Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Za miesiąc roaming tańszy o 20 procent

Za miesiąc roaming tańszy o 20 procent

WitekT 31 Lipca 2008 09:38

0 0

Do 30. sierpnia operatorzy mają czas na kolejne obniżki połączeń w roamingu. Znane są już nowe, maksymalne ceny minuty połączenia odebranego i wykonanego w krajach Unii Europejskiej.

Nowe ceny połączeń to 0,46 euro za minutę połączenia wykonanego i 0,22 euro za minutę odebranego. Po przeliczeniu tego na złotówki wg kursu Europejskiego Banku Centralnego z 30. lipca i dodaniu VAT, otrzymujemy odpowiednio 1,81 zł brutto za minutę połączenia wykonanego i 0,86 zł brutto za minutę odebranego.




Kolejne obniżki cen czekają nas w przyszłe wakacje - do 0,43 euro i 0,19 euro. Komisja Europejska chciałaby osiągnąć poziom 0,32 euro i 0,12 euro w 2013 roku.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~  2008-07-31 09:38:02  host: abpv106.neoplus.adsl.tpnet.pl

    CO stoi na przeszkodzie aby z grubej rury od razu nakazać wprowadzenie niższej stawki? Po ki czorta czekać aż do 2013? w 2012 koniec świata...

  • 0

    2. ~mar  2008-07-31 09:42:10  host: nat-109.ghnet.pl

    A ja tak się zastanawiam, skoro max. ceny są podawane w Euro, to dlaczego jak nasi mili operatorzy podczas ostatnich obniżek dokonali przeliczenia na zł po kursie Euro znacznie wyższym, to cena w złotych pozostała, choć obecnie to znacznie więcej eurocentów niż przewiduje max. stawka? Czy w przepisach jest, że kurs przeliczenia dotyczy tylko dnia wejścia wymogu danej ceny, czy aby nie jest tak, że obecnie cena 2.20/min jest niezgodna z zarządzeniem?

  • 0

    3.  2008-07-31 09:43:32

    mar: przy pierwszej obniżce brano ceny z 30. czerwca, teraz z 30. lipca. To są stawki przeliczeniowe obowiązujące cały rok. A jakby kurs euro wzrósł? ;)

  • 0

    4. ~mirekb  2008-07-31 09:49:49  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    nie bez kozery era chce uaktualnienia raportu uke o cenach roamingu.potem obnizy orange i plus na koncu,w play juz jest niezle,szkoda ze poza abo.czekam na normalne ceny transmisji danych ale to pewnie od 2015 pewnie..era w roamingu w ue 80gr za 100kb a w mixplusie cennikowo w POLSCE 61groszy za 100kb..

  • 0

    5. ~mateo  2008-07-31 10:03:10  host: aags200.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: gdyby kurs Euro wzrósł no to nasza strata, ale w tym momencie wg mnie jest to niezgodne z prawem! euro w końcu jest po 3,25, a nie 4 zł! Jeżeli benzyna w Austrii jest po 1,30, to na wyciągu z karty kredytowej/ROR widzisz za litr ściągnięte 4,20 a nie 5,20 ...

  • 0

    6.  2008-07-31 10:14:05

    mateo: jest zgodne z prawem i dyrektywą o roamingu. Proponuję ją dokładnie poczytać, ja to zrobiłem. :)

  • 0

    7. ~m  2008-07-31 10:18:58  host: aags200.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: czy norma, jak za coś klient może przepłacić, to niech to zrobi... Poczytam, po pracy ;-)

  • 0

    8. ~bolek  2008-07-31 10:51:07  host: 34-pra-21.acn.waw.pl

    z tego co pamietam era wprowadzila regulacje wczesniej, niz zapowiadal to regulator tzn ze znowu zmniejsza stawki ???

  • 0

    9. ~blondyna  2008-07-31 10:51:40  host: dynamic-78-8-82-10.ssp.dialog.net.pl

    A kto to jest ten Roaming, że go ciągle obniżają? Gościu jakiś lewy jest? Czy przeterminowany? Jak Roaming stanieje, to jaką usługę dadzą po nim?

  • 0

    10. ~muddy  2008-07-31 10:58:46  host: 22-206.2-0.pl

    Ja tylko nie rozumiem, dlaczego KE nie zauważa innego problemu: znacznie więcej osób korzysta z rozmów międzynarodowych we własnym kraju niż z roamingu. I teraz mamy sytuację kuriozalną: przebywając np. w Tatrach i chcąc zadzwonić do kolegi z UK lepiej jest wybrać sieć słowacką, niż swoją. Nie rozumiem, dlaczego wg KE rynek roamingowy musi być regulowany, a rynek połączeń międzynarodowych (ale wewnątrzunijnych) - już nie. Niby ten drugi jest bardziej konkurencyjny, ale co z tego, jak polscy operatorzy wciąż stosują cennik z czasów, gdy na połączenia międzynarodowe monopol miała TP.

  • 0

    11.  2008-07-31 11:03:25

    Sprawa prosta idą obniżki, a to słówko każdy lubi ;-)

  • 0

    12.  2008-07-31 11:07:50

    Ciekawe czy któryś z polskich operatorów pokusi się o większe obniżki, czy wszyscy wprowadzą równo 1,80zł i 0,85 zł, żeby ładnie wyglądało albo ewentualnie 1,81 zł i 86 gr tak jak jest określona cena maksymalna. W Polsce obniżki wynoszą około 20% w stosunku do poprzedniej ceny, a w krajach strefy euro to zaledwie 6-8%, więc ich mieszkańcy mogą tego nawet nie odczuć.

  • 0

    13. ~romek  2008-07-31 11:14:24  host: public-gprs113266.centertel.pl

    a w play dla firm juz od paru tygodni sa te ceny :)

  • 0

    14. ~uzyszkodnik  2008-07-31 11:28:42  host: prx04.polskieradio.pl

    No, to czekamy na dalsze obnizki: może by tak transmisja danych i mms w roamingu potaniały... :)

  • 0

    15. ~bolek  2008-07-31 11:43:19  host: 34-pra-21.acn.waw.pl

    oki sprawdzilem w sieci na stronie ery, przy abo abonamentowe minuty sa wymienne w krajach UE takze oki, wiem dlaczego nic mi nie naliczylo jak dzwonilem do czech:) pozdr

  • 0

    16. ~tit  2008-07-31 11:48:40  host: 77-254-141-228.adsl.inetia.pl

    #10. a co ciekawsze z roamingu ery na cały świat jest jedna stawka a w kraju połączenia międzynarodowe do innych krajów niż unijne o wiele droższe. I następna sprawa to dlaczego połączenia na telefony stacjonarne i to zarówno wykonywane w kraju jak i z zagranicy są w takiej samej cenie jak połączenia na telefony stacjonarne. Zastanawiam się dlaczego te połączenia nie są mocną stroną PLAY.

  • 0

    17. ~  2008-07-31 13:09:24  host: p11-04.opera-mini.net

    a w Play od 30 sierpnia za 1.6 PLN. Pozdrawiam z plazy! ;)

  • 0

    18. ~misiek  2008-07-31 13:52:11  host: w3cache1.tktelekom.pl

    W simplusie od 15 lipca jest 1.40 a na przychodzące 0.70

  • 0

    19. ~  2008-07-31 16:18:11  host: 85.11.106.141

    Sim+ - najlepsza oferta na kartę... :D

  • 0

    20. ~cleo  2008-08-01 14:21:53  host: emy142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czyli praktycznie już po wakacjach. Jeszcze zniżki na pobyt zimą nad morzem a latem w górach, darmowe okulary dla niewidomych, mtv za darmo dla niedosłyszących, dziurkowane prezerwatywy na lato bo gorąco etc. i będzie fajnie w tej unii :)

Dodaj swoją opinię