Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Za dwa tygodnie zacznie tykać zegar TP

Za dwa tygodnie zacznie tykać zegar TP

WitekT 26 Listopada 2008 20:57

0 0

Za około dwa tygodnie może ruszyć postępowanie UKE w sprawie podziału Telekomunikacji Polskiej na część detaliczną i hurtową. Postępowanie może potrwać nawet do końca 2009 roku - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska.

Równolegle z postępowaniem będziemy kontynuowali rozmowy z TP na temat dobrowolnego wyodrębnienia części hurtowej i detalicznej - powiedziała Streżyńska.

Na początku listopada przedstawiciele TP oraz UKE rozpoczęli rozmowy o rozwiązaniach, które mogłyby zwiększyć przejrzystość na rynku hurtowym, bez podziału telekomu. Jednym z działań zaproponowanych przez TP SA jest publikacja wskaźników jakości świadczenia usług hurtowych i detalicznych. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Prezes UKE podtrzymała swoje wielokrotne poparcie dla separacji TP. Nigdy nie ukrywałam, że jestem za separacją funkcjonalną - powiedziała.
Prezes UKE informowała wcześniej, że chce podzielić telekom na część hurtową i detaliczną, aby poprawić warunki konkurencji na rynku. UKE podał dziś, że z raportu ekspertów wynika, że należy uznać separację funkcjonalną za skuteczny środek regulacyjny w celu eliminacji postawy antykonkurencyjnej TP oraz w celu ograniczenia możliwości wykorzystywania przez TP słabości systemu prawnego. Z raportu wynika też, że nie można natomiast uznać tego środka jako właściwego narzędzia do eliminacji pozostałych, zidentyfikowanych barier rozwoju rynku. Szerzej o raporcie pisaliśmy w tej wiadomości.

Według opracowanego wstępnego harmonogramu podział TP będzie trwał przynajmniej 48 miesięcy, a szacowane ramy czasowe nie obejmują okresu przygotowania decyzji nakładającej obowiązek separacji funkcjonalnej.

Według analiz konsorcjum przygotowującego raport, koszty podziału Telekomunikacji Polskiej są szacowane na 754 mln zł w okresie 5-letnim, zaś według analiz TP koszty te wynoszą około 641 mln zł. Wstępne oszacowanie korzyści konsumentów w okresie 5-letnim to kwota rzędu około 704 mln zł. Szerzej o kosztach i korzyściach podziału TP pisaliśmy w tej wiadomości.

Według TP SA, raport wskazuje na brak jednoznacznych podstaw prawnych do podziału spółki oraz potwierdza, że koszty separacji funkcjonalnej będą niewspółmierne z korzyściami dla klientów. Spółka podkreśliła w swoim komentarzu do raportu, że wyklucza on również pozytywny wpływ podziału na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w kraju. Szerzej o wstępnej opinii TP o raporcie pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1.  2008-11-26 21:06:33

  Ktoś kiedyś mówił o toporku dołożonym do pieńka, na którym leży łeb TP. Teraz, zdaje się, toporek został uniesiony w górę. Wreszcie. Jak ja się cieszę ;-)

 • 0

  2.  2008-11-26 22:49:01

  Wreszcie :) Po podziale TP i tak dobrze wyjdzie bo zostaną im miliony klientów. W końcu będą mogli dawać dobre oferty, a UKE nie przyczepi się, że oferta jest zbyt korzystna i działa na niekorzyść konkurencji. Przecież oni tak zawsze dobrze chcieli a UKE im przeszkadzało. :D

 • 0

  3. ~ukenamuniu  2008-11-26 23:01:27  host: 86-59-n1.aster.pl

  r: byle by kat nie brał zbyt dużego zamachu bo sam się w łeb palnie...

 • 0

  4. ~Chrome_TP  2008-11-27 12:57:51  host: aebs37.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Teges toporek plastikowy + gumowy pieniek ?(podstawa - ten nowy raport) coś czuję że za kilka miechów będę miał dobrą polewkę z całej tej szopki jak będą chcieli przy takich pseudo dowodach nie konkurencyjności TP podzielić ale pewnie zajmie to dłużej bo KE jest dość drobiazgowa w tych sprawach ale już zawczasu można zacząć robić zakłady ile sobie TP później odliczy kasiorki z naszych podatków ;]

 • 0

  5.  2008-11-27 16:25:46

  #3: nie bój nic, będzie dobrze :) #4: jak dla mnie może być użyty i plastikowy toporek. Będzie bardziej bolało tą hydrę :-D. I uważaj by Ci nie było do śmiechu jak TP zacznie ciąć koszty :)

 • 0

  6. ~bziku  2008-11-27 20:12:32  host: cjb35.neoplus.adsl.tpnet.pl

  hehe, a za numer w bialymstoku maja do zaplacenia 2 mln kary . wyczytalem dzis na forsal.pl ;)

 • 0

  7. ~  2008-11-27 20:52:53  host: 86-59-n1.aster.pl

  #6: czytaj dokładniej telepolis. Masz to pod id=13268. Również na stronie UKE (uke.gov.pl)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-91-246.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet