Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Za półtora roku zniknie "0" przy wybieraniu numeru ze stacjonarnego

Za półtora roku zniknie "0" przy wybieraniu numeru ze stacjonarnego

WitekT 2 Kwietnia 2008 11:52

0 0

Minister Infrastruktury opublikował rozporządzenie dotyczące Planu Numeracji Krajowej (PNK). W oczy rzucają się dwie najważniejsze zmiany w sposobie wybierania numerów, a cały projekt wydaje się być przygotowaniem do wprowadzenia 10-cyfrowej numeracji.

Od 30. września 2009 roku z telefonów stacjonarnych przestaniem być potrzebne wybieranie 0 przed numerem krajowym, choć będzie to ciągle możliwe do 15. maja 2010 roku. Z pewnością ucieszą się z tego rozwiązania klienci korzystający z usługi prefiksu NDS (operatora alternatywnego) - będą mogli bez problemu zaprogramować centralki, żeby przy wybieraniu konkretnych numerów, automatycznie dodawany był przed nimi NDS. Na rynku nie było praktycznie prostych i tanich urządzeń, które NDS pozwalały wstawić między 0 a numer.

Zero zniknie także przed numerami teleinformatycznymi (np. 20 2122, czyli dostęp modemowy do Internetu przez sieć TP) i numeracją opartą o sieć inteligentną (czyli m.in. 700, 800, itp.).

Dwa zera pozostaną dalej przy wybieraniu numerów międzynarodowych. W tej chwili wybiera się je na zasadzie 0 NDS 00 numer zagraniczny. Od 30. września 2009 roku będzie to możliwe także w formacie NDS 00 numer zagraniczny.




Od 15. lutego 2009 roku numery 9XYZ (gdzie X jest różne od 8 lub 9) zmienią się w 19XYZ. Z numeracji tej korzystają firmy usługowe, m.in. korporacje taksówkowe. Obie numeracje będą koegzystować do 15. maja 2009 roku.

30. listopada 2008 roku znikają sieci o wyróżniku 30x i 40x, od 1. grudnia 2008 roku numery zostają przeniesione na numerację 70x - odpowiednio zmienią się w 703 i 704.

Telefonii komórkowej nowy PNK przydziela wyróżniki 50, 51, 60, 66, 69, 72, 73, 78, 79 oraz 88.

Zobacz: rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych (plik PDF; 815 kB).

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2008-04-02 12:22:25

    sympatyczny: były dwa projekty - żeby traktować 0 jako 10-tą cyfrę albo żeby je wywalić i wstawić np. 1 przed stacjonarnymi i 6 przed komórkami (dla jasności co do kwoty, jaką się płaci za połączenia na dany numer).

  • 0

    6. ~sympatyczny  2008-04-02 12:26:29  host: chello089077116051.chello.pl

    @Witek: dzieki za wyjasnienie. a jest szansa ze zrobia tak jak pisze kolega @3? znaczy 1 stacjonarne i np. 5 orange, 6 plus, 7 play, era 4, wirtualni 8? albo cos w tym stylu?

  • 0

    7.  2008-04-02 12:29:46

    sympatyczny: nie da się, bo przecież jest przenośność numerów... Poza tym po co podział dodatkowo na wirtualnych? Tu chodzi o to, żeby pierwsza liczba mówiła o typie sieci, do jakiej dzwonisz - stacjonarne/komórka/premium rate/sieć teleinformatyczna/itp...

  • 0

    8. ~sympatyczny  2008-04-02 12:37:51  host: chello089077116051.chello.pl

    ok, teraz jasne. (ps. pewnie ktos zaraz napisze ze play powinno miec osobna wyzsza cyferke na poczatku;)

  • 0

    9. ~Tylko Play!  2008-04-02 13:52:44  host: server2.subtech.pl

    Play powinno miec osobna wyzsza cyferke na poczatku!!!!!!!!!

  • 0

    10. ~NanoGee  2008-04-02 13:55:19  host: ip-157-25-239-248.multimo.gtsenergis.pl

    Gdyby wstawili 1 przed stacjonarnymi to jak dodzwonilibysmy sie na numer 112, jesli bylby to wtedy numer kierunkowy do Krakowa?!

  • 0

    11. ~krz  2008-04-02 14:01:17  host: gw.ms.lnet.pl

    Ciekawe, a kogo to będzie obchodzić za 1,5 roku??

  • 0

    12. ~poznaniak  2008-04-02 16:57:13  host: 213-238-102-163.adsl.inetia.pl

    W sumie Polska zrobiła burdel z numeracją... Gdyby geograficzne numery były od 21 do 89 (z wyjątkiem 30, 40, 50, 60, 70, 80), komórki od 12 do 19 (80 mln numerów), 11 na specjalne (112, 116xxx itd), to wszystko byłoby czytelne.

  • 0

    13. ~poznaniak  2008-04-02 17:00:01  host: 213-238-102-163.adsl.inetia.pl

    Bajzel jest też z 0 801, gdzie opłata zależy od cyferki za 0801x a nie od samego wyróżnika. Lepiej byłoby gdyby było 080y y=0 (darmowe) y=1 opłata wyższa (35 gr za połącznie), y=2 (35gr/3 minuty) itd. Podobnie mogłoby być w 070x. I tak obecnie jest sukces w postaci likwidacji 030x i 040x :)

  • 0

    14. ~  2008-04-02 17:20:01  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    "z numerów stacjonarnych przestaniem być potrzebne wybieranie z telefonów stacjonarnych" ;)

  • 0

    15.  2008-04-02 18:05:35

    14: fixed, dzięki! :)

  • 0

    16. ~Solos  2008-04-02 18:43:26  host: 57-mo4-2.acn.waw.pl

    No dobra, ale ja sie nadal tych 10 cyfr doliczyc nie moge. Skoro ma znikna zero na poczatku numeru stacjonarnego, to dzwoniac np. do Warszawy bedziemy krecic "22 1234567" zamiast "022 1234567", tak? Czyli zamiast 10 cyfr, ktore sa teraz, bedzie tylko 9 cyfr.

  • 0

    17. ~sympatyczny  2008-04-02 19:50:58  host: chello089077116051.chello.pl

    no przeciez Witek napisal. sie wstawi ta dziesiata cyfre potem, na poczatku lub na koncu

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2008-04-02 20:10:29  host: nat-go2-1.aster.pl

    sympatyczny: tak zwłaszcza na końcu.. lepiej, niech każdy sobie wstawia dodatkową cyfrę gdzie chce.

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2008-04-02 20:14:05  host: nat-go2-1.aster.pl

    zagadka dla dociekliwych (znam odpowiedź): dlaczego przed likwidacją prefiksu "0" zmienia się 9XYZ na 19XYZ. WitekT nie może odpowiadać!

  • 0

    20.  2008-04-03 00:29:42

    -> 19, zeby odroznic numery geograficzne stacjonarne aktualnej postaci 09YXXXXXXX (0-95, 0-91 0-92 i inne) od numerow skroconych 9XYZ. Po zmianie centrale by mogly nie rozpoznac czy abonent zakonczyl wybieranie numeru czy juz nie.

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2008-04-03 20:11:22  host: nat-go2-1.aster.pl

    darnok: zuch. Grasz dalej? Dlaczego pod tabelką wpisano, że ABS=444 stanowią rezerwę techniczną? Pozdrawiam

  • 0

    22.  2008-04-03 20:52:31

    ->21: nie widze porzadnego i uzasadnionego powodu czemu 444 jest RT. Byc moze z czasem zechca wykorzystac 4 przed numerami stacjonarnymi w calej Polsce, ale nie wiem czemu to akurat tak bardzo by mialo przeszkodzic zeby istnialy juz numery w Piotrkowie na 444. Chyba ze pod 444 maja istniec jakies numery techniczne (cos jak *XXX).

  • 0

    23. ~ukenamuniu  2008-04-03 21:16:05  host: nat-go2-1.aster.pl

    darnok: owszem. Jak damy "czwórkę przed AB=41, 42, 43, 44, itd do 49 to z nich zrobi się ZAB=441, 442,...do 449. Wtedy z "4" jako cyfrą "Z" można dalej kombinować, np dać przed innymi A bo już nie będzie kolizji z np 41 (jeśli zechcemy dać przed A=1, itp.) Widzę, że z numeracji jest nas dobrych więcej niż kilku...(nie wpiszę mordki)

  • 0

    24. ~09.09.2009  2008-04-03 23:23:23  host: emw70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > 20. przy krótszych numerach 4 cyfr. można poczekać aż się skończy czas temporyzacji centrali na wybranie numeru i ca i tak wybierze lub skrócić czyli obciąć czas temp. już po 4 cyfrze dla odpowiedniego fixupa tu 9xxx. Zazwyczaj w telekom. jest kilka rozwiązań na ten sam problem :) zależny zawzwyczaj od: centrali, oprogramowania, inwencji twórczej technika :) ale jeśli czegoś faktycznie nie da się zrobić tzn., że soft i hard jeszcze na to nie pozwala lub po prostu normy opisujące procedury, standardy wymiany informacji telek. - sygnalizacja itp. Bardzo elastyczna i dynamiczna to dziedzina jaką jest telekomunikacja. Kto kiedyś by pomyślał o telefonie voip czy satelitarnym gdy zaczyna się zapominać o stacjonarnym ale u nas jeszcze dłuuugo nie zaniknie w pomroce dziejów :)

Dodaj swoją opinię