni w Polsce należycie chronią dane swoich klientów?

Incydent z danymi osobowymi w Aero2

 

Zobacz wynik | Opinie (6)

Archiwum Ankiet