Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Za rok spółka zarządzająca siecią Centertela i PTC?

Za rok spółka zarządzająca siecią Centertela i PTC?

WitekT 22 Stycznia 2011 13:46

0 0

Najprawdopodobniej w I kwartale przyszłego roku dojdzie do faktycznego stworzenia spółki Centertela i PTC, która ma zająć się wspólnym zarządzaniem i projektowaniem sieci - wynika z informacji ujawnionych przez TP.

TP podpisała porozumienie z partnerami społecznymi, w ramach którego ustalono, że w 2011 roku 800 osób obejmie program zwolnień dobrowolnych. W komunikacie znalazła się informacja, że w trakcie rozmów TP poinformowała partnerów społecznych (…) o potencjalnym projekcie wydzielenia części zadań poza Grupę TP, który o ile zostanie zrealizowany, może objąć około 2,5 tys. pracowników w I kwartale 2012 roku.




Szerzej o porozumieniu Centertela i PTC pisaliśmy w tej wiadomości, a także w felietonie pt. Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 43
  • 1

    26. ~  2011-01-23 13:22:44  host: z04-12.opera-mini.net

    Pomimo, ze temat znany od jakiegos czasu to nadal nie wiemy jak ta współpraca bedzie wygladac. Czy bedzie mozliwy roaming, czy to tylko stawianie wspólnych masztów?

  • 1

    27. ~znawca  2011-01-23 13:23:57  host: chaos.tpnet.pl

    @23. code, nie żartuj sobie. W telekomunikacji nie ma wolnego rynku, gdyż usługi są dość specyficzne. Przykładowo aby mógł odebrać od kogoś telefon jeden operator musi zapłacić drugiemu. Oczywiście takiego problemu nie ma w przypadku dzwonienia "wewnątrz" sieci i na tym bazują operatorzy przywiązując do siebie użytkowników. Do tego nawet jak nie masz umowy terminowej to ładując telefon za przynajmniej 25 złotych już jesteś przywiązany na przynajmniej miesiąc (przy założeniu średnich wydatków na poziomie 20zł) do danego operatora. Jak nie zdążysz tego wydać to aby nie stracić reszty środków ponownie ładujesz i wpadasz w identyczną pułapkę :(. Wszystko zostało dobrze przemyślane przez marketingowców ;).

  • 1

    28. ~znawca  2011-01-23 13:29:51  host: chaos.tpnet.pl

    @25. Maćku, fakt iż stawki hurtowe są regulowane, ale impassive pisał o detalicznych. Tutaj UKE nie ma za wiele do powiedzenia. Jedynie moim zdaniem UOKiK powinien zainteresować się sprawą, iż pomimo czterokrotnego spadku MTR do Play (już w sumie o ponad 24gr netto, co mogłoby dać ok. 30gr obniżki brutto) stawka za minutę połączenia z W3 do tego operatora nie spadła, a nawet w przypadku Plusa i Ery wzrosła pod przykrywką zamiany VATu. Tak stało się w pre-paid'ach, a to one zazwyczaj są najtańsze w utrzymaniu dla klientów i stawka ponad 70groszy może być uznawana za zaporową.

  • 0

    29. ~znawca  2011-01-23 13:37:43  host: chaos.tpnet.pl

    @26. Po analizie tego co napisano na temat powołania wspólnej spółki do zarządzania siecią najprawdopodobniejszy scenariusz według mnie to tzw. RAN sharing. Czyli we wspólnych lokalizacjach część instalacji będzie współdzielona, ale sieci "rzeczywiste" będą od siebie odseparowane. Czyli marzenia o roamingu wewnętrznym pomiędzy obiema sieciami można raczej między bajki włożyć. Ale oszczędności z tego tytułu mogą być dość spore. W szczególności, gdy PTC będzie mogło po preferencyjnych stawkach korzystać z przyłączy światłowodowych od TP.

  • -1

    30. ~  2011-01-23 13:52:46  host: p15-03.opera-mini.net

    Apropos światłowodów. Na wp chyba pisali że kuba z wenezueli ciągnie kabel przez morze. Projekt wartości 70mld $$ Do tej pory usługi telekom na kubie są na poziomie oSa :D

  • -1

    31.  2011-01-23 14:08:50

    Dla klientów to bardzo dobre wieści. Dwie sieci wspólne użytkowanie wzajemne infrastruktury. Taka umowa to korzyść zarówno dla klientów jak i dla operatorów co w sumie mało kiedy się zdarza.

  • 1

    32. ~  2011-01-23 20:34:05  host: p21-05.opera-mini.net

    Znawca no ale co uokik może zrobić? Zmuszą ich? Ptc powie zresztą że daje podwojenia. Na samym początku 2007 mtry rozbite były na 3 części (42,5; 31,5; 26gr) i było sztywne 80gr póki play nie wszedł a gdyby nie wszedł to pewnie dalej by było 80gr. Dla mnie to i tak nie ma większego znaczenia bo większość z nas odbiera mniej więcej tyle co dzwoni więc dość mam tych bajek że jeden z drugim traci. Każdy tracił by tylko, to kto by zarabial? Alibi takie mieli zawsze z tym wszystkim a coś mi się zdaje że po tych obniżkach do 29gr stratni nie są. Te chowanie się za mtrami przypomina mi wynik sondy w której pytańo o łapowki, czy bierzesz lub czy wrecasz i wyszło że jakiś procent daje od czasu do czasu, rzadko, sporadycznie ale nikt nie bierze, więc kto bierze jak inni dają? Kosmici?

  • 1

    33. ~chilly  2011-01-23 21:00:50  host: 89-74-230-228.dynamic.chello.pl

    @znawca gdzie ty sobie roaming wewnątrzsieciowy ubzdurałeś, chyba nie w oświadczeniach PTC i Centertela,ofertowo sieci będą ze sobą konkurowały, a roaming wewnątrzsieciowy o wiele bliże oba telekomy by ze sobą wiązał.

  • 2

    34. ~znawca  2011-01-23 23:29:34  host: chaos.tpnet.pl

    @32. Jak już na coś odpowiadasz to sprawdź dane. MTR na początku 2007 roku zależał od pory dnia i wynosił netto w dni robocze 65gr od 8 do 18 a 44gr od 18 do 8 rano. W święta i dni wolne od pracy było to 40gr. Średnia ze względu na ilość ruchu wyliczana była na poziomie 56groszy netto. Akurat wtedy dla wszystkich sieci był jednakowy. Dopiero później po uregulowaniu tej opłaty przez UKE, czyli jej obniżeniu do 40gr 1 maja 2007 roku pojawiła się asymetria. Play nie objęła ta regulacja, gdyż nie miał znaczącej pozycji (ponad 20% udziału w rynku). W tym momencie ceny połączeń do innych dużych sieci w W3 spadły do poziomu 65-69gr brutto. Rok później po kolejnej obniżce MTR do 33,87 grosza, ceny znowu spadły, tym razem do ok. 56-59groszy brutto. Teraz MTR do Play wynosi 32,5grosza, a stawki za połączenie dalej na poziomie 72-79groszy. Tu nie trzeba być Szerlokiem, aby zauważyć, że coś jest nie tak ;). Ale twoje ogólne uwagi i spostrzeżenia są słuszne :).

  • 1

    35. ~znawca  2011-01-23 23:32:24  host: chaos.tpnet.pl

    @33. chilly, to nie ja wymyśliłem roaming krajowy pomiędzy Orange i Erą. Jedynie odpowiadałem na opinię #26. Ale zdaje się, ktoś wcześniej także podrzucił ten temat.

  • 0

    36. ~  2011-01-23 23:47:40  host: p14-10.opera-mini.net

    Nie będę sprawadzal bo harmonogram który miał wejść w życie i który przepisalem pewnie ulegl zmianie jeśli masz tego pewność. Dla mnie i tak nie ma to znaczenia. Pisałem oczywiście o mtrach w3 bo play to odrębna historia

  • -1

    37. ~n  2011-01-24 01:01:15  host: public-gprs33969.centertel.pl

    28. Jak dla mnie zgodnie z prawem 3 operatorzy mogliby wprowadzić nawet 2 zł za połączenia do Play w ramach protestu na niespotykaną nigdzie indziej w Europie asymetrię. UOKiK nie ma nic tutaj do gadania. Temat regulują klienci głosując nogami, jeśli marketingowcom pierwotnej W

  • -1

    38. ~n  2011-01-24 01:07:33  host: public-gprs33969.centertel.pl

    28. Jak dla mnie zgodnie z prawem 3 operatorzy mogliby wprowadzić nawet 2 zł za połączenia do Play w ramach protestu na niespotykaną nigdzie indziej w Europie asymetrię. UOKiK nie ma nic tutaj do gadania. Temat regulują klienci głosując nogami, jeśli marketingowcom pierwotnej W3 wyszło, że to się opłaci, to pewnie się opłaca. Cena to pewnie wynik przecięcia krzywych reakcji klientów (przejście do play/od play trzymać się z daleka) - to musi być skomplikowany algorytm. Tak jest przy wszelkich regulacjach, tutaj Play pomaga W3 w decyzji fatalnym BOK i usługami wpuszczanymi na produkcję w fazie beta i co się dziwisz? Sorry za dubel, ale niechcący kliknąłem skrót...

  • 0

    39. ~w34u  2011-01-24 01:49:06  host: z23-13.opera-mini.net

    A sobie płać i 10zł do Playa, mi to lata i powiewa, ważne że ja będąc w Play mam tanio ;) bez łaski leszcze :-D

  • 1

    40. ~znawca  2011-01-24 08:05:19  host: chaos.tpnet.pl

    @37-38. Gratuluje wspaniałej świadomości prawnej ;(. Szkodą, że również zapomniałeś o czymś takim jak przyzwoitość. Ale widać powiedzenie: "kto z kim przystaje takim się staje" jest prawdziwe :(. Co do otwartego testowania produktów w fazie beta to moim zdanie jest to dobry pomysł, gdyż przy okazji możliwe staje się zebranie informacji o tym czego użytkownicy oczekują od danej usługi i w razie czego jej dostosowanie do wymagań większości. A nie tak jak w Orange, gdy testowali Orange Ekstra Numer i wycieli numer użytkownikom. Rozbudzili ich oczekiwania, a później komercyjna usługa niemal nie była podobna do tej testowanej, gdyż wprowadzili dedykowaną taryfę. Tak się nie robi.

  • -1

    41.  2011-01-24 18:41:19

    Jest wolny rynek i każdy ma prawo oferować to co chce i za ile chce byle nie poniżej kosztów. Nikomu nic do tego w sumie. Gdyby każdy oferował to samo a różnili by się tylko logiem lub kolorem to nie było by konkurencji :)) wracając do tematu idea wspólnego korzystania wzajemnie ze swojej infrastruktury jest bardzo dobra.

  • 0

    42. ~znawca  2011-01-25 09:36:12  host: chaos.tpnet.pl

    @41. Niestety mylisz się. Po pierwsze w telekomunikacji nie ma wolnego rynku, a po drugie w momencie gdy zostaje naruszony zbiorowy interes konsumentów UOKiK ma obowiązek interweniować. Moim zdaniem już do tego doszło w przypadku W3 i ofert na kartę. Dokładnie opisałem to w opinii #34. A Jabczyński straszy UOKiK-iem Playa, co za hipokryzja.

  • 0

    43. ~tello  2011-01-26 12:29:48  host: afz251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Teraz czakm na połączenie Zarządów obu spółek: PTC Era i Centertela. Po co duplikować funkcje? To by dopiero były oszczędności!!!

  • 0

    44. ~tello  2011-01-26 12:31:58  host: afz251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Skoro będzie jedna infrastruktura to po co 2 Zarządy, dwóch prezesiuniów itd, itd...

  • 0

    45. ~  2011-01-27 18:31:28  host: 213.25.50.41.net.kth.pl

    @44. Nie będzie jednej infrastruktury, a jedynie jedna firma zarządzająca sieciami dwóch operatorów. Subtelna, acz znacząca różnica.

Dodaj swoją opinię